Jak zvětšit malou kuchyň

I vaše rodina se většinou tiskne v malé kuchyni, místo toho, abyste si sedli do obývacího pokoje? Kuchyně je velmi často místem rozhovorů, zároveň se zde vaří, občas se zde píší úkoly či čtou noviny ... prostě pořád se zde motá celá rodina. A pokud máte na takovéto "motání" k dispozici pouze devět čtverečních metrů či dokonce méně, je třeba se nad nimi pořádně zamyslet. 

Jak zvětšit malou kuchyň

Nejúčinnějším řešením, jak zvětšit kuchyni, je propojit ji s obývacím pokojem a vytvořit tzv..otevřenou dispozici

Někdy i pár centimetrů navíc postačí na umístění stolu a židlí. V mnoha případech však takové spojení není možné - kuchyň například není v těsné blízkosti obývacího pokoje, nebo se mezi těmito místnostmi nachází nosná konstrukce či panel, jejichž odstranění je konstrukčně a finančně náročné. Dalším důvodem může být i to, že vám propojení kuchyně a obývacího pokoje prostě nevyhovuje. Tehdy je třeba si využití prostoru v kuchyni důkladně naplánovat a v první řadě se zamyslet nad tím, co je v ní opravdu nezbytné a co tam nakonec ani nemusí být. Vždy se dá najít řešení, které bude nejen praktické, ale i estetické.

Je opravdu malá?

Kdy je vlastně kuchyň malá? Pro rodinu s více dětmi a častými návštěvami je i 25 čtverečních metrů málo a pro svobodného mladého muže je i místnost s plochou 6 čtverečních metrů velkou kuchyní. Takže dříve než začnete zařizovat kuchyň, je třeba se zamyslet nad způsobem života jednotlivce nebo rodiny, které má kuchyň sloužit. Důležité je, jakým způsobem a na co všechno se bude používat - zda to má být například místo jen na přípravu jídla, nebo i na stolování. Pokud máte kuchyň, která je pro vás a vaši rodinu opravdu malá, je důležité důkladně si promyslet rozčlenění a využití prostoru a zamyslet se nad tím, co v této místnosti opravdu nezbytně potřebujete.

Několik základních otázek, na které je třeba si odpovědět při zařizování kuchyně

1. Vaříme hodně, potřebujeme velký sporák nebo bude stačit i menší? Potřebujeme na přípravu jídla velký prostor nebo stačí pouze 60 cm široká pracovní deska? Mohl by se na přípravu jídla využít i stůl či barový pult?
2. Potřebujeme kuchyň jen na přípravu jídla nebo i na stolování? Jídelní stůl musí být v kuchyni, nebo jej lze umístit například v obývacím pokoji nebo v jiné místnosti?
3. Kolik lidí se bude pohybovat v kuchyni a kolik míst k sezení tu musí být?
4. Potraviny nakupujeme každý den nebo děláme jednou za týden jeden větší nákup? (Na uskladnění potravin z velkého nákupu potřebujeme mnohem větší odkládací prostor.)

Pokud si odpovíte na tyto otázky, získáte představu o praktické stránce při řešení kuchyně a možná zjistíte, kolik zbytečných věcí vám překáží v již tak malém prostoru.

Škatule, hejbejte se!

Když jste si určili, co všechno v kuchyni potřebujete, je načase zkusit to v místnosti uspořádat. Osvědčenou metodou je nakreslit si obrys místnosti na čtverečkovaný papír (praktické je měřítko 1: 50, přičemž 1 cm na papíře znamená 50 cm ve skutečnosti, nebo 1: 20), půdorysy všech předmětů, které tu třeba umístit, vystřihnout si z papíru a ukládat, přemisťovat a posouvat, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Při kreslení místnosti se nesmí zapomenout na okna a dveře (nakreslete je otevřené a plochu, na níž nesmí při otevírání nic překážet, si zřetelně vyznačte), při posouvání s jednotlivými předměty je třeba pamatovat na logické návaznosti prací v kuchyni a z toho vyplývající souvislosti mezi zařízením ( například pracovní plocha by měla být v blízkosti sporáku apod.).. Důležité je zejména promyšleně rozmístit elektrospotřebiče a nezapomenout na to, že mnoho kuchyňských zařízení je třeba připojit na přívod vody, plynu či elektřiny. Při přemýšlení by vám mohl pomoci seznam toho, co v kuchyni budete jistě potřebovat, a orientační rozměry jednotlivých zařízení a spotřebičů.

Co se stolem?

