Jaké jsou typy brusných nástrojů?

Brusné nástroje (brusky) spadají mezi nástroje určené na práci se dřevem a slouží k uhlazování povrchu, abyste dosáhli jeho požadovaného stavu. Vyrábějí se v řadě velikostí, tvarů a designů tak, aby splňovaly různé požadavky při broušení. Můžeme je rozdělit do čtyř základních kategorií: pásové brusky, kotoučové brusky, válcové brusky a vibrující brusky.

Pásová bruska

Je z brusných nástrojů nejsilnější. Brousí pomocí rychle rotujícího spojeného pásu brusného papíru, který je obtočený kolem dvou válečků. Pásové brusky se nejlépe hodí na těžší náročnější broušení, zvlášť když je potřeba z povrchu odstranit velké množství přebytečného materiálu. Pásová bruska je nejvhodnější v počáteční fázi broušení větších ploch, např. při uhlazování dřevěné podlahy nebo pódia.

Kotoučová bruska

Bývá mnohostrannější než pásová bruska, umožňuje lepší manévrování a různé stupně abraze (obroušení). Kotoučová bruska má rychle rotující kulatou hlavu s brusným papírem, který se k ní připevňuje pomocí suchého zipu nebo lepicí vrstvy. Po opotřebení ho snadno můžete vyměnit. Existují dva typy kotoučových brusek: plošné brusky a excentrické brusky.

Plošná bruska

Mžete být použita na řadu dřevěných povrchů. Říká se jí také dokončovací bruska, protože se často používá na konečné uhlazení povrchu po jiných abrazivnějších bruskách, např. pásové nebo válcové (bubnové) brusce. Plošné brusky se dále dělí na čtyři různé typy, z nichž každý používá jiný brusný pohyb.  Lineární bruska se pohybuje dopředu a dozadu podél struktury dřeva. Vibrační bruska používá kruhové pohyby. Dvojčinné brusky mohou používat přímé i kruhové tahy. A 3D brusky jsou vybaveny třemi rotujícími disky, které se přizpůsobí obrysům broušeného povrchu.

Excentrická bruska

Nazývaná též dvojčinná bruska, je jedním z nejrozšířenějších a nejvšestrannějších typů brusek. Bruska je označována jako dvojčinná kvůli svému dvojímu pohybu, při kterém brusný papír rotuje a zároveň se nepravidelně pohybuje v obloucích. Díky tomu disk nikdy neprojde stejným místem dvakrát. Vytváří přitom hladký povrch, který je (na rozdíl od plošných brusek) bez vírů a jiných stop po broušení.

Některé modely brusek jsou vybaveny zařízením na zachytávání prachu, které udržuje pracoviště čistější a zdravější. Funguje na principu vysavače, který zachytává prach do připojeného pytlíku nebo nádoby. Odsávání prachu také napomáhá hladšímu povrchu, protože se brusný papír nezanese vrstvou prachu.

Vibrující bruska pohybuje plochou brusnou hlavou s brusným papírem krátkými pohyby dopředu a dozadu podél struktury dřeva. Hodí se na dokončovací práce a na menší komplikovanější práce. Podlahové vibrující brusky jsou velké a těžké, avšak přesto se s nimi lépe manipuluje a vytvářejí hladší povrch než pásové nebo válcové brusky.

Válcová (bubnová) bruska

Je nejtěžší a nejsilnější typ brusky. Je určena na agresivní odstraňování velkého množství materiálu z povrchu a na použití na velkých plochách, např. na podlahách. Tento typ brusky pracuje pomocí rotujících válců (bubnů) s brusným povrchem. Používá pohyby dopředu a dozadu podél struktury dřeva. Na dokončení práce je pak potřeba použít vibrující nebo dokončovací brusku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Typy brusek na dřevo

Stavební dělníci a pracovníci se dřevem používají brusný papír na ohlazování a tvarování dřeva,...
více…

Tipy pro práci s pásovou bruskou

Broušení dřeva i jiných povrchů usnadňuje pásová bruska, která Vám poskytne profesionální obroušení a...
více…

Speciální brusky

Speciální brusky dovedou ořezávat, tvarovat nebo leštit povrch. Konturovací (obrysová) bruska je...
více…

Řezání dlaždic a obkladů úhlovou bruskou

K řezání dlaždic běžně slouží řezačka na dlaždice nebo řezačka na mokré řezání, výběr záleží...
více…

Rotační kotoučové brusky

Rotační kotoučové brusky jsou silné nástroje, které používají vyměnitelné brusné disky. Mohou mít různé...
více…

Práce s úhlovou bruskou

Úhlové brusky jsou velmi mnohostranné nástroje použitelné na řadu různých úkolů. Skládají se z rychle...
více…

Použití pásové brusky

S pásovou bruskou můžete dělat těžší práce se dřevem nebo při úpravách povrchu dřeva. Zatímco ruční bruska...
více…

Plošné brusky na dřevo

U elektrických brusek na dřevo máte na výběr ze tří možností. Můžete zvolit: pásovou...
více…

Pět výhod plošné brusky

Plošná bruska je nástroj, který můžete snadno držet v jedné ruce a který používá běžný brusný papír....
více…

Pět výhod bezkabelové brusky

Elektrické brusky se běžně nacházejí v dílnách, kde se pracuje se dřevem, i v domácích dílnách nebo...
více…