Jak umýt auto bez Vapky?

Umýt auto bez použití vysokotlakého čističe, známého také jako "vapka", může na první pohled vypadat jako náročný úkol. Nicméně, i bez tohoto moderního pomocníka lze dosáhnout zářivě čistého vozu, pokud jsou dodrženy správné postupy a použity vhodné přípravky. Důležité je nejen odstranit veškerou špínu a nečistoty, ale také chránit lak a povrch vozidla před poškozením.

Jak vybrat vysokotlaký čistič?

Jak funguje vysokotlaký čistič?

Klasické ruční mytí auta

Jedním z tradičních způsobů je klasické ruční mytí. Tato metoda vyžaduje několik základních nástrojů: dva kbelíky s vodou, kvalitní autošampon, houba nebo mycí rukavice a ochranná mřížka na dno kbelíku, aby se zabránilo přenosu nečistot zpět na vozidlo. První krok spočívá v přípravě vozidla k mytí - je vhodné auto předem opláchnout zahradní hadicí, aby se odstranily hrubé nečistoty, které by mohly při mytí poškrábat lak. Následně se do jednoho z kbelíků přidá autošampon dle návodu a vytvoří se tak mycí roztok. S pomocí houby nebo rukavice se tento roztok aplikuje na karoserii vozidla, ideálně od střechy směrem dolů, aby se minimalizovalo riziko poškrábání. Po dokončení mytí je nutné auto důkladně opláchnout čistou vodou a zbavit se tak veškeré pěny a špíny.

Pěnové ruční mytí auta

Pro milovníky detailnější péče o vůz existuje také metoda pěnového ručního mytí. Tato technika zahrnuje použití speciálního rozprašovače na pěnu, kterým se na vozidlo nanese bohatá vrstva autošamponu nebo aktivní pěny. Po aplikaci pěny je důležité nechat ji chvíli působit, aby měla šanci rozpustit i ty nejodolnější nečistoty. Následuje ruční mytí houbou nebo kartáčem, přičemž je opět vhodné postupovat od shora dolů. Po dokončení této fáze je opět nezbytné vozidlo opláchnout čistou vodou.

Bezkontaktní metoda mytí auta

Nakonec není možné opomenout bezkontaktní metodu mytí. I když je tento způsob často spojován právě s použitím vysokotlakého čističe, lze dosáhnout dobrých výsledků i bez něj. Klíčem je použití kvalitní aktivní pěny, která je schopná proniknout a rozpustit nečistoty na povrchu vozidla. Po nanesení pěny a jejím několikaminutovém působení lze vozidlo opláchnout pomocí běžné zahradní hadice. Důležité je, aby byl tlak vody dostatečný na to, aby z povrchu odstranil veškerou pěnu a uvolněnou špínu.

Vysušení auta

Bez ohledu na zvolenou metodu mytí je na závěr doporučeno vozidlo pečlivě vysušit, aby se předešlo vzniku vodních skvrn. K tomuto účelu lze použít mikrovláknovou utěrku nebo speciální jelenici, které jsou šetrné k laku a zanechají povrch vozu perfektně čistý a lesklý.

 

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak správně umýt auto Wapkou?

Umývání auta pomocí vysokotlakého čističe, který je v běžném jazyce často označován jako "Wapka", se stalo v...
více…

Co je to Vapka?

Když se zamyslíme nad pojmem "wapka", může se na první pohled zdát, že mluvíme o něčem neznámém. Avšak, jakmile se...
více…