Jak vybírat elektrickou brusku

Pro kutily stejně tak jako pro profesionální pracovníky se dřevem je elektrická bruska nepostradatelným pomocníkem na uhlazování povrchů. Elektrickou bruskou tuto práci zvládnete mnohem rychleji a lépe než při ručním broušení a ušetříte tak cenný čas i peníze.

Brusky mohou být poháněné elektřinou, vzduchovým kompresorem (pneumatické) nebo baterií (akumulátorové), mohou se při práci držet v ruce nebo být připevněné k pracovní desce. Elektrické brusky jsou z uvedených možností nejrozšířenější, nejekonomičtější a nejlépe přenosné.

Pneumatické brusky jsou sice rychlejší a silnější, zároveň však také dražší a obtížněji přenosné. 

Elektrické brusky se používají na řadu prací, mj. na podlahy, police nebo na nábytek. Rozhodující je, abyste použili nejvhodnější brusku a správný brusný papír odpovídající velikosti i rozsahu dané práce, jinak byste ztratili čas i peníze. 

Brusný papír

Brusný papír má podobu archů nebo brusných disků. Brusné papíry i disky se označují tzv. číslem zrnitosti P, kde nejhrubší je označen číslem 20 a nejjemnější číslem 400. Toto číslo odpovídá měrné velikosti zrna podle jeho šířky v určitém rozsahu. Podstatný je proto výběr správného brusného papíru, protože použitím nesprávného byste mohli povrch poškodit až zničit.

Hrubý brusný papír se používá na intenzivní broušení, odstraňování staré barvy nebo laku a na zdrsňování dřeva. Středně hrubý papír je ideální na dosažení hladkého povrchu a na odstraňování nedokonalostí. Jemný brusný papír se používá na odstraňování jemných škrábanců a na přípravu povrchu dřeva před nanášením barvy či mořidla. Jemné brusné papíry se dále dělí na velmi jemné, extra jemné a super jemné, které slouží k uhlazování jednotlivých vrstev nátěrů nebo k broušení kovů, plastu či keramiky.

Brusný papír přidržují svorky a výměna brusného papíru může být různá podle modelu brusky. Některé mají páčku na otvírání a zavírání svorek, zatímco jiné k tomu vyžadují šroubovák. Další možností jsou svorky s pružinami, které při vyměňování brusného papíru držíte otevřené.

Jak bruska funguje

Broušením vytváříte hladký povrch, čehož lze dosáhnout pomocí brusky. Elektrické brusky se dělí podle způsobu používaného pohybu:

 • vibrační (reciproční nebo lineární) - vibrace pohybují brusným papírem pohybem tam a zpátky
 • vibrační – vibrace pohybují brusným papírem kruhovým pohybem, ne v obloucích
 • pásové – brusný papír vytváří brusný pás, který se díky motoru otáčí kolem dvou válečků; jak pás rotuje, pohybuje brusným papírem po dřevě
 • kotoučové – disk z brusného papíru rychle rotuje v kruzích před dřevem
 • válcové – pás brusného papíru rotuje kolem válce (bubnu)

Typy brusek

Práce se dřevem má mnoho podob a pro každou z nich existuje také elektrická bruska. Kupování více specializovaných brusek pro různé úkoly by však znamenalo velký výdaj, proto zde uvádíme nejvšestrannější brusky, které zvládnou většinu obvyklých prací se dřevem.

Pásové brusky

Především je nutné říct, že neexistuje jediná všestranná bruska, která by se dala použít na všechny úkoly. Pokud jsou pro Vás rozhodující náklady, pásová bruska se pohybuje někde ve střední třídě. Pásové brusky se hodí na těžké až středně těžké práce, jako je broušení nahrubo, odstraňování staré barvy nebo mořidla, na stolní desky nebo na dveře. Rovněž se hodí na broušení velkých ploch, jako jsou podlahy, desky nebo obkladové panely. Pásová bruska odstraňuje materiál rychle a efektivně a může mít prvek proměnlivé rychlosti. Hodí se také na nábytek a na dokončovací práce. Velikost brusného pásu se vyjadřuje jako šířka a obvod pásu. Běžné velikosti jsou 7,5x46 cm, 7,5x53 cm, 7,5x61 cm, 10x53 cm a 10x61 cm. Všeobecně platí, že větší pás znamená větší kapacitu při práci. Rychlost pásu se vyjadřuje v metrech za minutu a bývá od 275 do 188 m/min. Čím vyšší je rychlost, tím rychleji bruska odstraňuje materiál z povrchu.

Pásové brusky bývají dražší než dokončovací brusky a jsou k dostání v modelech držených v ruce i pevných. Při práci vytvářejí spoustu prachu, proto je žádoucí nějaký systém na jeho zachytávání. Pásové brusky váží 3-10kg.

Široké pásové brusky bývají připevněné k podlaze a používají je profesionální výrobci nábytku a řemeslníci. Kvůli své velikosti i ceně nejsou vhodné pro domácí kutily nebo na běžné práce se dřevem v domácí dílně.

Dokončovací brusky

Dokončovací bruska je neoblíbenějším nástrojem na uhlazování povrchů před nanášením nátěrů. Může se pohybovat obloukovým i recipročním způsobem a používá se na jemnou detailní práci.

Blokové brusky, detailní brusky a ruční brusky spadají všechny do této kategorie. Blokové brusky mají čtvercový nebo obdélníkový tvar; brusný papír se uřízne podle velikosti a připevní k brusné hlavě. Detailní brusky mají trojúhelníkovou brusnou hlavu. Blokové a detailní brusky jsou ideální na práci v těsných prostorech a v rozích. Pomalejší rotace ruční brusky snižuje pravděpodobnost poškození dřeva, zvlášť měkkých druhů.

Délka brusných pohybů (tahů) určuje rychlost brusky. U některých vibračních brusek se rychlost pohybuje mezi 3000 a 4500 pohybů za minutu.  U jiných je rychlost 10000 pohybů za minutu, u těch je však délka pohybu rozpůlená.

Kratší pohyby vytvářejí lesklejší povrch. Reciproční brusky mají rychlost 7200 tahů za minutu a tahy jsou kratší. Vytvářejí tím hladší povrch, avšak jsou pomalejší než vibrační brusky.

Dokončovací brusky mají jiné postavení držadel. Většina má dvě držadla, některé se však při práci drží v dlani jedné ruky. Při používání dokončovací brusky vždy dávejte pozor, abyste na ni netlačili, pro práci stačí samotná hmotnost brusky.

Vibrační brusky

Vibrační brusky jsou snad nejvšestrannější elektrické brusky a můžete je použít na malé i větší práce. Říká se jim rovněž oscilující brusky a dokážou rychle obrousit velkou plochu i zvládnout jemné dokončovací práce.

Excentrické brusky vibrují kruhovými pohyby podobně jako vibrační brusky, avšak v náhodném vzoru. Tím předcházejí vzniku rýh a kruhových stop po broušení.

Excentrické brusky mívají prvek proměnlivé rychlosti, což je prospěšné při práci s měkkými dřevy, jako je borovice, cedr nebo jedle. Místo brusného papíru používají brusný disk. Protože většina elektrických brusek má systém na zachytávání prachu, jsou potřeba speciální disky pro excentrickou brusku s otvory. Tyto brusky mohou mít úchop jako pistole, být do dlaně, pneumatické nebo pravoúhlé. Brusky do dlaně jsou malé, lehké a ekonomické a hodí se na nábytek i sádrokartonové desky. Modely s pistolovým úchopem jsou větší a často vyžadují ovládání oběma rukama, vytvářejí hladší povrch a hodí se na desky stolů. Pravoúhlé modely jsou určeny na těžké práce,jako je hrubé broušení.

Kotoučové brusky

Jsou lehké a hodí se na broušení obkladových desek nebo plochých lišt. K dostání jsou verze držené v ruce i pevné stolní, pevné však bývají častější. Při používání kotoučové brusky musíte dávat pozor, protože dřevo lze snadno poškodit, pokud je brusný papír příliš hrubý nebo pokud byste brousili příliš dlouho jedno místo.

Válcové brusky

Válcové brusky se používají na broušení zakřivených tvarů, ale zvládnou také větší práce, jako je broušení dřevěné podlahy. Materiál odstraňují rychle a efektivně, avšak při nesprávném použití mohou povrch snadno poškodit. Používané role brusného papíru jsou vyměnitelné a mohou mít různou hrubost (zrnitost).

Prvky brusek

Nejdůležitějším prvkem, na který je potřeba při výběru brusky pamatovat, je systém na zachytávání prachu. Může mít jednorázovou podobu (pytlík na prach), anebo opakovaně použitelnou; tyto systémy mívají nádobu s filtrem, kterou stačí vyprázdnit, nebo hadici, kterou připojíte k (technickému) vysavači.

Zde jsou další prvky, které může bruska mít:

 1. Pohodlný úchop – elektrickou brusku by mělo být možné pohodlně držet. Brusky s jedním velkým držadlem nebo dvěma menšími se dobře drží a vedou. Měkká držadla snižují vibrace, protože nadměrné vibrace jinak mohou vést k únavě až k úrazu. Pokud je to možné, před koupí si brusku drženou v dlani jedné ruky nejprve vyzkoušejte, abyste si ověřili, jestli se příliš nezahřívá.
 2. Rychlost – bruska s proměnlivou rychlostí je mnohostrannější a umožňuje uživateli snadno přepínat mezi hrubým broušením a jemným dokončovacím uhlazováním povrchu.
 3. Brusný papír – některé brusky vyžadují speciální brusný papír nebo brusné kotouče. Ujistěte se proto nejdříve, že je brusný papír či disky běžně k dostání a že není příliš nákladný.
 4. Zámek spouště – umožňuje zamknout brusku v jedné pozici, takže při práce nemusíte stále držet zmáčknutý spínač.
 5. Nastavení dráhy pohybu – mělo by být snadné a pohodlné.
 6. Chránič brusné hlavy – chrání povrch před vytvořením rýh při opětovném přiložení zvednuté brusky k povrchu.
 7. Výkon a přenosnost – k dostání je řada brusek na lehčí i těžší broušení a mohou být s kabelem nebo bezkabelové (akumulátorové). Pokud je pro Vás důležitá přenosnost, podívejte se po modelech, které mají dlouhý kabel a kufřík na přenášení.

Vybírání brusky na internetu

V internetových obchodech si snadno můžete vybrat brusku, která bývá zahrnuta v kategorii Elektrické nářadí. Můžete použít tyto stránky: ebay.com, mall.cz….

Po zadání kategorie a/nebo vyhledání příkazovým řádkem můžete svůj výběr zúžit přesným zadáním cenové škály, stavu, značky, pohonu, a jestli máte zájem o aukci nebo o pevnou cenu. Dále můžete uvést Vaši zeměpisnou polohu a požadovaný způsob dopravy.

Závěr

Pro aktivní řemeslníky i kutily je elektrická bruska nenahraditelným nástrojem. Její výběr a kupování nemusí být obtížné ani komplikované.  Když budete vědět, jaké brusky existují, a vyberete si z nich tu správnou na konkrétní práci, získáte tím nástroj na dosažení dokonalého povrchu u opracovávaného dřeva.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Válcová vs. pásová bruska

Elektrické brusky jsou nástroje používané na dokončovací práce a urovnávání povrchu dřeva, kovu nebo plastu....
více…

Typy povrchových brusek

Broušení je běžným způsobem, jak získat hladký povrch předmětů. Broušení patří k dokončovacím pracím a...
více…

Tipy elektrických brusek a jejich použití

Zeptejte se kteréhokoli majitele na jeho nejoblíbenější práci kolem domu, a je minimální pravděpodobnost, že uvede...
více…

Použití podlahových brusek

Podlahové brusky jsou velká elektrické brusky, které se používají na dřevěné podlahy i na další povrchy....
více…

Podlahové brusky

Podlahové brusky hrají nepostradatelnou roli při pokládání dřevěných podlah. Bruska uhladí povrch podlahy,...
více…

Než půjdete koupit excentrickou brusku

Excentrická bruska se hodí na celou řadu prací, kde je potřeba brousit, od přípravy povrchu nových podlahových...
více…

Návod na použití pásové brusky

Pásová bruska slouží k broušení povrchu dřeva a obsahuje elektrický motor, který pohybuje brusným papírem po...
více…

Nástroje k odstraňování barev a nátěrů

Pokud je natírání domu obávanou činností, odstraňování staré barvy či nátěru v přípravné fázi je ještě...
více…

Na co se používá pásová bruska

Téměř každý, kdo pracuje se dřevem, vlastní pásovou brusku. Často ji používají tesaři, řemeslníci i...
více…

Máte správnou elektrickou brusku?

Jak to dělali lidé při domácích opravách předtím, než přišly elektrické brusky? Pracovali ručně a používali...
více…