Kvalitní okna nestačí jen vyrobit, ale správně namontovat!

Pokud chceme mít kvalitní okno, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u které si okna dáme vyrobit, ale i realizační firmu, která nám je důkladně namontuje.

bydlení, okna, plastová okna, montáž oken

Dřevěné okno

Známe tři základní typy konstrukce oken: jednoduchá, dvojitá a zdvojená okna. V současnosti se vyrábějí jednoduché okna z lamel navzájem slepených do jednoho hranolu - eurohranoly. Taková okna se nazývají eurookna.

Dřevěné okno by mělo splňovat tyto podmínky

• rám a křídlo vyrobené z lepeného třívrstvého dřeva by měly být od certifikovaného výrobce
• spodní vlys okna, který je nejvíce vystaven povětrnostním vlivům, by měl být chráněn hliníkovou okapnicí. Ta v kombinaci s plastem slouží k minimalizaci tepelných mostů, protože hliník je lepším tepelným vodičem jako dřevo
• v praxi je zatím nejpoužívanější rohový spoj okenních rámů pomocí dvojitého čepu a rozčepu, slepených k sobě lepidlem, které dostatečně odolává vlhkosti (odolnost lepidla ve třídě D4). Rovněž se používají také rybinové spojky, jejichž výhodou je jednodušší a rychlejší montáž a vysoká variabilita
• skleněný systém by měl být minimálně z izolačního dvojskla s hodnotou U g alespoň na úrovni 1,1 W / (m 2. K) s použitím tzv.. teplého okraje, který eliminuje vedení tepla přes distanční rámeček skelného systému. V detailu zasklení by měl být použit silikon v dostatečném objemu, aby se vyplnil celý obvod zasklení

Dřevěná zasklívací lišta by měla být umístěna z interiérové ​​strany okna,

aby nedošlo k jejímu dřívějšímu znehodnocení vlivem povětrnostních podmínek;
• těsnění by měly být minimálně dvě - jedno v drážce ve středové zóně a druhé na vnitřní straně křídla. Středové těsnění by nemělo být v rozích přerušeno;
• závěsy na kování okna by měly mít možnost nastavení alespoň ve třech směrech a spodní závěs by měl být rohový, aby zajistil dostatečnou oporu pro okenní křídlo. Uzavírací mechanismus při výšce okna nad 60 cm se doporučuje alespoň tříbodový a čtyřpolohovací (pro otevíravě sklopná okna) - zavřeno, otevřeno, sklopené a mikroventilace. U oken o šířce větší než 90 cm by mělo být použito celoobvodové kování;
• povrchová úprava by měla být alespoň třívrstvá: impregnační základ, střední vrstva a silnovrstvá lazura. Nátěr musí být dostatečně odolný proti vodě a pružný při možném mechanickém poškození (např. led). Měl by se použít nátěr od osvědčených výrobců nátěrových látek se zárukou nejméně tři roky.

Plastová okna

První systémy plastových oken se vyvinuly v 50. a 60. letech minulého století. Plastová okna se vyrábějí z tvrzených PVC profilů extrudovaných za tepla na šnekových lisech. Jejich profily se liší termickou schopností, počtem těsnění, schopností přenášet zatížení otevíraného křídla, hloubkou, tvarem okapnice, možností tvarovat okno apod.

Rozlišujeme dva typy plastových profilů

• se středovým těsněním, který se vyvinul ze systému dřevěných oken,
• bez středového těsnění (s dorazovým těsněním), který je alternativou.
Jednoznačný návod, jak si vybrat vhodný profil, neexistuje. Je to spíše teoretická a filozofická otázka a každou situaci, pro kterou se okno vybírá, je třeba správně posoudit. Středové těsnění umožňuje dosáhnout lepších stavebně-fyzikální vlastnosti okna, a proto přední evropští výrobci vyrábějí okna z těchto systémů. Okno s dorazovým těsněním už má téměř stejné hodnoty zvukově a tepelně izolačních parametrů. Tříkomorové profily s dostatečně dimenzovanou ocelovou výztuží se používají jako základní systém pro výrobu oken. Rámy oken však mohou být dvou -až sedmikomorové. V praxi jsou okna vystaveny mnoha mechanickým, chemickým a tepelným vlivům. Odolnost proti těmto vlivům je dána jejich tvarováním a technologií při výrobě, kvalitou i vlastnostmi suroviny použité na výrobu profilů. Vlastnosti profilu a použitého PVC na oknech od různých výrobců se mohou mírně lišit.

Největší plochu samotného okna tvoří skelná výplň,

která je největším zdrojem tepelné úspory, ale i akustické a bezpečnostní pohody. V nabídce jsou různé typy izolačních skel, které výrobci nakupují od specializovaných firem. Podle dnešních požadavků by součinitel prostupu tepla standardním zasklením měl být U g = 1,1 W / (m 2. K). Takové sklo standardně tvoří 4 mm plavené sklo, 16 mm distanční mezera vyplněná argonem a 4 mm plavené sklo se selektivní vrstvou tvořenou pokovováním. Kvalita a dobré vlastnosti použitého izolačního skla v plastových oknech se projeví v úspoře energií a pomohou předejít nežádoucí kondenzaci zejména v zimním období.

