Jak správně zasadit ovocné stromy, aby nestrádaly?

Koupě stromků se řídí přesnými pravidly, která je třeba dodržovat. Ale svá pravidla má i to, jak zakoupené stromky zasadit. Na tom také závisí, zda se budete těšit z úrody či stromek bude živořit nebo dokonce zahyne. Navíc stromky, to není vůbec levná záležitost. Vypočítali jsme vám rovnou deset chyb, které můžete a neměli byste udělat!

ovocné stromky, zahrada, zahrádkáři,

1. Srostlé kořeny

 • Pokud rostlina dlouho čekala na přesazení, může se stát, že její kořenový systém kompletně vyplnil plastový květináč a kořínky se zkroutily do kompaktního "balíčku". Pokud byste stromeček nebo větší rostlinu jen vyndali a postavili do země, těžko by rozvíjela kořeny do šířky - a pod náporem větru by se mohla ukázat jako velmi vratká.
 • Rostlinu opatrně vyjměte z platového obalu a po okrajích udělejte 4 rovnoměrně rozmístěné řezy, aby se kořínky uvolnily. Na spodku udělejte nožem X.

2. Kořeny v pytlovině

 • Velké rostliny obvykle v zahradnictvích prodávají s kořenovým systémem, zabaleným v pytlovině. Je třeba ho při sázení odstranit nebo ponechat?
 • Pokud jde opravdu o pytlovinu z přírodního materiálu, můžete ji na kořenech nechat, jen uvolněte šňůrky nebo plastové spoje, které balíček drží pohromadě. Pytlovina se časem rozloží. Takže stačí jen dát pozor na to, aby se kořeny mohly rozvinout. Případně na textilii udělejte pár ostrých řezů, když stromek vložíte do připravené jámy. Dejte však pozor, abyste při řezání nepoškodili i kořeny.

3. Suchá jáma

 • Jedna ze základních chyb, kterou při sázení lze udělat, je že máte málo navlhčenou jámu. Nebo naopak, je příliš mnoho vlhkosti v jílové půdě.
 • V každém případě, si dopřejte při sázení čas a nejprve udělejte malý test: Vykopejte dostatečně velkou jámu na stromeček. Zalijte ji vodou téměř po vrch. Pokud se do 15 - 20 minut voda nevsákne, stromečku by se nedařilo, neboť jde o těžko propustnou zeminu. Na tomto místě tedy raději zasaďte rostliny, které milují vlhkost. Ale když voda opadne, můžete začít se sázením - a i hlínu jste si tímto testem dobře připravili!

4. Sázení natěsno

 • Přestože jste si ze zahradnictví přinesli chabé hůlky, při dobré péči z nich brzy budou řádně stromy nebo široké keře.
 • Myslete už při sázení na to, jaké rozměry by asi měl mít dospělý strom. Pokud vidíte, jak pod ním sedíte na lavičce, bude vám jasné, že jednotlivé stromky nemůžete sázet blízko sebe.

5. Konkurující tráva

 • Samozřejmě, je romantické ležet pod stromem na měkké travičce, ale pro čerstvě zasazený stromek je tráva vlastně konkurencí. Některé druhy trav dokonce vylučují látky, které zpomalují růst stromů. Jakoby tušily, že jejich koruna jim brzy ukradne slunko.
 • Když chcete, aby stromeček rychle rostl, vyplejte mu od kmene nejen plevel, ale i trávu.

6. Šetrné mulčování

 • Druhým extrémem při sázení je příliš velkorysé rozhazování mulče. Někteří zahradníci ho dokonce návrší kolem kmene stromu a vytvoří tak mulčový pahorek. Tím však zbytečně zvýší vlhkost kolem kmene - což zvýší i riziko napadení škůdci nebo plísněmi.
 • Správně by mulčovací směs měla být až asi 5 cm od kmene - a stejně silná by měla být i její vrstva nad kořeny.

