Hortenzie patří k oblíbeným zahradním rostlinám. Dařit se jim však bude jen na místech s kyselejší a vlhkou půdou. Pokud tyto podmínky vaše zahrada nesplňuje, můžete je pěstovat v nádobách.
Základem úspěchu při pěstování hortenzií je substrát pro kyselomilné rostliny, pravidelné zavlažování a přihnojování.
V zahradnictvích si můžete vybrat z bohaté nabídky kvetoucích hortenzií. Nejlákavější jsou ty modře kvetoucí. Většinou jsou součástí rostlin i štítky, na kterých najdete také informaci, zda je lze pěstovat v nádobách.
Na dno dostatečně prostorné vegetační nádoby navrstvěte keramzit ve výši alespoň 5 cm. Zabráníte tím hromadění vlhkosti v blízkosti kořenů. Aby se do drenážní vrstvy nepropadal substrát, zakryjte keramzit kouskem netkané textilie. Následně nádobu do poloviny nebo i trochu víc naplňte první vrstvou substrátu.
Hortenzii opatrně vyjměte z plastového květináče a dejte pozor, aby kořenový bal zůstal celistvý! Kořeny rostliny vizuálně zkontrolujte a všechny suché, poškozené nebo nahnilé části odstraňte. Rostlinu opatrně vložte do vegetační nádoby a dejte pozor, abyste při manipulaci nepoškodili její listy nebo květy. Přisypte zbylý substrát a důkladně ho upěchujte okolo rostliny i po okrajích nádoby. Podle potřeby dosypte další, nádobu ale nezaplňujte až po horní okraj. Zkomplikovali byste si zalévání.
Zasazenou hortenzii dobře zalijte, aby se její kořenový bal důkladně provlhčil. Pokud zůstanou po zálivce některé kořeny odhalené, doplňte další substrát.
Posledním krokem je úprava. Pomocí nůžek odstraňte poškozené listy a květy, které by snižovaly estetický dojem. Osázenou hortenzii umístěte na vybrané místo u domu nebo na terase.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu