Máte rádi přírodní materiály?! Pořiďte si kuchyňskou linku ze dřeva!

Při návštěvě kuchyňského studia mnozí zjistí, že není snadné zorientovat se v pestrém sortimentu tvarů, barev a materiálů. Laminát, fólie, dřevo? Pokud máte rádi přírodní materiály, váš výběr je jasný - dřevo. Dřevo se kromě kuchyňské linky objevuje v kuchyni i v podobě pracovní desky, obkladu stěn či dřevěné podlahy

Proč dřevo? 

Dřevo je oblíbené díky svým vynikajícím vlastnostem. Je ekologické, trvanlivé, pevné a pružné, má příjemný vzhled a strukturu, umožňuje různé způsoby výtvarného zpracování. Nejkrásnější je přírodní úprava pomocí přírodních vosků a olejů. Dřevo může být napuštěné transparentními laky nebo mořené barevnými mořidly. 

Rozšířené je i použití nástřiku s efektem vysokého či matného lesku. Nátěry, lazury a laky zdůrazňují kresbu, krásu a strukturu dřeva, prodlužují životnost, zvyšují jeho odolnost vůči chemikáliím, ohni, povětrnostním vlivům a mechanickému poškození. Při úpravách barvením krycími nátěry se kresba dřeva ztrácí, proto se dřevo barví v případě méně kvalitního materiálu s estetickými vadami. 

 

Rustikální i moderní 

Kuchyňská linka ze dřeva působí nadčasově. Dřevo vnáší do kuchyně atmosféru útulnosti a tepla a naplňuje staré tvrzení, že kuchyně je srdcem domova. Na výrobu kuchyňské linky se musí použít kvalitní vysušené dřevo, protože dřevo reaguje na vlhkostní poměry prostředí, což se projevuje jeho objemovými změnami. Vlhké dřevo může prasknout, což znehodnotí celou linku. 

Při výrobě kuchyňských linek se používají zejména tvrdé dřeviny, dub a javor, které se pod vlivem vlhkosti méně ohýbají. V kuchyni dominují zejména světlé dřeviny - buk, jedle, dub, třešeň, javor, bříza, jasan, borovice. Z tmavších dřevin je rozšířený ořech, který má výraznou kresbu a napařovaná a voskovaná olše. 

Dřevo je materiál vhodný pro každý styl - klasický, rustikální i moderní, výborně se kombinuje se sklem, ocelí, kamenem. V rustikálních kuchyních se používá na rámy dvířek, jejich výplň tvoří dýha, výplet z ratanu nebo efektní vitráž. Dřevo dovoluje vytvořit profilované ozdobné detaily, oblouky, tvarované římsy. Moderní celomasivní dvířka jsou z biodesky, která je složena z několika vrstev dřeva. Atraktivní je kombinace přírodního vzhledu dřeva s vysokolesklým lakem na dvířkách, hliníkem, antikorem či sklem. 

 

Péče o dřevěnou linku 

Kuchyňský nábytek má být povrchově upravený tak, aby se na něm nezachovávaly nečistoty a dal se snadno čistit. Při čištění zapomeňte na agresivní čisticí prostředky a abrazivní prostředky s obsahem písku. Stačí mýdlová voda nebo kuchyňský prostředek a mírně vlhká jemná utěrka. Odolnou špínu můžete odstranit pomocí vody a lihu v poměru 1:1. 

 

Pracovní deska 

Pracovní deska ze dřeva vytváří s dřevěnou kuchyňskou linkou jednotný celek. Je teplá, hladká, příjemná na dotek, antibakteriální. Masivní dřevěné desky snesou prostředí s vlhkostí do 55%. Od stěny a spotřebičů je třeba ponechat odstup, protože dřevo neustále "pracuje". Krásný vzhled udržíte pomocí pravidelné péče. Alespoň jednou ročně je třeba desku přebrousit a naolejovat nebo nalakovat. Běžná péče spočívá v odstranění nečistot pomocí vody, mýdla nebo kuchyňského mycího prostředku. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…