7. Mělké sázení

 • Nejvhodnější čas na sázení je po dešti. Tehdy se snadněji kope, takže si nebudete šetřit síly a vykopete dostatečně hlubokou jámu. Mělké sázení totiž způsobí, že stromek poroste pomaleji, kořeny nebudou dostatečně hluboko a silnější vítr ho může vyvrátit.
 • Vyndejte stromek z plastového obalu nebo rozbalte z pytloviny, odhrabte vrchní vrstvu sypkého mulče a podívejte se, kde se opravdu začíná kmen. Do jámy by měl zapadnout tak, aby se na začátek kmene vešlo asi 2 cm zeminy.

8. Hluboké sázení

 • Ani příliš hluboko zasazený stromek v jámě není žádná výhra. Dokonce, choulostivější druhy dřevin to může i zlikvidovat. Například javor zpravidla zasazení do příliš hluboké jámy přežije, stejně jako stromy zvyklé na stoupající a opadající hladinu řeky. Ale ovocným stromům příliš hluboké jámy neprospívají.
 • Vyndejte stromek z plastového obalu nebo rozbalte z pytloviny, odhrabte vrchní vrstvu sypkého mulče a podívejte se, kde se opravdu začíná kmen. Do jámy by měl zapadnout tak, aby se na začátek kmene vešlo asi 2 cm zeminy.

9. Vylepšená hlína

 • Vykopali jste jámu a chcete dopřát stromku to nejlepší: rašelinu, výživu, kompost ... Namícháte si tedy fantastickou zeminy, ať mají kořeny dostatek živin. Na tom není nic špatného, až na to ... Že takové vylepšování má i svá rizika. Především, pokud je okolní hlína v zahradě opravdu vyprahlá a nekvalitní, kořeny zasazeného stromečku se nepohnou ze své pohodlné zóny.
 • Připravte na to, až správně byste měli tedy vykopat mnohem větší jámu! A zadruhé, namíchaná zemina obohacená o kompost, rašelinu či písek má tendenci fungovat jako houba. Nasákne do sebe více vlhkosti, než může být stromečku příjemné.

10. Málo vody

 • Nejčastějším důvodem, proč se stromeček po zasazení neujme, bývá, že příliš šetříte vodou. Jak po vyhloubení jámy, tak po zasazení stromečku. Jistě, kořeny jste úhledně zakryli hlínou a nechcete toto zahradnické veledílo pokazit proudem vody.
 • Popravdě, první dny po zasazení není třeba tak velmi dbát na pravidelnost hliněné sukýnky kolem kmene - důležitější je dostatek vody. A minimálně první rok je potřeba stromeček alespoň jednou týdně vydatněji zalít.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak postupovat při tvarování dřevin?

Řez a tvarování dřevin patří mezi nejnáročnější práce v zahradě. Vyžaduje množství zkušeností i...
více…

Jak na krásný zelený trávník?

Pevný, sytě zelený trávník, na kterém se dá nejen odpočívat, ale i sportovat, byl odjakživa snem mnoha sportovních...
více…

Základy zahradní kompozice

Pokud si chcete vytvořit zajímavou zahradu, důležitý je nejen výběr jednotlivých rostlin, ale i jejich rozmístění,...
více…

Jak na stavbu zahradního jezírka?

Vlastní biotop, zahradní jezírko, je nejen pastvou pro oči, ale doslova balzámem na duši. Voda je velmi důležitým...
více…

Jak na zahradu u řadového rodinného domu?

Co je negativem zahrady u řadových rodinných domků? Je štíhlá, dlouhá a vtěsnat sem terasu s posezením tak, aby byla...
více…

Zahrada na kopci nebo ve svahu

Svažité zahrady jsou krásné, ale svým majitelům často připraví mnoho problémů. A tak nakonec padne energicky...
více…

Jak na vodní zahradu?

Potěšení z vody může být základní myšlenkou jakékoliv zahrady - malé i větší, rovinné i svahovité. Voda jako...
více…

Suchá květinová zídka

Suchá květinová zídka je nižší opěrná zídka postavena z kamene bez použití malty - nasucho. Maltu zde nahrazuje...
více…

Skulpturální prvky a výtvarné doplňky v zahradě

Prostorový (sochařský) prvek v zahradní kompozici je dílo se strukturou výrazně odlišnou od přírodní biologické...
více…

Jak vytvořit skalku na zahradě?

Důležité je, která z částí zahrady sousedí se skalkou ( nevhodné jsou záhony se zeleninou a dokonce i záhony s...
více…