Jak vybrat správnou kuchyňskou linku?

Typ, velikost a umístění kuchyně v rámci domu odráží celou řadu různých faktorů. Patří mezi ně například architektonický styl, filozofie doby, v níž byl dům postaven, způsob života ve městě a na venkově, a také standard související s velikostí rodiny nebo s jejím sociálním postavením. Jak vybrat takovou, která bude vyhovovat právě vám?

Vývoj kuchyňského prostoru

Pramatkou všech kuchyní je kuchyň obytná s velkým jídelním stolem uprostřed nebo v koutě při rohové lavici. Ve starých lidových domech byla kuchyně nejen centrem rodinného života, ale i komunikačním jádrem celého domu. Přes ni se vstupovalo do domu a z ní vedly dveře do předního a zadního pokoje. Ve velkých panských domech měla kuchyň spíše pracovní charakter. Nacházela se stranou od hlavní části domu a její prostor patřil víceméně služebnictvu. Jídlo se domácím pánům podávalo v jídelnách nebo v saloncích.

Kuchyň nebyla umístěna centrálně, ale byla v blízkosti obývacího pokoje nebo jídelny, i když obědy a večeře probíhaly nejčastěji za kuchyňským stolem. Mnozí lidé, zvyklí na rodinné setkání v kuchyni, zažili šok, když se museli přestěhovat do panelových bytů, kde kuchyň tvořila místnost s výměrou sotva 4 m². Na jídelní stůl nebylo dost místa ani tam, ani v obývacím pokoji. Předpokládalo se totiž, že roli stravování v socialistické společnosti převezmou školní a závodní jídelny. Přestože model malých pracovních kuchyní přežil dodnes, nezbytnou podmínkou dobré dispozice je vytvoření prostoru na důstojné umístění jídelního stolu - ať už v samostatné místnosti, nebo v obývacím pokoji.

Trendem je propojení kuchyně s obývákem

Do velkého společného prostoru. Prvními vlaštovkami naznačujícími tento trend byly ještě někdy v 80.letech podávací okénka, ale postupně mizely celé stěny.Takové otevřené dispozice se objevují stejně v rodinných domech, tak v bytech. K částečnému funkčnímu a vizuálnímu rozdělení prostoru přispívají pulty, které jsou prodlouženým ramenem kuchyňské linky, nebo je dělícím prvkem jídelní stůl. I když toužíte po velkém otevřeném prostoru, neuděláte chybu, pokud kuchyni alespoň trochu zasunete za roh nebo do niky. Skvělým pomocníkem jsou lehké posuvné stěny, s jejichž pomocí můžete kuchyni kdykoliv schovat nebo ji znovu přičlenit k prostoru.

Tip: Právě dnes tak oblíbenou variantu propojení obývacího pokoje s kuchyní nabízejí moderní designové kuchyně Gorenje. Kromě možnosti spojení prostoru se u nich také setkáte s vysokou kvalitou materiálů a zpracování a propracovanými detaily.

Kuchyň v rámci dispozice

Umístění kuchyně v rámci dispozice domu nebo bytu se podřizuje určitým pravidlům. U rodinných domů hraje důležitou roli zejména to, zda jde o městský nebo venkovský typ domu a jak je situován vůči světovým stranám. Již tradičně se při řešení dispozice hledá pro kuchyň takové místo, aby zbytečně nezabírala nejlepší prosluněné prostory orientované na jih, jihovýchod nebo jihozápad.

Výhradní právo na tyto polohy mají obytné místnosti - obývací pokoj, jídelna nebo obytné pokoje. Nakonec, příliš mnoho přímého slunce by v kuchyni tak způsobovalo zbytečné přehřívání. Jelikož jde ve své podstatě o pracovní prostor, mnohem vhodnější je zde homogenní, rozptýlené světlo přicházející z opačného spektra světových stran (od východu přes sever až po západ). Ve většině případů je vítáno, když může kuchyň plnit i roli jakési "strážní budky", a to tím, že má okno s výhledem na ulici či vstupní brance. Ve velkých moderních domech, kde zahrada slouží především pro rekreační účely, je i funkce kuchyně odlehčená od různých hospodářských prací. V takovém případě není na škodu, když je elegantně řešená kuchyň součástí otevřené obytné haly.

Aby byla pro kuchyň vyčleněna samostatná uzavíratelná místnost. Život se zde více orientuje směrem do dvora a do zahrady, kde se dodělává vlastní úroda a chovají se hospodářská zvířata. Pro kuchyň, která slouží i jako hospodářská místnost na hromadné zpracování úrody, je výhodnější přímé napojení na dvůr a na zahradu. I když typická venkovská kuchyně je také místem pro setkání a sousedské návštěvy, reprezentační prostor se svátečním stolováním se přece jen nachází v samostatném obýváku. V našich poměrech se bere jako samozřejmost, že kuchyně je prostor určený pro domácí - oni v ní pracují, jedí i žijí. Ale nemusí to tak být vždy. V mnoha zemích je přirozené, že zámožnější lidé mají na práci v kuchyni a obsluhu vlastní personál. Ve velkých bohatých domech proto mohou být kuchyně oddělené nebo "odstrčené" dále od hlavních obytných prostor, podobně, jak to bylo kdysi v panských sídlech.

Jak situovat kuchyni?

V bytech orientovaných na dvě světové strany je pro samostatnou kuchyni typická ta chladnější strana, ale u moderních otevřených dispozic, kde je kuchyň propojená s jídelním koutem a s obývákem, se situování kuchyně podřizuje celkovému řešení.

Při takovém přístupu se občas kuchyň ocitne hlouběji uvnitř dispozice. Na jedné straně je tím pracovní prostor chráněn před přímým ostrým sluncem, na druhé straně je třeba často využívat umělé osvětlení. Problémům s nedostatkem světla na ploše se v takových případech lze vyhnout řešením kuchyňských ostrůvků orientovaných ke zdroji denního světla.

Typologie kuchyní

- Kuchyňská nika je vlastně lineární kuchyňská linka zabudovaná do výklenku stěny. Při takovém řešení je možné kuchyňskou linku zcela schovat za posuvné dveře nebo za roletu.

- Pracovní kuchyň je samostatná místnost s přímým osvětlením i větráním. Není v ní stolování, je určena pouze k vaření a přípravu jídel. Minimální plocha pracovní kuchyně je 6 m 2.

- Kuchyň s příležitostným stolováním je pracovní kuchyň rozšířena o možnost stolování, například formou snídaňového pultu nebo menšího stolu. Takové řešení je možné již v místnostech od cca 8 m

- Obytná kuchyň je místnost, ve které se spojuje funkce kuchyně, jídelny a obytné místnosti, to znamená, že se zde nachází i pohovka nebo postel. O obytné kuchyni můžeme mluvit při výměře nad 12 m 2.

- Otevřená kuchyně, která je součástí obytné haly, je z typologického hlediska podobná kuchyňskému koutu nebo obytné kuchyni. Jde však o prostornější a komfortnější řešení, které nemá nic společného s minimálním standardem nebo s provizorním řešením. Toto řešení je odrazem moderního životního stylu.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články