Jakou podlahu si žádá kuchyně?

Přestože o podlaze v kuchyni zpravidla takto nepřemýšlíme, je to určitě jedna z nejvíce namáhaných (pokud ne ta nejvíce namáhána) část kuchyně. I proto bychom výběru kuchyňské podlahy měli věnovat skutečně pořádnou dávku pozornosti. Možností je několik a každá má svá pro i proti. Rozhodnout se však je třeba.

Ty správné vlastnosti

Podlaha v kuchyni by měla splňovat několik důležitých kritérií. Měla by být jednak příjemná pro naše chodidla, odolná, bezpečná (zejména neklouzavá) a také nenáročná na údržbu. Kromě toho musí samozřejmě splňovat i estetickou úlohu a hodit se k celkovému "zjevu" naší kuchyně. Zohlednit bychom měli i to, kdo v domácnosti bývá, jak často vaříme, zda máme doma malé děti a podobně. Podle toho pak volíme některou z možností.

 

Z čeho vybírat?

Na výběr je několik alternativ. Dlažba je oblíbená pro svůj vzhled, odolnost (nepoškodí ji ani ostré drápky domácích mazlíčků či pád ostrých předmětů) a také je vhodná pro podlahové topení díky tepelné vodivosti. Údržba dlažby je jednoduchá, výhodou je i nehořlavost a odolnost vůči nasáknutí.

Laminátové nebo dřevěné plovoucí podlahy jsou pro některé lidi synonymem tepla a útulnosti a dlažba jim připadá studená. Plovoucí podlaha je příjemná pro chodidla a její "položení" je vcelku jednoduché. Dřevěné plovoucí podlahy jsou ve srovnání s laminátovými o něco dražší.

Nevýhodou může být o něco nižší odolnost a nasákavost (rozlití různých tekutin v kuchyni je přitom poměrně běžné) těchto podlah. Pokud je ale podlaha správně ošetřená, zvládne opravdu hodně. Tento typ podlahy je také "měkčí" oproti dlažbě pro děti v případě pádu.

Populární je i linoleum. Řeč je však o přírodním linoleu (známé také jako marmoleum), které má výborné izolační vlastnosti a vyniká i odolností a pružností. Výběr vzorů a barev je velmi široký. Podlaha z přírodního linolea je výborná do domácností s malými dětmi nebo alergiky - tento materiál je totiž antialergický a antistatický.

Ve starých kuchyních jsme byli zvyklí na PVC podlahy. Jejich výhodou je nízká cena a praktičnost a PVC podlahy jsou stále oblíbené u mnoha lidí. Dnešní typy PVC podlah jsou ve srovnání s minulostí o dost vylepšené, takže jejich vzhled i vlastnosti jsou na vyšší úrovni. Cena je přitom stále bezkonkurenční.

Korek je také jednou z možností pro podlahu do kuchyně. Korková podlaha je příjemně měkká, teplá, a pokud má správnou povrchovou úpravu, vydrží dlouho. Korek má také vlastnost tlumit hluk a oblíbený je i pro svou antialergickou povahu, což ho činí perfektním materiálem do domácností s dětmi nebo alergiky. Dá se také zkombinovat s podlahovým topením, takže je to skutečně dobrá volba. Korková podlaha může mít formu plovoucí podlahy a vybírat lze z množství vzorů a barevných odstínů.

 

Aby vyhovovala vašim potřebám

Ať si zvolíte jakoukoliv podlahu, je důležité, aby vyhovovala právě vám a vašim potřebám. Nelze to brát z toho pohledu, že co vyhovuje sousedovi, musí jednoznačně "sednout" i vám. Promyslete si tedy, co od podlahy v kuchyni očekáváte, výběr materiálu přizpůsobte i ostatnímu zařízení kuchyně a pokud si nevíte rady, navštivte kuchyňské studio, kde vám kvalifikovaně poradí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Argonit P 3000 – nepěnivý, odmašťující detergent pro očistu mikroporézních podlah, 6kg

Na mytí extrémně znečištěných podlah v nákupních centrech a silně frekventovaných místech je potřeba používat...
více…

Verde Eco Floor kan/5kg – čistič podlah

Saponáty na čištění podlah patří mezi úklidovou chemii, které není nikdy dost a kterou neustále dokupujeme. A to ani...
více…

Uni5 Pavimenti Agrumato – čistič podlah 5l

Čistá podlaha, to je nejen základ dobře uklizené domácnosti, ale také nutná pravidelná údržba malé i velké...
více…

Uni5 Piatti – prostředek na mytí nádobí 5l

Strojové mytí nádobí je dokonalé a bez starostí, ale stále existují předměty, které prostě do myčky nepatří a...
více…

Uni5 Sgrassatore Marsiglia – kuchyňský odmašťovač 750 ml

Kuchyň a mastnota, to je téměř nerozlučná dvojka. Ale pozor! Nerozlučná jen do té doby, než nastoupí účinný...
více…

Neofort Rapido – čistič kuchyňských zařízení 750 ml

V kuchyni není třeba hromadit spoustu druhů čistících prostředků, ale některé jsou opravdu nepostradatelné....
více…

Argonit Inox pulitore – čistící prostředek na nerez 750 ml

Kovové předměty jsou krásné, ale je potřeba, pravidelně je udržovat v čistotě, regenerovat a chránit. A to nejlépe...
více…

MD16 – Ultra koncentrovaný sanitizér a čistič kuchyní, dóza 40 ml

Koncentrované úklidové prostředky jsou velmi praktické, účinné a oblíbené. Ale často váháme nad jejich cenou....
více…

Puligen – vysoce kyselý sanitární čistič, 1l

Koncentrované prostředky úklidové chemie šetří naše ruce, prostory, obaly a také naši peněženku. Patří mezi ně i...
více…

Podlahy - Informace o podlahách

Informovaný zákazník může rovnou přejít k technické a ekonomické stránce výběru, která ušetří nejen váš čas,...
více…