Jakou podlahu si žádá kuchyně?

Přestože o podlaze v kuchyni zpravidla takto nepřemýšlíme, je to určitě jedna z nejvíce namáhaných (pokud ne ta nejvíce namáhána) část kuchyně. I proto bychom výběru kuchyňské podlahy měli věnovat skutečně pořádnou dávku pozornosti. Možností je několik a každá má svá pro i proti. Rozhodnout se však je třeba.

Ty správné vlastnosti

Podlaha v kuchyni by měla splňovat několik důležitých kritérií. Měla by být jednak příjemná pro naše chodidla, odolná, bezpečná (zejména neklouzavá) a také nenáročná na údržbu. Kromě toho musí samozřejmě splňovat i estetickou úlohu a hodit se k celkovému "zjevu" naší kuchyně. Zohlednit bychom měli i to, kdo v domácnosti bývá, jak často vaříme, zda máme doma malé děti a podobně. Podle toho pak volíme některou z možností.

 

Z čeho vybírat?

Na výběr je několik alternativ. Dlažba je oblíbená pro svůj vzhled, odolnost (nepoškodí ji ani ostré drápky domácích mazlíčků či pád ostrých předmětů) a také je vhodná pro podlahové topení díky tepelné vodivosti. Údržba dlažby je jednoduchá, výhodou je i nehořlavost a odolnost vůči nasáknutí.

Laminátové nebo dřevěné plovoucí podlahy jsou pro některé lidi synonymem tepla a útulnosti a dlažba jim připadá studená. Plovoucí podlaha je příjemná pro chodidla a její "položení" je vcelku jednoduché. Dřevěné plovoucí podlahy jsou ve srovnání s laminátovými o něco dražší.

Nevýhodou může být o něco nižší odolnost a nasákavost (rozlití různých tekutin v kuchyni je přitom poměrně běžné) těchto podlah. Pokud je ale podlaha správně ošetřená, zvládne opravdu hodně. Tento typ podlahy je také "měkčí" oproti dlažbě pro děti v případě pádu.

Populární je i linoleum. Řeč je však o přírodním linoleu (známé také jako marmoleum), které má výborné izolační vlastnosti a vyniká i odolností a pružností. Výběr vzorů a barev je velmi široký. Podlaha z přírodního linolea je výborná do domácností s malými dětmi nebo alergiky - tento materiál je totiž antialergický a antistatický.

Ve starých kuchyních jsme byli zvyklí na PVC podlahy. Jejich výhodou je nízká cena a praktičnost a PVC podlahy jsou stále oblíbené u mnoha lidí. Dnešní typy PVC podlah jsou ve srovnání s minulostí o dost vylepšené, takže jejich vzhled i vlastnosti jsou na vyšší úrovni. Cena je přitom stále bezkonkurenční.

Korek je také jednou z možností pro podlahu do kuchyně. Korková podlaha je příjemně měkká, teplá, a pokud má správnou povrchovou úpravu, vydrží dlouho. Korek má také vlastnost tlumit hluk a oblíbený je i pro svou antialergickou povahu, což ho činí perfektním materiálem do domácností s dětmi nebo alergiky. Dá se také zkombinovat s podlahovým topením, takže je to skutečně dobrá volba. Korková podlaha může mít formu plovoucí podlahy a vybírat lze z množství vzorů a barevných odstínů.

 

Aby vyhovovala vašim potřebám

Ať si zvolíte jakoukoliv podlahu, je důležité, aby vyhovovala právě vám a vašim potřebám. Nelze to brát z toho pohledu, že co vyhovuje sousedovi, musí jednoznačně "sednout" i vám. Promyslete si tedy, co od podlahy v kuchyni očekáváte, výběr materiálu přizpůsobte i ostatnímu zařízení kuchyně a pokud si nevíte rady, navštivte kuchyňské studio, kde vám kvalifikovaně poradí.

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Supellex - průvodce světem podlah

http://www.supellex.cz supellexsupellex.cz tel.:566 532 655-6

Supellex centrum je již 8 let spolehlivým obchodním partnerem v oblasti podlahovin. V naší nabídce naleznete široký výběr podlah z kvalitních výrobků renomovaných firem. Obchodním partnerům nabízíme podporu vzdělávání v oblasti podlahovin, strojů a příslušenství. Naši pozici na trhu...

více...

Podobné články


Vinylové podlahy Gerflor Designart - učiní váš domov hezčím místem

Bez podlahy se neobejde žádná obyvatelná část interiéru. Pokud tedy právě nyní vybavujete vnitřní prostory vašeho...
více…

Jak vybrat pohodlnou židli k jídelnímu stolu?

Židle k jídelnímu stolu je důležitou součástí kuchyně nebo jídelny a jedná se o hodně používaný nábytek. Proto...
více…

Kuchyňské dřezy Franke překvapí svou odolností a atraktivním vzhledem

Kuchyňské dřezy jsou neodmyslitelnou součástí kuchyňské linky. Pokud provádíte rekonstrukci či výstavbu kuchyně,...
více…

Granitové dřezy jsou odolné a jen tak je neponičíte

Když se řekne granitový dřez, řada z nás neví, jak vypadá a jaké jsou jeho užitné vlastnosti. Přitom tyto dřezy...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Jak vylepšit svou kuchyň? Mám pro vás zaručené tipy!

Zejména ženy tráví v kuchyni nepředstavitelné množství času, a proto by tato místnost měla patřit k tomu...
více…

Vinylové podlahy najdou uplatnění ve všech místnostech

Už jste slyšeli o vysoce kvalitní elastické podlahové krytině? Pokud ne, je načase představit vám vinylové podlahy,...
více…

Dětské koberce zútulní každý pokojíček

Dětský pokojíček se každý rodič snaží zařídit tak, aby byl nejen funkční, ale aby také působil útulným a...
více…

Nahradí bambusová brčka konečně ta plastová?

Ve Spojených státech se denně použije více než 500 000 000 plastových brček. A kde skončí většina z nich?...
více…