Praktickým řešením pro malou kuchyň je umístit v ní jen malý "snídaňový" stolek nebo barový pult na "malá jídla". V takovém případě není v kuchyni potřebný prostor na stolování všech členů rodiny najednou. Stůl na společné obědy může být například v obývacím pokoji či hale. Pevný stůl nebo barový pult mohou zároveň v kuchyni v případě potřeby rozšířit pracovní plochu, jíž bývá na malých linkách nedostatek. Pokud však můžete umístit jídelní stůl pro čtyřčlennou rodinu pouze v malé kuchyni, dá se využít rozkládací nebo roztahovací stůl - během běžných pracovních dní, kdy se rodina nesetkává u stolu ve stejný čas, může se používat menší verze. Při společných obědech o víkendech nebo ve svátek se stůl zvětší, čímž se ubere z prostoru na pohyb - ale když hospodyňka obědvá, nepracuje, takže prostor na pohyb by jí neměl chybět.

V malé kuchyni třeba prostor využít opravdu dokonale

Pokud jste již využili každý centimetr půdorysné plochy, musíte se zamyslet i nad tím, jak co nejlépe využít vertikální rozměr - například místo soklu mohou být pod kuchyňskou linku zásuvky, a prostor nad horními skříňkami linky se dá využít k uložení předmětů, které nepotřebujete příliš často. Na trhu existuje mnoho závěsných systémů a doplňků, které vám mohou ušetřit místo na pracovní desce i ve skříňkách. Pokud nenecháte jejich výběr náhodě, ale budete jim věnovat stejnou pozornost jako výběru nábytku či spotřebičů, doplní kuchyň nejen prakticky, ale i esteticky. Na stěnu za pracovní deskou můžete upevnit rozličné poličky na uložení kořenek, papírových utěrek, nožů, příborů a podobně. Prostor na pracovní desce ušetří i zavěšený odkapávač na nádobí - může se přichytit pod horní skříňku nebo na lištu nad odkapávací plochu dřezu. Po použití se jednoduše sklopí a nezabírá místo na kuchyňské lince. Ti, kteří mají raději vzdušnější prostor, mohou poličky a závěsné programy použít i namísto horních skříněk (alespoň některých). Otevřené poličky kuchyň opticky odlehčí, ale pozor, nesmí být na nich příliš mnoho věcí, jinak bude efekt zcela opačný. Poličky mohou být téměř na každé stěně v kuchyni, nejen nad kuchyňskou linkou, i zde však platí, že "méně je někdy více". Skříňky a police zavěšené na stěnách by měly mít co nejmenší hloubku a měly by být v takové výšce, abyste na ně dosáhli, ale abyste do nich nenaráželi hlavou.

Aby vypadala větší

Malá kuchyně je prostě malá, a když do ní potřebujete "nacpat" množství věcí, bude vypadat ještě menší a stísněnější. Existuje však několik triků, kterými jí můžete trochu pomoci a alespoň opticky ji zvětšit. Základním pravidlem je: světlé barvy a materiály s jemnou strukturou a kresbou prostor zvětší, zatímco tmavé barvy a výrazné kresby prostor opticky zmenší.Osvědčené je i používání materiálů, které samotné působí lehce a vzdušně - například mléčná skla. Důležitým faktorem je i členitost prostoru a ploch. Linka v malé kuchyni by určitě měla být co nejjednodušší, jednotlivé plochy by měly být, pokud možno, kompaktní. (A se závěsnými programy a otevřenými policemi opatrně!)
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat kvalitní chladničku a mrazničku?

Ve snaze zaujmout nás se výrobci předhánějí v představování inovativních technologií a designu domácích...
více…

Rady odborníků při výběru myčky nádobí a terminologie mycích programů

Při současném rychlém způsobu života máme často jen málo příležitostí příjemně a nerušeně prožít volné...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 2.díl

Troubu můžete "krmit" nejběžnějšími způsoby - tedy elektřinou nebo plynem - ona se vám za to odmění teplem,...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 1.díl

Tak neznámo, jak to vlastně s tou troubou je. Kdo to vymyslel, že je prý trouba duté těleso válcovitého tvaru ......
více…

Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Malá kuchyň a praktické rady při jejím zařizování

Řešení a zařizování kuchyně je téma, se kterým se dříve či později setká během svého života snad každý z...
více…

Kuchyně - čím obložit prostor okolo kuchyňské linky

Při práci v kuchyni dostane pořádně zabrat nejen pracovní deska, ale i její nejbližší okolí. Zde prská olej, tam...
více…

Kuchyně - praktické uspořádání šetří naše nohy

Praktičnost řešení kuchyně závisí spíše na uspořádání jednotlivých funkčních zón než na její velikosti....
více…

Jak vybrat správnou kuchyňskou linku?

Typ, velikost a umístění kuchyně v rámci domu odráží celou řadu různých faktorů. Patří mezi ně například...
více…

Kuchyně a pravidla při jejím zařizování

Uniformita se už dávno nenosí. Dnes všichni volají po individuálním přístupu k věci, a to je fajn. Vždyť přece...
více…