Jak naložit se stěnami v kuchyni?

Někdy se stane, že kuchyň zaostává za zbytkem našeho bytu či domu. Raději se totiž věnujeme rekonstrukcím bytového jádra nebo obýváku a kuchyni necháváme mírně bokem. Ale i tato místnost si zaslouží naši pozornost. A začít bychom měli právě stěnami. 

 

Existuje mnoho způsobů, jak se postavit ke stěnám kuchyně. Můžeme malovat, obkládat, tapetovat a tak dále. Stále letí všechny způsoby, jde jen o to, jakou barvu či materiál zvolíme. 

 

Malování 

Je to zřejmě nejoblíbenější forma povrchové úpravy. Je relativně levná, dosáhne se jí úžasný efekt a člověk si s ní poradí i své pomocí. Hlavně je třeba dbát na to, aby před malováním byl povrch stěn čistý, suchý a odmaštěný, což je největší úskalí kuchyňských stěn. Barvu můžete nanést buď klasickým natíráním, nebo o něco nákladnějším stříkáním. 

Nová malba dá vašim stěnám skvělé vlastnosti, snadno se popere se starým nátěrem, stěny budou dýchat a barva je odolná i vůči slunečnímu záření. 

 

Barvy 

Když už mluvíme o malování, bude dobré, když se vyhnete nějakým výrazným barevným kontrastům. Ani roztříštěnost ploch na mnoho částí, což se stává například použitím nevhodné tapety nebo také přeplněním stěn mnoha policemi a poličkami s množstvím šálků a váziček, by nebylo právě nejvhodnější. 

 

Bude lepší, když upřednostníte hladké plochy, malé kontrasty, pastely, prosklené skříňky, kombinaci barev tón v tónu, aby se prostor nelámal, ale opticky se zvětšil. To je důležité zejména v případě panelákových kuchyní, které nebývají právě největší, takže bychom v první řadě měli dávat důraz na rozumné nakládání s prostorem. Barvy stěn mají tedy prostor co nejvíce zvětšovat a provzdušňovat. Například taková bleděmodrá barva ve dvou navzájem sladěných odstínech kuchyni značně odlehčí. 

 

Tapety 

Tapety jsou opět v kurzu, zapomeňte však na druhy a "modely", které si pamatujete z nedávno minulých dob. Zejména v kuchyni je důležité, aby byla tapeta odolná vůči vodě, otěru a UV záření. Kuchyňské stěny jsou totiž ze všech stěn nejvíce vystaveny různým zátěžím. 

Základem je, abyste před samotným tapetováním měli dokonale připravenou podkladovou vrstvu. Proto byste předtím měli odstranit všechny staré tapety nebo malbu a nanést novou a jemnou sádrovou omítku. 

Na výběr máte opravdu široký sortiment tapet - textilní, papírové, potištěné, vláknité či plastové. A všechny vypadají dobře. 

 

Obklad 

Kvalitní obklad je kvalitní obklad. I proto je nejpoužívanější povrchovou úpravou stěn v kuchyni. Abyste s ním však mohli být úplně spokojeni, měl by mít vlastnosti jako je odolnost vůči chemickým látkám a ohni, estetický výraz, jednoduchou údržbu a tak dále. 

Nejvhodnější je keramický obklad kvůli lehké omyvatelnosti a vysoké odolnosti vůči vlhkosti. Dostanete ho v krásných vzorech, obkladačky mohou být lesklé, matné, vícebarevné, bezbarvé, jednobarevné, zkrátka, seženete takové, jaké právě potřebujete

 

Mozaika 

Je paradoxem, že ačkoli mozaiku známe v podstatě již tisíciletí, největším hitem se stává právě teď. Do kuchyně se nejvíce hodí keramická mozaika, která se vyznačuje pevností, tvrdostí, odolností vůči chemickým prostředkům a také dokonalou nenasákavostí. Její největší devizou však je, že opticky zvětšuje prostor, proto se hodí zejména do menších kuchyní. Osazuje se jí zadní stěna kuchyňské linky. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Jak vylepšit svou kuchyň? Mám pro vás zaručené tipy!

Zejména ženy tráví v kuchyni nepředstavitelné množství času, a proto by tato místnost měla patřit k tomu...
více…

Nahradí bambusová brčka konečně ta plastová?

Ve Spojených státech se denně použije více než 500 000 000 plastových brček. A kde skončí většina z nich?...
více…

Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…