Stolování na tisíc způsobů

Stolování je výbornou příležitostí k setkání s rodinou a přáteli a vedení příjemného rozhovor při chutném jídle. Způsob, jakým stolujeme, ovlivňují naše tradice, kultura a rodinné zvyklosti, ale i prostorové možnosti našich příbytků. Stolní zóna se svým tvarem, barvou a použitým materiálům může stát nejen originálním a zajímavým prvkem vašeho interiéru, ale přispěje k vytvoření příjemné atmosféry, proto jí věnujte dostatek pozornosti. 

Klasika - jídelní stůl 

Jídelní stůl je symbolem rodiny. V minulosti se umísťoval do samostatných místností - jídelen, ale dnes je trendem začlenit jej do obytného prostoru. Komfort při stolování za jídelním stolem poskytne dostatečně velká podlahová plocha, dobrý přístup ke stolu a přiměřená vzdálenost od stěny a jiného nábytku. Důležité je umístit stůl mimo místa zvýšeného pohybu, ale v blízkosti kuchyně. 

Na pohodlnou konzumaci jídla je potřebná plocha minimálně 60 x 40cm pro jednu osobu. Do celkového rozměru stolu je třeba připočítat i místo na nádobí, proto je potřebná šířka stolu alespoň 80cm. Kruhový, oválný, čtvercový, obdélníkový nebo atypický tvar stolu závisí na vašem vkusu, ale samozřejmě i ne prostorových možnostech. Obecně platí, že kruhové a oválné stoly vyžadují velký volný prostor. Hranatý stůl může být umístěn volně, ale i u zdi. 

Oblíbené jsou rozkládací stoly s mechanismy, které umožňují vyklápění, překlápění, roztahování, vysouvání nebo otáčení jednotlivých částí stolové desky, což umožňuje přizpůsobit její velikost různému počtu stolujících. K rozkládacímu stolu si pořiďte židle, které můžete využít i pro jiný účel, například jako pracovní, nebo takové, které se dají snadno rozkládat. Do pozornosti se opět dostávají i lavicové rohové sestavy, které může využívat větší počet lidí. 

 

Příležitostné stolování 

Na příležitostné stolování - rychlé občerstvení, snídaně, svačiny a podobně jsou určeny jídelní a barové pulty. Jídelní pult můžeme vytvořit pokračováním varného ostrůvku nebo kuchyňské linky v prostoru. Výška desky pultu může zůstat v úrovni pracovní kuchyňské desky nebo být snížena na úroveň jídelního stolu. 

Způsoby a tvarové možnosti vytvoření jídelního pultu jsou různorodé. Pult poskytuje dostatečný prostor pro stolování pro dvě až čtyři osoby. Podle jeho výšky zvolíme vhodný typ židlí, buď jídelní, nebo barové. Barový pult je oblíbeným prvkem interiéru, kromě příležitostného stolování slouží i na optické předělení dvou zón - kuchyňské a obývací. 

Jeho výška je 110 - 115cm, čemuž je třeba přizpůsobit i sezení. Nejvhodnější jsou barové židle s výškou sedadla 80cm nad podlahou a s opěrkou pro nohy. Deska pultu musí přečnívat nejméně o 22cm, aby sedící osoba měla dostatek místa na nohy. Tento typ sezení není vhodný pro menší děti. 

 

Stolování v "malém" 

Do malého prostoru jsou vhodné stoly skládací, sklápěcí, vysouvací nebo zasouvací. Vrchní deska stolu může mít tvar obdélníku, půlkruhu, trojúhelníku, takže jsou zároveň originálním interiérovým prvkem. Jejich výhodou je, že zabírají velmi málo místa a v případě potřeby se dají využít jako přídavná pracovní nebo odkládací plocha. Složený stolek může být umístěn v rohu místnosti, přimontován na stěně nebo být součástí nábytku. Po rozložení se u něj mohou najíst dokonce až čtyři osoby. K těmto typům stolků jsou vhodné barové nebo skládací židle.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zařizujeme podkroví

Bydlení v podkroví má své kouzlo, kromě neopakovatelné atmosféry však přináší i jistá omezení. Členitý prostor,...
více…

Luxusní koberce doladí každý interiér

Máte rádi luxusní věci a chcete je mít i ve své domácnosti? Pak vám doma nesmějí chybět luxusní koberce!...
více…

Efektivní odhlučnění pro příjemné bydlení a klidný spánek

Vadí vám hluční sousedé? Poradíme vám, jak s nimi vyběhnout. A nemusíte se pouštět hned do sousedských válek,...
více…

Plakáty na zeď: Motivů se najde spousta, tady jsou ty nejznámější

Když se řekne plakát, mnohým se vybaví večerníček pojednávající o klucích z plakátů. Jednalo se o dvě...
více…

Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…

Dřevo má antibakteriální účinky, které ale úpravami potlačujeme

Dřevo je v interiéru ceněnou přírodní surovinou. A to nejen proto, že se na něj dobře kouká a pěkně voní. Dřevo...
více…

Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…

Barvení vajec patří k Velikonocům, ale byt se dá velikonočně vyzdobit i jinak

Nebaví vás barvení vajíček? Obzvláště, když vajíčka jsou drahá a malí koledníci stejně raději sáhnou po těch...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Jak oživit holé stěny v bytě či domě?

Holé stěny se již dávno nenosí. Ale na druhou stranu, přeplácané také nejsou nic moc. V módě začínají být i...
více…