Jak se bydlí s barvami

Úkolem designu 21. století už není jen zvládnout funkčnost či praktičnost, vedle toho musí mít výrobek také zajímavý tvar, originální nápad či barevnost. Snahou je vystoupit z řady, být jiný a zaujmout v široké nabídce na trhu. Výsledkem jsou kousky s originálním designem a barevností. I u domácích spotřebičů jsou jedním z prvků originality barvy - v obchodě by měly přitáhnout pohled a zájem, při každodenním používání zas učinit život krásnějším a veselejším. Protože zda chcete, nebo ne, barva provází člověka doslova na každém kroku.

Jak se bydlí s barvami

Co je barva

Člověk je neustále vystaven mnohostrannému působení barev bez ohledu na to, zda si tuto skutečnost uvědomuje, nebo ne.Barva je vizuální zážitek, má význam nejen v poznávání objektů, ale i při orientaci člověka v prostředí. Barvu můžeme chápat i jako prostředek tvorby. V práci umělce, architekta je barva jedním ze základních prostředků, pomocí kterých vyjadřujete svou myšlenku a emocionální působí na diváka. To se využívá například při barevné úpravě prostorů odlišného charakteru - barevností lze dosáhnout příjemné pocity, možná jí zvýšit výkonnost či snížit únavu. Barva je také symbol (v politice, liturgii, heraldice, například: srdce = červená, list = zelená). A v neposlední řadě je barva kvantifikovatelná a měřitelná jako fyzikální veličina.

Jak působí barvy

Účinky barev a jejich přímý vliv na tělesné životní funkce nejsou tak výrazné jako jsou účinky chemikálií, které mohou zanechat na lidském těle (ale i v psychice) zřetelné stopy. Účinky barev neohrožují fyzické zdraví, ale působí na naše city, nervovou soustavu a psychiku. Barvy nás mohou i charakterizovat. Někteří badatelé se snaží odvozovat z preferencí barev význam nebo dokonce vyvozovat závěry o člověku. Důležité jsou i výrazové možnosti jednotlivých barev, jejich vliv a působení na člověka v oblasti světelných či tepelných kontrastech, symbolické působení barev a jejich přiřazení k jednotlivým typům temperamentu.

Barevné řešení prostoru

Pokud uznáme, že barva na člověka ovlivňuje, zbývá už jen malý krůček k využití tohoto dopadu v praxi. Barva umožní zdůraznit nebo potlačit výraznost jednotlivých prvků interiéru či architektury a dokáže alespoň pocitově a opticky korigovat celkový dojem z prostoru, přičemž největší význam má barevnost stěn, stropů a podlah. Syté a tmavé tóny prostor dojmově zmenší, světlé plochy stěn zase vytvářejí pocit větší volnosti. Teplé barvy zmírní pocit chladu tam, kde je například nutné pracovat při nižších teplotách nebo v místnostech s nedostatkem slunečního záření; studené barvy zmírňují pocit tepla v prostorách se zvýšenou teplotou. Těžší, tmavé barvy zdůrazní pevnost a hmotnost, naproti tomu světlé barvy odhmotní stavbu a působí dojmem vzdušnosti a čistoty.Přílišná členitost prostoru se dá potlačit jednotnou barevností, naopak prostor nečleněný a jednotvárný se může oživit bohatší barevností.

Barva se účastní i na vytváření určitého obrazu prostoru a pomáhá při orientaci,

je příčinou estetického prožívání, působí na naši psychiku, ovlivňuje naše chování a pocity. Barva může přispět nejen k architektonickému dotvoření a korekci prostoru, ale v estetickém a barevně harmonickém prostředí se člověk cítí příjemně.

Využití vlivu barev v praxi

Je prokázáno, že některé barevné řešení lidí aktivizuje, jiné koncentruje jejich pozornost nebo vytváří pohodu. Z psychologického hlediska je vhodné i při zařizování prostoru a vytváření jisté nálady či atmosféry v něm využít asociace, které doprovázejí vnímání jednotlivých barev:
bílá = čistota, sníh, chlad, sterilita, světlo, svatba
šedá = nuda, průměrnost, sychravost, všednost, pochmurnost
černá = tma, smrt, smutek, strach
žlutá = slunce, světlo, zářivost, žárlivost, radost, léto
oranžová = přátelství, teplo, energie, teplota
červená = dynamika, život, krev, srdce, aktivita, láska
fialová = otupenost, stáří, pokora, smutek
modrá = nebe, moře, sen, svoboda, nekonečno, pohoda
zelená = stromy, příroda, mládí, budoucnost, naděje

Na závěr ...

Barva je jedním z hlavních výrazových prostředků estetického cítění člověka, účinky barvy spoluurčují vztah člověka k okolnímu světu, k předmětům, které ho obklopují; barva se podílí na vytváření určitého obrazu prostoru, pomáhá orientovat se v něm. Barvy působí i na naši psychiku, ovlivňují naše city, chování. Je známo, že barevnost prostoru má vliv na celkovou pohodu člověka a jeho pocity, ale může ovlivnit i bezpečnost či zdraví. Proto je důležité nepodceňovat barevné řešení prostoru a k návrhu přistupovat zodpovědně; pokud si nejste zcela jisti, oslovte odborníky, architekty, designéry, kteří vám určitě poradí.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Renovace a ochrana dřeva

Pevnost, vysoká nosnost, dobrá opracovatelnost, provzdušnost, to je jen málo z celé řady charakteristik, které ze...
více…

Postel je náš čtyřnohý přítel - 1.část

Dospělý člověk stráví asi třetinu života v posteli, dospívající a děti ještě více. Náš způsob života a...
více…

Dětský pokoj plný variací

Dětský pokoj je mnohem důležitější prostor v bytě, jak by mnozí předpokládali. Pomáhá formovat duševní a...
více…

Není ložnice jako ložnice - postel

Hlavním kusem nábytku v ložnici je postel. Výběr tvarového řešení je individuální záležitostí, nevyhovující...
více…

Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Užitečné tipy na dětský nábytek

Čekáte nový přírůstek do rodiny a chystáte se doplnit vaši domácí výbavu o pár dalších věcí, které bude...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…