Stolování na tisíc způsobů

Stolování je výbornou příležitostí k setkání s rodinou a přáteli a vedení příjemného rozhovor při chutném jídle. Způsob, jakým stolujeme, ovlivňují naše tradice, kultura a rodinné zvyklosti, ale i prostorové možnosti našich příbytků. Stolní zóna se svým tvarem, barvou a použitým materiálům může stát nejen originálním a zajímavým prvkem vašeho interiéru, ale přispěje k vytvoření příjemné atmosféry, proto jí věnujte dostatek pozornosti. 

Klasika - jídelní stůl 

Jídelní stůl je symbolem rodiny. V minulosti se umísťoval do samostatných místností - jídelen, ale dnes je trendem začlenit jej do obytného prostoru. Komfort při stolování za jídelním stolem poskytne dostatečně velká podlahová plocha, dobrý přístup ke stolu a přiměřená vzdálenost od stěny a jiného nábytku. Důležité je umístit stůl mimo místa zvýšeného pohybu, ale v blízkosti kuchyně. 

Na pohodlnou konzumaci jídla je potřebná plocha minimálně 60 x 40cm pro jednu osobu. Do celkového rozměru stolu je třeba připočítat i místo na nádobí, proto je potřebná šířka stolu alespoň 80cm. Kruhový, oválný, čtvercový, obdélníkový nebo atypický tvar stolu závisí na vašem vkusu, ale samozřejmě i ne prostorových možnostech. Obecně platí, že kruhové a oválné stoly vyžadují velký volný prostor. Hranatý stůl může být umístěn volně, ale i u zdi. 

Oblíbené jsou rozkládací stoly s mechanismy, které umožňují vyklápění, překlápění, roztahování, vysouvání nebo otáčení jednotlivých částí stolové desky, což umožňuje přizpůsobit její velikost různému počtu stolujících. K rozkládacímu stolu si pořiďte židle, které můžete využít i pro jiný účel, například jako pracovní, nebo takové, které se dají snadno rozkládat. Do pozornosti se opět dostávají i lavicové rohové sestavy, které může využívat větší počet lidí. 

 

Příležitostné stolování 

Na příležitostné stolování - rychlé občerstvení, snídaně, svačiny a podobně jsou určeny jídelní a barové pulty. Jídelní pult můžeme vytvořit pokračováním varného ostrůvku nebo kuchyňské linky v prostoru. Výška desky pultu může zůstat v úrovni pracovní kuchyňské desky nebo být snížena na úroveň jídelního stolu. 

Způsoby a tvarové možnosti vytvoření jídelního pultu jsou různorodé. Pult poskytuje dostatečný prostor pro stolování pro dvě až čtyři osoby. Podle jeho výšky zvolíme vhodný typ židlí, buď jídelní, nebo barové. Barový pult je oblíbeným prvkem interiéru, kromě příležitostného stolování slouží i na optické předělení dvou zón - kuchyňské a obývací. 

Jeho výška je 110 - 115cm, čemuž je třeba přizpůsobit i sezení. Nejvhodnější jsou barové židle s výškou sedadla 80cm nad podlahou a s opěrkou pro nohy. Deska pultu musí přečnívat nejméně o 22cm, aby sedící osoba měla dostatek místa na nohy. Tento typ sezení není vhodný pro menší děti. 

 

Stolování v "malém" 

Do malého prostoru jsou vhodné stoly skládací, sklápěcí, vysouvací nebo zasouvací. Vrchní deska stolu může mít tvar obdélníku, půlkruhu, trojúhelníku, takže jsou zároveň originálním interiérovým prvkem. Jejich výhodou je, že zabírají velmi málo místa a v případě potřeby se dají využít jako přídavná pracovní nebo odkládací plocha. Složený stolek může být umístěn v rohu místnosti, přimontován na stěně nebo být součástí nábytku. Po rozložení se u něj mohou najíst dokonce až čtyři osoby. K těmto typům stolků jsou vhodné barové nebo skládací židle.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Jak oživit holé stěny v bytě či domě?

Holé stěny se již dávno nenosí. Ale na druhou stranu, přeplácané také nejsou nic moc. V módě začínají být i...
více…

Jak vybrat vhodné osvětlení do bytu?

Výběr osvětlení není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. V případě osvětlení...
více…

Bydlení a investice, které ovlivní pozdější náklady

Postavit si vlastní dům od základů je opravdu velmi náročné. Bez pomoci odborníků to snad ani není možné!  Za...
více…

Posuvné stěny, příčky a intimní zóny

Současný trend přikyvuje otevřeným a vzdušným prostorům. Otevřený styl bydlení sice vyjadřuje přátelskou a...
více…

Dřevěné interiérové ​​obklady - účel, výběr a montáž

Dřevo a materiály na bázi dřeva se stále využívají nejen při zařizování interiéru, výrobě nábytku a...
více…

Děti pomáhají zařídit svůj pokojíček

Ruku na srdce - jak často berou rodiče při zařizování dětských pokojů v úvahu přání svých ratolestí? Mnozí...
více…

Základní části šicího stroje

Šicí stroje se liší podle značky a modelu, fungují však stejným způsobem a mají stejné základní...
více…

Typy šicích strojů

Šicí stroje se používají na sešívání látek pomocí nití. V roce 1846 patentoval E. Howe první funkční šicí...
více…

Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…