Jakou podlahu si žádá kuchyně?

Přestože o podlaze v kuchyni zpravidla takto nepřemýšlíme, je to určitě jedna z nejvíce namáhaných (pokud ne ta nejvíce namáhána) část kuchyně. I proto bychom výběru kuchyňské podlahy měli věnovat skutečně pořádnou dávku pozornosti. Možností je několik a každá má svá pro i proti. Rozhodnout se však je třeba.

Ty správné vlastnosti

Podlaha v kuchyni by měla splňovat několik důležitých kritérií. Měla by být jednak příjemná pro naše chodidla, odolná, bezpečná (zejména neklouzavá) a také nenáročná na údržbu. Kromě toho musí samozřejmě splňovat i estetickou úlohu a hodit se k celkovému "zjevu" naší kuchyně. Zohlednit bychom měli i to, kdo v domácnosti bývá, jak často vaříme, zda máme doma malé děti a podobně. Podle toho pak volíme některou z možností.

 

Z čeho vybírat?

Na výběr je několik alternativ. Dlažba je oblíbená pro svůj vzhled, odolnost (nepoškodí ji ani ostré drápky domácích mazlíčků či pád ostrých předmětů) a také je vhodná pro podlahové topení díky tepelné vodivosti. Údržba dlažby je jednoduchá, výhodou je i nehořlavost a odolnost vůči nasáknutí.

Laminátové nebo dřevěné plovoucí podlahy jsou pro některé lidi synonymem tepla a útulnosti a dlažba jim připadá studená. Plovoucí podlaha je příjemná pro chodidla a její "položení" je vcelku jednoduché. Dřevěné plovoucí podlahy jsou ve srovnání s laminátovými o něco dražší.

Nevýhodou může být o něco nižší odolnost a nasákavost (rozlití různých tekutin v kuchyni je přitom poměrně běžné) těchto podlah. Pokud je ale podlaha správně ošetřená, zvládne opravdu hodně. Tento typ podlahy je také "měkčí" oproti dlažbě pro děti v případě pádu.

Populární je i linoleum. Řeč je však o přírodním linoleu (známé také jako marmoleum), které má výborné izolační vlastnosti a vyniká i odolností a pružností. Výběr vzorů a barev je velmi široký. Podlaha z přírodního linolea je výborná do domácností s malými dětmi nebo alergiky - tento materiál je totiž antialergický a antistatický.

Ve starých kuchyních jsme byli zvyklí na PVC podlahy. Jejich výhodou je nízká cena a praktičnost a PVC podlahy jsou stále oblíbené u mnoha lidí. Dnešní typy PVC podlah jsou ve srovnání s minulostí o dost vylepšené, takže jejich vzhled i vlastnosti jsou na vyšší úrovni. Cena je přitom stále bezkonkurenční.

Korek je také jednou z možností pro podlahu do kuchyně. Korková podlaha je příjemně měkká, teplá, a pokud má správnou povrchovou úpravu, vydrží dlouho. Korek má také vlastnost tlumit hluk a oblíbený je i pro svou antialergickou povahu, což ho činí perfektním materiálem do domácností s dětmi nebo alergiky. Dá se také zkombinovat s podlahovým topením, takže je to skutečně dobrá volba. Korková podlaha může mít formu plovoucí podlahy a vybírat lze z množství vzorů a barevných odstínů.

 

Aby vyhovovala vašim potřebám

Ať si zvolíte jakoukoliv podlahu, je důležité, aby vyhovovala právě vám a vašim potřebám. Nelze to brát z toho pohledu, že co vyhovuje sousedovi, musí jednoznačně "sednout" i vám. Promyslete si tedy, co od podlahy v kuchyni očekáváte, výběr materiálu přizpůsobte i ostatnímu zařízení kuchyně a pokud si nevíte rady, navštivte kuchyňské studio, kde vám kvalifikovaně poradí.

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Supellex - průvodce světem podlah

http://www.supellex.cz supellexsupellex.cz tel.:566 532 655-6

Supellex centrum je již 8 let spolehlivým obchodním partnerem v oblasti podlahovin. V naší nabídce naleznete široký výběr podlah z kvalitních výrobků renomovaných firem. Obchodním partnerům nabízíme podporu vzdělávání v oblasti podlahovin, strojů a příslušenství. Naši pozici na trhu...

více...

Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Dřevěná podlaha je nejen nadčasová, ale také elegantní a účelová

Možná se před lety mohlo zdát, že laminátové podlahy vytěsní ty dřevěné z běžného života, dnes to vidíme...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…