Při návštěvě kuchyňského studia mnozí zjistí, že není snadné zorientovat se v pestrém sortimentu tvarů, barev a materiálů. Laminát, fólie, dřevo? Pokud máte rádi přírodní materiály, váš výběr je jasný - dřevo. Dřevo se kromě kuchyňské linky objevuje v kuchyni i v podobě pracovní desky, obkladu stěn či dřevěné podlahy.
Dřevo je oblíbené díky svým vynikajícím vlastnostem. Je ekologické, trvanlivé, pevné a pružné, má příjemný vzhled a strukturu, umožňuje různé způsoby výtvarného zpracování. Nejkrásnější je přírodní úprava pomocí přírodních vosků a olejů. Dřevo může být napuštěné transparentními laky nebo mořené barevnými mořidly.
Rozšířené je i použití nástřiku s efektem vysokého či matného lesku. Nátěry, lazury a laky zdůrazňují kresbu, krásu a strukturu dřeva, prodlužují životnost, zvyšují jeho odolnost vůči chemikáliím, ohni, povětrnostním vlivům a mechanickému poškození. Při úpravách barvením krycími nátěry se kresba dřeva ztrácí, proto se dřevo barví v případě méně kvalitního materiálu s estetickými vadami.
Kuchyňská linka ze dřeva působí nadčasově. Dřevo vnáší do kuchyně atmosféru útulnosti a tepla a naplňuje staré tvrzení, že kuchyně je srdcem domova. Na výrobu kuchyňské linky se musí použít kvalitní vysušené dřevo, protože dřevo reaguje na vlhkostní poměry prostředí, což se projevuje jeho objemovými změnami. Vlhké dřevo může prasknout, což znehodnotí celou linku.
Při výrobě kuchyňských linek se používají zejména tvrdé dřeviny, dub a javor, které se pod vlivem vlhkosti méně ohýbají. V kuchyni dominují zejména světlé dřeviny - buk, jedle, dub, třešeň, javor, bříza, jasan, borovice. Z tmavších dřevin je rozšířený ořech, který má výraznou kresbu a napařovaná a voskovaná olše.
Dřevo je materiál vhodný pro každý styl - klasický, rustikální i moderní, výborně se kombinuje se sklem, ocelí, kamenem. V rustikálních kuchyních se používá na rámy dvířek, jejich výplň tvoří dýha, výplet z ratanu nebo efektní vitráž. Dřevo dovoluje vytvořit profilované ozdobné detaily, oblouky, tvarované římsy. Moderní celomasivní dvířka jsou z biodesky, která je složena z několika vrstev dřeva. Atraktivní je kombinace přírodního vzhledu dřeva s vysokolesklým lakem na dvířkách, hliníkem, antikorem či sklem.
Kuchyňský nábytek má být povrchově upravený tak, aby se na něm nezachovávaly nečistoty a dal se snadno čistit. Při čištění zapomeňte na agresivní čisticí prostředky a abrazivní prostředky s obsahem písku. Stačí mýdlová voda nebo kuchyňský prostředek a mírně vlhká jemná utěrka. Odolnou špínu můžete odstranit pomocí vody a lihu v poměru 1:1.
Pracovní deska ze dřeva vytváří s dřevěnou kuchyňskou linkou jednotný celek. Je teplá, hladká, příjemná na dotek, antibakteriální. Masivní dřevěné desky snesou prostředí s vlhkostí do 55%. Od stěny a spotřebičů je třeba ponechat odstup, protože dřevo neustále "pracuje". Krásný vzhled udržíte pomocí pravidelné péče. Alespoň jednou ročně je třeba desku přebrousit a naolejovat nebo nalakovat. Běžná péče spočívá v odstranění nečistot pomocí vody, mýdla nebo kuchyňského mycího prostředku.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu