Jak vybrat materiál pro naši kuchyni?

Výběr správné kuchyně pro náš byt se nevyplatí podcenit. Nejde přitom jen o pěkný vzhled, ale také o to, co je pod pomyslnou barevnou skořápkou. Pokusili jsme se pro vás zmapovat materiály, ze kterých se kuchyně vyrábějí. 

Na rozdíl od pracovních desek, u kterých upřednostníme především kvalitu a praktičnost, se u předních desek kuchyňského zařízení klade důraz na estetické zpracování. Přece jen se na ně budeme dívat několik let a je pochopitelné, že při pohledu na ně chceme mít příjemné pocity. 

Desky z lamina 

Nejlevnější materiál pro výrobu předních ploch je lamino. Na trhu jich najdete velké množství v různých provedeních. Jeho hlavními přednostmi jsou jednoduchá údržba a dlouhá životnost. Tento materiál není možné jakkoliv tvarovat nebo v něm frézovat reliéfy, zato při jeho koupi se nebudete potýkat s dlouhou dodací lhůtou. 

 

Oblíbené jsou fólie 

Tento cenově dostupný materiál je praktický, snadno se udržuje a nabízí různé imitace dřevin. Široká škála dezénů fólií se dá dostat v matném nebo lesklém provedení. 

Slabší stránku v tomto případě najdete v poměrně nízké odolnosti fólií vůči teplotním změnám. Ta je způsobena lepidlem, které spojuje fólii s podkladní deskou. Během běžného používání to však není příliš výrazné. Ze zkušenosti se dá říci, že fólie vydrží i 100°C. 

 

Tvarově stálá dýha 

U dýhy je tomu právě naopak. Ta se totiž vyznačuje právě vysokou odolností vůči střídání teploty a také vlhkosti v kuchyni. Při současných technologiích dosáhnou tvůrci vaší dýhové kuchyně poměrně věrnou imitaci přírodního dřeva za příznivou cenu. Další kladné body si dýha získala svou tvarovou stálostí. 

Mrtvého materiálu bez sesychání a kroucení se dosahuje lisováním na dřevotřískovou nebo dřevovláknitou desku. Neradostné okamžiky by mohly nastat, pokud vám do dýhových předních ploch stékala voda. Dýha by se totiž mohla začít odlupovat od podkladového materiálu. 

 

Masiv pro náročné 

Pokud milujete dřevo a jeho nenapodobitelnou strukturu, vyberte si skříňky z masivu. Širokou škálu zpracovávaných dřevin je možné mořit do různých odstínů, a tak si určitě vyberete. Biodesky se honosí přírodním vzhledem dveří, ale i vysokou cenou. Prakticky se udržují a jsou vysoce odolné. Tím, že se lamely slepují do vrstev, se výrazně eliminuje možnost kroucení. 

 

Laky bez nečistot 

Téměř bezporézní povrch, na kterém se neuchytí nečistoty, to jsou lakované přední plochy. Lak je také odolný vůči chemikáliím a díky použití UV filtrů proti oxidaci se dá dosáhnout barevné stálosti. Lak je poměrně drahý a vzhledem k technologické náročnosti se při něm setkáte i s delší dodací lhůtou. V lesklém provedení se případné mechanické poškození stane více viditelným než u jiných materiálů. 

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli z výše uvedených materiálů, mějte na paměti, že všechno se dá zpracovat ve větší či menší kvalitě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…