Jak se bydlí s barvami

Úkolem designu 21. století už není jen zvládnout funkčnost či praktičnost, vedle toho musí mít výrobek také zajímavý tvar, originální nápad či barevnost. Snahou je vystoupit z řady, být jiný a zaujmout v široké nabídce na trhu. Výsledkem jsou kousky s originálním designem a barevností. I u domácích spotřebičů jsou jedním z prvků originality barvy - v obchodě by měly přitáhnout pohled a zájem, při každodenním používání zas učinit život krásnějším a veselejším. Protože zda chcete, nebo ne, barva provází člověka doslova na každém kroku.

Co je barva

Člověk je neustále vystaven mnohostrannému působení barev bez ohledu na to, zda si tuto skutečnost uvědomuje, nebo ne.Barva je vizuální zážitek, má význam nejen v poznávání objektů, ale i při orientaci člověka v prostředí. Barvu můžeme chápat i jako prostředek tvorby. V práci umělce, architekta je barva jedním ze základních prostředků, pomocí kterých vyjadřujete svou myšlenku a emocionální působí na diváka. To se využívá například při barevné úpravě prostorů odlišného charakteru - barevností lze dosáhnout příjemné pocity, možná jí zvýšit výkonnost či snížit únavu. Barva je také symbol (v politice, liturgii, heraldice, například: srdce = červená, list = zelená). A v neposlední řadě je barva kvantifikovatelná a měřitelná jako fyzikální veličina.

Jak působí barvy

Účinky barev a jejich přímý vliv na tělesné životní funkce nejsou tak výrazné jako jsou účinky chemikálií, které mohou zanechat na lidském těle (ale i v psychice) zřetelné stopy. Účinky barev neohrožují fyzické zdraví, ale působí na naše city, nervovou soustavu a psychiku. Barvy nás mohou i charakterizovat. Někteří badatelé se snaží odvozovat z preferencí barev význam nebo dokonce vyvozovat závěry o člověku. Důležité jsou i výrazové možnosti jednotlivých barev, jejich vliv a působení na člověka v oblasti světelných či tepelných kontrastech, symbolické působení barev a jejich přiřazení k jednotlivým typům temperamentu.

Barevné řešení prostoru

Pokud uznáme, že barva na člověka ovlivňuje, zbývá už jen malý krůček k využití tohoto dopadu v praxi. Barva umožní zdůraznit nebo potlačit výraznost jednotlivých prvků interiéru či architektury a dokáže alespoň pocitově a opticky korigovat celkový dojem z prostoru, přičemž největší význam má barevnost stěn, stropů a podlah. Syté a tmavé tóny prostor dojmově zmenší, světlé plochy stěn zase vytvářejí pocit větší volnosti. Teplé barvy zmírní pocit chladu tam, kde je například nutné pracovat při nižších teplotách nebo v místnostech s nedostatkem slunečního záření; studené barvy zmírňují pocit tepla v prostorách se zvýšenou teplotou. Těžší, tmavé barvy zdůrazní pevnost a hmotnost, naproti tomu světlé barvy odhmotní stavbu a působí dojmem vzdušnosti a čistoty.Přílišná členitost prostoru se dá potlačit jednotnou barevností, naopak prostor nečleněný a jednotvárný se může oživit bohatší barevností.

Barva se účastní i na vytváření určitého obrazu prostoru a pomáhá při orientaci,

je příčinou estetického prožívání, působí na naši psychiku, ovlivňuje naše chování a pocity. Barva může přispět nejen k architektonickému dotvoření a korekci prostoru, ale v estetickém a barevně harmonickém prostředí se člověk cítí příjemně.

Využití vlivu barev v praxi

Je prokázáno, že některé barevné řešení lidí aktivizuje, jiné koncentruje jejich pozornost nebo vytváří pohodu. Z psychologického hlediska je vhodné i při zařizování prostoru a vytváření jisté nálady či atmosféry v něm využít asociace, které doprovázejí vnímání jednotlivých barev:
bílá = čistota, sníh, chlad, sterilita, světlo, svatba
šedá = nuda, průměrnost, sychravost, všednost, pochmurnost
černá = tma, smrt, smutek, strach
žlutá = slunce, světlo, zářivost, žárlivost, radost, léto
oranžová = přátelství, teplo, energie, teplota
červená = dynamika, život, krev, srdce, aktivita, láska
fialová = otupenost, stáří, pokora, smutek
modrá = nebe, moře, sen, svoboda, nekonečno, pohoda
zelená = stromy, příroda, mládí, budoucnost, naděje

Na závěr ...

Barva je jedním z hlavních výrazových prostředků estetického cítění člověka, účinky barvy spoluurčují vztah člověka k okolnímu světu, k předmětům, které ho obklopují; barva se podílí na vytváření určitého obrazu prostoru, pomáhá orientovat se v něm. Barvy působí i na naši psychiku, ovlivňují naše city, chování. Je známo, že barevnost prostoru má vliv na celkovou pohodu člověka a jeho pocity, ale může ovlivnit i bezpečnost či zdraví. Proto je důležité nepodceňovat barevné řešení prostoru a k návrhu přistupovat zodpovědně; pokud si nejste zcela jisti, oslovte odborníky, architekty, designéry, kteří vám určitě poradí.
 

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články