Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek
Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se budete držet hlavních zásad, pochutnáte si na uzených dobrotách bez výčitek.
Patří uzené maso do zdravého a vyváženého jídelníčku?
Maso, ryby i sýry přináší našemu tělu potřebné bílkoviny, vápník, železo a další důležité živiny. Při nevhodném uzení však nutriční výhody těchto potravin mizí. Uzeniny z obchodu jsou často plné solí a nezřídka opravdový kouř ani neviděly.
Řešení je naštěstí velmi jednoduché: Tkví ve zdravějším domácím uzení ve vlastní udírně. Hodí se na zahradu i na balkon. Pokud si vyberete kvalitní suroviny a zvolíte vhodnou úpravu, stane se doma uzené maso, sýry nebo ořechy příjemným zpestřením vašeho jídelníčku.
1. Všeho s mírou
Milujete chuť uzeného a nechcete se jí vzdát ani při hubnutí nebo v rámci zdravějšího jídelníčku? Nemusíte. Uzené maso i sýry si čas od času dopřejte. Na talíř si ale přidejte i pořádnou porci zeleniny a komplexní sacharidy, například ve formě batátů, brambor či celozrnného pečiva. Pokud budete brát uzené dobroty jako oživení jídelníčku, své zdraví ani linii neohrozíte.
2. Dejte přednost libovému masu
Chcete-li se vyhnout zbytečnému tuku, dávejte při uzení přednost libovému masu. Výborná je veškerá drůbež, ale také vepřová panenka, kotleta, pečeně či kýta. Milovníci červeného masa mohou sáhnout po hovězím zadním či zvěřině. Nejzdravější jsou však ryby. Především pak losos, makrela nebo pstruh.
Dbejte rovněž na kvalitu a původ masa. Nejlépe uděláte, pokud se obrátíte přímo na osvědčeného řezníka nebo prověřeného prodejce ryb, který dováží přímo z otevřených vod.
3. Vyberte správný otop
Pro kvalitní uzení volte správný typ dřeva. Vyvarujte se kůře a dalším příměsím. Ideální je dobře vysušené dřevo listnatých stromů. Maso vám bude chutnat na buku či dubu, přirozené aroma sýra zase perfektně podtrhne javor.
Máte v plánu udit maso, ryby i sýry a rádi byste si pořídili univerzální palivo? Pak rozhodně nešlápnete vedle s třešní. V případě elektrické udírny zvolte jemnou štěpku. Jestliže máte doma udírnu na dřevo, zásobte se hrubou štěpkou.
4. Zkraťte dobu uzení
Nezdravý efekt uzení snížíte jednoduchým trikem. Maso předuďte a poté jej krátce dopečte na grilu nebo na pánvi. Výsledkem bude příjemné uzené aroma a výborná chuť s minimálním dopadem na vaše zdraví. Tento postup se výborně hodí pro hovězí steaky. Kratší dobu můžete udit i sýry, tofu, tempeh či vejce. Všechny tyto delikatesy výborně chutnají v kombinaci s čerstvou zeleninou i celozrnným pečivem.
5. Uberte sůl
Nebezpečí kupovaných uzenin tkví především ve vysokém obsahu soli. Pravidelná konzumace přesolených potravin může zvyšovat krevní tlak a přispívat k rozvoji různých onemocnění. Při domácím uzení jednoduše snižte množství soli v solném nálevu na minimum.
Obáváte se, že razantní omezení soli bude mít vliv na chuť? Jejím hlavním úkolem je prodloužení trvanlivosti masa. Při domácím uzení si však můžete dovolit udělat kompromis a na soli výrazně ubrat. Vyuzené maso či sýry včas zkonzumujte, uložte je do lednice nebo zamrazte.
Důležitý je i druh soli, který k uzení použijete. Rychlosůl neboli tzv. nakládací uzenářskou sůl zkuste nahradit solí mořskou či himalájskou. Změna bude mít vliv pouze na zabarvení masa, nikoliv na jeho chuť a kvalitu. Stačí jen malá změna a vaše oblíbená pochoutka bude zase o chlup zdravější.
Pusťte se do zdravějšího uzení
Tatarák z uzených syrečků
- Suroviny: 180 g syrečků; 70 g změklého másla; 1 cibule; 1 žloutek; 2 lžičky dijonské hořčice; 2 lžičky sladké papriky; špetka soli; pepř
- Postup: Syrečky uďte 4 hodiny studeným kouřem (do 30 °C) a poté je nechte chvíli odpočinout. Sýr nahrubo nastrouhejte a přidejte k němu změklé máslo a špetku soli. Vše dokonale promíchejte, aby se suroviny spojily. Ke směsi přidejte najemno nakrájenou cibuli, dijonskou hořčici a sladkou papriku. Na závěr vyklepněte vaječný žloutek, přidejte trochu pepře, vymíchejte a podle chuti případně ještě dokořeňte.
- Tip: Syrečkový tatarák dobře chutná s topinkami nebo čerstvým pečivem a zeleninovým salátem.
Losos uzený studeným kouřem
- Suroviny: 700 g chlazeného fileta z lososa s kůží; 100 g mořské soli; 50 g hnědého cukru; 1 lžička hrubého pepře; olivový olej; citronová šťáva; mletý pepř
- Postup: Nejprve promíchejte sůl s cukrem a pepřem. Filet položte do mísy kůží dolů a pokryjte ho připravenou směsí. Lososa přikryjte potravinovou fólií a položte na něj menší hrnec. Tím jej zatížíte a urychlíte proces nasolení. Nechte odležet v lednici na 8 až 12 hodin. Jestliže jste se rozhodli pro vyšší filety, dopřejte jim 24 až 36 hodin. Jen tak se stihnou důkladně prosolit a pustit potřebné množství vody. Po uplynulé době vyndejte lososa z lednice. Měl by mít pevnější strukturu a plavat ve vlastní šťávě. Filet omyjte pod studenou vodou, osušte a vložte kůží dolů do udírny na síťovaný rošt předem potřený olejem. Uďte 12 až 24 hodin při teplotě maximálně 30 °C. Po vyuzení nechte lososa odležet v chladu alespoň na 4 hodiny. Před podáváním nakrájejte rybu na tenké plátky a pokapejte trochou citronové šťávy. Přidejte malé množství olivového oleje a špetku jemně mletého pepře.
- Tip: Uzeného lososa podávejte se zeleninovým salátem a kouskem celozrnného pečiva nebo farmářskými bramborami.
Tak raušovní uzení!