Kdy chodit a kdy nechodit do vířivky?

Příznivé účinky vířivek

Cítíte potřebu uvolnit se po vyčerpávajícím dni a trápí vás bolest kloubů? Pokud ano, je vhodný čas na relaxační koupel s bublinkami ve vířivce. Tato procedura může přinést úlevu od napětí a pomoci vám relaxovat.

Opatrnost při použití vířiivek

Nicméně, je důležité dávat pozor na teplotu vody a délku koupelí, aby nedošlo k poškození kůže nebo zhoršení zdravotních problémů. Pokud se rozhodnete pro koupel s bublinkami, měli byste vědět, že může mít pozitivní vliv na vaše pocity a celkovou pohodu.

Tradice využití vířivek

Už tisíce let si lidé užívají přínosů vodních lázní pro lidské tělo. Tyto lázně byly velmi oblíbené například v antickém Římě, kde kromě léčebných účinků také sloužily jako společenské setkání. Navíc jsou koupele jednou z nejpříjemnějších procedur.

Léčba vodou

Jde o terapii pomocí vody, která se často provádí v lázeňských zařízeních v České republice. Hlavním způsobem léčby je podvodní masáž, která se provádí pomocí různých typů van s tryskami umístěnými buď po celém obvodu (u nerezových van), nebo pouze v přední a zadní sedací části (u plastových van). Existuje i částečná koupel, která se aplikuje pouze na určité části těla, jako jsou horní nebo dolní končetiny.

Vířivá koupel je procedura, při které se ponoříte do vody o teplotě 36 až 37 °C, obvykle po dobu patnácti minut, a můžete přidat různé přísady, jako jsou extrakty z bylin nebo rašeliny, aby se zvýraznily účinky procedury. Po koupeli je doporučeno odpočívat alespoň 10 minut. Tento postup spojuje sílu víření s vysokou teplotou vody, což má uvolňující a relaxační účinek.

Prokrvení tkání, které tato procedura způsobuje, přispívá k uvolnění svalů a jejich regeneraci, což se využívá zejména v lázních při bolestech pohybového aparátu, poúrazových stavech a funkčních poruchách.

Perličková koupel je doporučena při artróze kloubů, protože zvyšuje jejich pohyblivost. Také pomáhá při problémech s páteří a může léčit a zmírňovat příznaky respiračních chorob a alergií.

Tuto koupel lze doporučit i při funkčních nervových poruchách, poruchách prokrvení, neurózách, některých kardiovaskulárních onemocněních, během rekonvalescence po úrazech, pooperačních stavech, otocích a lymfatickém městnání nebo když potřebujete regenerovat organismus po nadměrné zátěži.

Nicméně, důležité je mít dohled lázeňského pracovníka, který zná váš zdravotní stav. Perličková koupel se provádí s vyhřátou vodou (obvykle na 38 °C) a bublinkami, které masírují povrch těla. Proto není překvapením, že je tato procedura čtvrtou nejoblíbenější lázeňskou procedurou mezi českými  lázeňskými hosty.

Wellness bublinky

Wellness bublinové koupele jsou oblíbenou procecedurou mezi příznivci zdravého životního stylu. S bubláním se setkáte ve vířivkách, které se často nacházejí v aquaparcích, hotelech a dokonce i v soukromých domácnostech. Tento příjemný způsob relaxace je ideální pro zbavení se každodenního stresu a získání nové energie. Navíc se vířivka stává populárním místem pro setkávání s přáteli.

Díky teplé bublající vodě dochází ke zlepšení krevního oběhu, urychlení metabolismu a uvolnění napětí v svalstvu. Lidé s pohybovými potížemi zvláště ocení pravidelné posezení ve vířivce.

Teplá voda uvolňuje dýchací cesty a esenciální oleje to ještě zlepšují. Vířivka s podvodními tryskami pomáhá s celulitidou a umožňuje regulovat intenzitu a směr masáže. Sportovci také často využívají vířivky k regeneraci po náročném výkonu.

Kdy nechodit do vířivky

Je nedoporučeno vstupovat do vířivky v případě, že trpíte horečkou, rozsáhlými kožními problémy nebo mokvavými ranami. Toto opatření se nedoporučuje ani při křečových žilách a během těhotenství, protože vysoká teplota vody může vyvolat krvácení a způsobit předčasný porod.

 

 

 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články