Pokud máte nadzemní bazén, budete muset do něj občas přidat některé bazénové chemikálie. Tomu se nelze vyhnout. Přidávání chemikálií do nadzemních bazénů je o něco těžší než u zapuštěných bazénů. Za prvé, musíte potenciálně zvednout kontejner výše, abyste obsah vysypali přes zeď. Dalším problémem s nadzemními bazény je, že mají vinylové vložky, které se mohou poškodit přímým vystavením určitým chemikáliím.
Ve světě bazénové chemie je chlór absolutním králem. Existují některé alternativy k použití chloru, ale jsou drahé a nefungují tak dobře. Z těchto důvodů se chlór používá ve více než 95 % všech bazénů. Chlor je velmi korozivní, takže manipulace s ním vyžaduje určitá pravidla a bezpečnost.
Chlor se přidává do bazénu ve dvou formách - šokově a jako pomalu se rozpouštějící tablety.
Při aplikaci šokového chloru noste oblečení, na kterém vám nezáleží
Kapalný chlor rozežírá bavlnu. Pokud máte na sobě něco s bavlnou, jedna kapka (ze stříkance) udělá ve vašem oblečení díru. Pokud máte na sobě oblečení vyrobené byť jen částečně z bavlny, chlór rozpustí bavlnu v látce a zbytek nechá na pokoji. Díky tomu však stále vznikne díra. Nejlepší je při ošetřování bazénu chlórem nenosit bavlněné šortky a košile. Chlór pak zanechá na oblečení stopy, ale nikoliv díry.
Často se stane, že je nutno vyměnit bazénovou vložku jen proto, že do bazénu vhodil jeho majitel granulovaný chlór, aniž by ho rozpustil. Takto jen je nejen zničena barva vložky, ale ta se navíc stane křehkou a zkrátí se doba její použitelnosti. Nejprve proto rozpusťte granulovaný chlor v kbelíku vodou. Míchejte tak dlouho, dokud nezůstanou žádné granule. Pak směs nalijte do bazénu. Pro aplikaci, která nepoškodí bazénovou vložku, lze také doporučit tekuté přípravky.
Chlorový šok se rovnoměrně rozptýlí ve vodě velmi rychle, ale přesto nechcete, aby vaše dítě plavalo v podvodním oblaku chloru, který se distribuuje. V některých větších komerčních bazénech se tekutý chlor přidává po celou dobu, a to i tehdy, když jsou v bazénu plavci. Jedná se však o větší bazény a množství, které jde dovnitř, je menší.
Nemusíte chodit kolem bazénu při nalévání chlórového šoku. Udělá svou věc téměř stejně rychle, když jej nalije na jedno místo.
Chlór je žíravý a korozivníí. Neskladujte ho v garáži, kde máte věci z kovu, na kterých vám záleží. Skladujte chlór venku a v plastové krabici, aby byl chráněn před povětrnostními vlivy.
Pokud se dostanete chlór na vaši pokožku, začne vás dráždit během několika minut. Čím dříve ji můžete umýt, tím lépe.
Zasažení oka chlórem je relativně časté. Nejedná se o strašlivou situaci, ale je třeba oko okamžitě vymýt vodou.
Lze ji nalít do jedné oblasti pro snížení pH. Při používání buďte opatrní, protože výpary kyseliny muriatové mohou být velmi silné.. Pokud se tato látka dostane na kůži, okamžitě ji opláchněte vodou.
To je pravděpodobně nejneškodnější chemikálie, kterou používáte v bazénem. Můžete jej nejprve zředit v kbelíku nebo nalít přímo do bazénu. Nakonec se sama rozpustí a rozptýlí. Nepoškozuje vložku bazénu.
Je to také docela neškodná chemikálie, se kterou se pracuje. Nejprve ji zřeďte v kbelíku s vodou nebo přidejte přímo do bazénu
Jedná se o velmi efektivní algicid. Používá se na likvidaci žlutých a hořčičných řas. Při použití bromidu sodného postupujte podle pokynů v návodu.
Má se před nalitím do bazénu zředit v kbelíku s vodou. Můžete nalít na jedno místo.
Nadzemní bazény vápník nepotřebují. Ale může být přidán pro lepší podmínky v bazénu. Vápník by měl být před zavedením do bazénu zcela zředěn v kbelíku s vodou. To bude nějakou dobu trvat, protože se nerozpouští příliš rychle.
Používá se pouze v případě, že máte křemelinový filtr. Postupujte podle pokynů filtru pro výměnu křemelinového prášku. Křemelina je sněhově bílý prášek, který se zdá neškodný, ale není. Je extrémně toxický pro dýchání! A nesmí se dostat do oka.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu