Důležitý detail kuchyňské linky - kování

Víte, co ovlivňuje kvalitu, funkčnost a životnost kuchyňské linky? Kování! Je sice skryté, ale vyplatí se do něj investovat. Nekvalitní kování pokazí dojem i z nejkrásnější kuchyňské linky. Na trhu najdete různé typy kování, které se liší materiálem, velikostí, tvarem, ale především způsobem fungování. 

Otevřít, ale jak? 

S dvířky kuchyňské linky můžeme manipulovat různými způsoby: dají se otevírat, otáčet, posouvat, skládat, vysouvat… V závislosti na tom se používají různé typy kování. Na otočných dvířkách se používá závěs, který se skládá z kloubu a dvou otočných křídel - jedno je upevněno na dvířkách, druhé na korpusu. 

Speciálním typem je klavírový závěs, který se upevňuje souvisle po celé výšce dvířek. Nejpoužívanější je miskový, tzv. NK závěs, který tvoří "miska" s ramínkem a montážní plotýnkou připevněnou z vnitřní strany korpusu. 

Nejmodernějším je bez montážní klipový závěs, který stačí osadit do předvrtávaných otvorů ručním zaklapnutím pákového mechanismu. Na celoskleněná dvířka je nutné použít speciální typ závěsů, které mají v části určené na uchycení dvířek drážku, do níž se skleněná dvířka zasunou. Samouzavírací závěsy se na sklo lepí nebo upevňují do otvorů navrtaných do skla. 

 

Na vzhledu záleží 

U viditelných dveřních závěsů je důležitý jejich design a materiál, který ovlivňuje výsledný vzhled kuchyňské linky a měl by korespondovat s jejím stylem. Obecně je nejpoužívanějším materiálem nerez, pozinkovaná a pochromovaná ocel, zinkové odlitky, hliník. Existují i ​​dekorační návleky, které se dají nasunout na funkční, ale vzhledem nevyhovující závěsy.

 

Pomohou ušetřit místo 

Posuvná a výsuvná dvířka šetří prostor. Uplatnění nacházejí na horních skříňkách, zásuvkách i potravinových skříních, čímž výrazně usnadňují manipulaci s jejich obsahem. Na trhu jsou kování s polo i plným výsuvem. Vedení posuvných a skládacích dvířek může být horní, dolní, případně po stranách. 

K nejrozšířenějším patří výsuvné kování založené na systému vodících koleček. Tento systém musí obsahovat koncový doraz a brzdu, aby se zabránilo samovolnému otevření nebo zavření dvířek. V současnosti je stále žádanější kuličkový výsuv. Ve speciálních profilech se pohybují ocelové kuličky, které umožní snadný, bezpečný a přesný chod po celé dráze výsuvu. 

Na zásuvky se používají i tzv. rolničkové výsuvy, které zaručí, že zásuvka je vedena rovnoběžně po celé dráze výsuvu. Závěsy mají integrované pojistky proti samovolnému vysazení a zarážku, která zabrání samovolnému otevírání. U výsuvných kování je důležitým aspektem jejich nosnost, kterou je třeba přizpůsobit rozměrům a objemu zásuvek.

 

Bouchání dvířky po hádce nehrozí 

Moderní kuchyňské kování doplňuje systém tlumičů, které zvyšují komfort při používání a zaručují nehlučné používání. Díky nim prudké zavření dvířek provázené bouchnutím nehrozí. Tlumiče nárazu účinně zpomalí a zastaví pohyb dvířek a zásuvek v poslední fázi zavírání. Tlumiče se od sebe liší způsobem montáže, vybrat si můžete klipové, šroubovací.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…