Hliníková okna

Hliníkové systémy s výbornou stabilitou, vlastnostmi, bohatou barevností a lehkou opracovatelností jsou přímo předurčené pro současnou moderní architekturu. K tomu přispívá i jejich vysoká variabilita a komplexnost systému najít řešení na každý požadavek zákazníka. Samozřejmostí je široká paleta barev profilů. Hliník vypadá výborně dlouhá léta - nerezaví a zachovává si atraktivní vzhled. Na získání estetického povrchu hliníkového profilu odolného proti oděru, znečištění a povětrnostním vlivům se používá jedna ze dvou alternativ finální úpravy, a to anodická oxidace v barvách přirozený hliník - zlatý, hnědý a černý, příp.práškové lakování v barvách palety RAL. Při anodické oxidaci, resp. eloxáží se na povrchu hliníkového profilu vytvoří oxidační transparentní vrstva, která ho chrání před korozí a jinými atmosférickými vlivy. Anodická oxidace umožňuje i barevné řešení. V posledních letech je nejrozšířenějším způsobem finální úpravy barvení, před kterým se musí barvené povrchy chemicky nebo mechanicky připravit.

Používají se dvě metody barvení hliníkových profilů

• lakování - tekutý lak se stříká pomocí stlačeného vzduchu nebo elektrostaticky a pak se vypaluje při teplotě 150 až 240 ° C,
• práškování - barevný materiál se nanáší elektrostaticky. Úplnou novinkou je možnost kombinace barev (jiná z exteriéru a jiná z interiéru), což nám nabízí neuvěřitelnou škálu barevných možností.

Co by mělo splňovat kvalitní okno

1. Musí zajistit dobrý výhled ven a dostatečně a rovnoměrně prosvětlit interiér. Toho lze dosáhnout dostatečnou plochou zasklení, která by měla být minimálně 10% z plochy místnosti.
2. Mělo by šetřit energii potřebnou na vytápění tím, že bude mít dostatečné tepelně technické vlastnosti zasklení i okenního rámu. Podmínku ČSN splňují dřevěná okna tlusté 68 mm se zasklením s U g = 1,1 W / (m 2. K). V současnosti je však lepší investovat do silnějších dřevěných oken (alespoň o tloušťce 78 mm) s izolačním trojsklem (U g ≤ 0,8 W /m 2. K), a to pro rostoucí ceny energií. U plastových oken se doporučuje alespoň 4-komorový systém se středovým těsněním.
3. Mělo by omezovat nadměrné tepelné zisky v letním období. K tomu slouží doplňkové konstrukce pro okna: rolety, žaluzie, okenice atd..
4. Okny se musí dosáhnout minimální hygienická podmínka výměny vzduchu v místnosti, což je polovina objemu místnosti za hodinu.
5. Okno musí zabránit průniku vody do místnosti, a to několika těsněními v konstrukci okenního křídla a rámu a jejich dostatečným domáčknutím po celém obvodu okna (pomocí celoobvodového kování).
6. Manipulace s okenním křídlo musí být spolehlivá a bezpečná. Tento požadavek dnes už splňují všechny dodávané kování.
7. Okno musí zabraňovat nadměrnému hluku doléhající z exteriéru do vnitřních prostor budovy.
8. Musí zabránit vloupání, např.. i použitím bezpečnostních skel. Na druhé straně však musí umožnit případný únik z budovy, např.. před požárem.
9. Udržování okna by mělo být bezproblémové - jednoduchý způsob promazání závěsů, údržby povrchové úpravy a mytí skel.
10. Podmínkou je dlouhá životnost (alespoň taková, jako je životnost budovy - při pravidelném udržování), neškodná a ekonomická recyklace a likvidace.

Montáž oken

Montáž určuje kvalitu užívání a funkčnosti okna zabudovaného do stavby. Jde o postupy a materiály používané při spojování okna se stavbou a při jeho následném dokončení. Podmínky ovlivňující kvalitní osazení okna jsou:
• umístění okna ve správné poloze ve stěně
• ukotvení okna ve svislé poloze
• dostatečný počet uchycovacích prvků
• dostatečné vyplnění spáry izolační pěnou
• správné osazení a ukončení parapetních desek
• kvalitní ukončení ostění

Vizitka kvalitního okna

Aby nám okno dobře sloužilo, musí být v první řadě funkční.Nezapomínejme však, že musí splňovat i tepelně technické, akustické a optické požadavky, být prodyšné a odolné proti zatékání. Tepelně technické vlastnosti charakterizuje hodnota součinitele prostupu tepla okna U (maximum pro nové budovy U ok = 1,7 W / (m 2. K)). Při neprovzdušněnosti se vychází z hygienické podmínky výměny vzduchu v místnosti. Pokud je okno velmi těsné, nedochází k výměně vzduchu a může se stát, že se v takovém prostředí po delším čase bez větrání nebudeme cítit dobře. Je však třeba dbát na to, aby tato prostodušnost nebyla příliš vysoká. V tom případě by mohlo docházet k tepelným ztrátám infiltrací studeného vzduchu do interiéru.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vybíráme interiérové ​​stínění

Dnešní trendy ve výběru stínící techniky směřují k půvabné barevnosti a vnitřní stínění nabízí množství...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…

Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…