Udělejte si z kuchyně také společenskou místnost

Kuchyně nemusí být jen místem, kde připravujeme jídlo a následně ho konzumujeme. Její význam a úloha může mít i další rozměr - může totiž sloužit jako centrum společenského dění v domácnosti. 

Už tak jednou bylo 

Kdysi dávno měla kuchyň společenský význam. Kromě funkce místnosti na přípravu jídla sloužila i jako obývací pokoj a dokonce i jako ložnice. Postupně se však její význam oddaloval a tak kuchyně zůstala jen jako "pokoj k jídlu". Dnes se po tomto období v našich domácnostech její úloha zase posouvá někam jinam. Někomu kuchyň už doslova nahrazuje obývák a místo, kde přijímá návštěvy. 

 

Platí to zejména pro spojení 

Splývání obou prostorů, kuchyně i obýváku, je nejlépe vidět na stále větším počtu spojení těchto, nedávno ještě striktně odlišných místností. Nápad spojit obývák a kuchyni v jednu místnost k nám dorazil ze středomořských zemí, kde je snad odjakživa trendem si bydlení co nejvíce zpříjemnit. 

Co se našich zemí týká, propojení zejména kvůli hlučnějším a nepříliš kvalitním kuchyňským spotřebičům v minulosti nebylo dost dobře možné. No dnes, když už máme spotřebiče, které jsou k naší domácnosti po každé stránce "šetrné", můžeme tento trend použít i v našich bytech. 

Pokud máte návštěvu, nemusíte ji nechat samotnou čekat v obýváku, zatímco jí připravujete občerstvení, ale můžete se jí naplno věnovat. Propojením se totiž zlepšuje komunikace mezi "kuchařem" a "hostem". Rovněž se naplno stírají funkční a významové rozdíly mezi kuchyní a obývákem. 

 

Řešení hlavně do malého bytu 

Význam tohoto spojení je nejvýraznější a nejpochopitelnější právě v menších bytech. V často stísněných poměrech jednopokojového bytu je někdy lepší, když kuchyň plní obě funkce, protože pro život a bydlení člověka je důležitější mít v jediné místnosti v bytě ložnici než obývák. Roli této místnosti tedy na sebe bere kuchyně, kterou si majitel bytu přizpůsobí k přijímání návštěv, umístí do ní třeba i televizor, respektive počítač a další elektrospotřebiče. 

 

Prokázán fenomén 

Přesouváním společenské funkce do kuchyně se zabývala i studie, kterou si nechala vypracovat jistá významná společnost zabývající se výrobou elektrospotřebičů. Vzorek zkoumaných lidí sice tvořili Švédové, ale můžeme se právem domnívat, že jde o celoevropský trend. 

Vysoké procento dotázaných uvedlo, že dávají přednost si hosty pozvat do kuchyně. Týká se to zejména mužů, kteří vaření chápou jako společenskou událost a často neváhají provádět jej spolu s pozvanými hosty. Přitom samozřejmě probíhá společenská konverzace, která pak pokračuje za stolem při konzumaci jídla kde jinde, než v kuchyni.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus