Jak získat maximum spojením obývacího pokoje a kuchyně?
Současnému stylu bydlení kraluje otevřený prostor. Většinou se spojuje obývací pokoj s kuchyní. Při rekonstrukci starého bytu však může být někdy výhodnější vytvořit společný prostor z pokojů, které původně plnily jiný účel.
Alternativa A
V prvním návrhu zůstává obývák i kuchyň na původních místech. Hlavní změnou je přebourání příčky mezi oběma prostory. Kuchyně se tím otevře a získá více světla. Původní příčka zároveň uvolní místo barovému pultu. Jídelní část situována v obývací části přímo navazuje na kuchyň. Je dostatečně osvětlená denním světlem. Vybavená je rozkládacím stolem pro šest až osm osob a příborníkem. Ten zároveň vymezuje hranici mezi jídelní a obývací částí. Obývací pokoj je zařízen tak, aby umožnil pohodlně sledovat televizi a vychutnávat si teplo sálající z krbu. Televizor je umístěn v nábytkové sestavě, který poskytuje i dostatek úložného prostoru. Hlavní vstup do obývacího pokoje tvoří, širší a zčásti zasklené dveře. Celá stěna za krbem, která prochází za rohem do kuchyně, je opticky zvýrazněna a sjednocená obkladovými cihlovými pásky. Na oživení atmosféry je vedle dveří, naproti vstupu na balkon, umístěná živá zelená (vegetační) stěna. Na minimální ploše je zde soustředěno množství pokojových rostlin na zlepšení klimatu. V kuchyni jsou kuchyňská linka ve tvaru L a vysoké skříňky na levé straně od vstupních dveří. Ty poskytují dostatek úložného prostoru i bez použití tradičních horních skříněk nad linkou, bez kterých působí kuchyň odlehčeně a prostornější.
Alternativa B
Jelikož má pokoj sousedící s kuchyní, využívaná jako ložnice, prostorný balkon, který je větší a lépe orientovaný, než ten v obýváku, navrhli jsme následující řešení: Prostor aktuální kuchyně lze propojit s touto místností vybouráním příčky, podobně jako při prvním návrhu. Vznikne tak společný prostor. V původní kuchyni je umístěna kuchyňská linka ve tvaru L a rozkládací kulatý jídelní stůl, který opticky odděluje kuchyňský prostor od obývacího pokoje. Původní ložnice se změní na obývací část zařízenou sedačkou s lehátkem, pohodlným křeslem a nábytkovou sestavou, která poskytuje místo pro uložení knih a televizoru. Hlavní výhodou tohoto řešení je přímý přístup z nového obýváku na velký balkon s výhledem do rekreační zeleně obytné čtvrti. To domácí jistě ocení zejména během teplých měsíců. Nevýhodou je celkově menší plocha obývacího pokoje a chybějící barové sezení z alternativy A. Vzhledem k rozsáhlejší změny v dispozici bytu je nezbytné navrhované změny před realizací konzultovat se statikem a postupovat podle pravidel stavebního řádu definovaného "Stavebním zákonem".