Květiny a zelenina spolu - krása a užitek

V zahraničí, zejména ve Francii, se běžně kombinuje pěstování zeleniny s květinami, především s barevnými letničkami. Je to typický venkovský prvek - dokonale se spojí krása s užitkem. A to je možné nejen ve velkých, ale i v maličkých zahradách.

Květiny a zelenina spolu - krása a užitek

Mnohé květiny letniček můžete použít do salátů

(lichořeřišnice) či řezat do vázy (astry, třapatky). Několik z nich dokonce odpudí škůdce ze záhonu, například aromatické a nenáročné aksamitníky (Tagetes tenuifolia), léčivé nehtíky (Calendula officinalis), třapatky (Rudbeckia hirta), kokardy (Gaillardia), krásnoočka (Coreopsis tinctoria), lichořeřišnice (Tropaeolum majus),okrasný tabák (Nicotiana x sanderae) i hlíznaté begónie (Begonia tuberhybrida), oranžově kvetoucí titon (Tithonia rotundifolia), slunečnice (Helianthus annus), astry (Calistephus chinensis) nebo tlamičky (Antirrhinum). Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) můžete zase nechat pnout po bambusových tyčinkách, které tu a tam zapícháme mezi zeleninu.

Nezapomeňte, že kvetoucí letničky nejkrásněji působí

v sousedství atraktivní plodové (lilky, paprika) a listové zeleniny (červenolistý mangold, salát, hlízy) nebo i při méně známých zeleninových druzích, jako jsou například artyčok nebo červenolistá čekanka. Téměř všechny letničky můžete vysévat spolu s první zeleninou. Jejich výhodou je rychlý vývoj, zaručeně nebudete dlouho čekat na první květy. Letničky si můžete pořídit i ve formě hotových sazenic, což je sice dražší, ale efektivnější řešení. Ty pak zasadíte na volná místa v zeleninovém záhoně. Samozřejmě, neměli byste zapomenout ani na různé druhy bylinek a koření, které zlepšují zdravotní stav zeleniny (osvědčila se například kombinace rajčat a bazalky).

Praktický vyvýšený záhon

V posledním období se do pozornosti zahrádkářů doporučují různě vyvýšené záhony, které jsou alterací klasických záhonů. Jsou velmi vhodné i pro pěstování zeleniny (jejich životnost může být až sedm let), přičemž mají řadu velkých výhod. Ušetří vás od bolesti páteře způsobené častým zohýbáním se ke klasickým záhonům. Kromě toho získáte další prostor a vypěstujete mnohem větší úrodu. Vyvýšený záhon ocení zejména majitelé menších zahrad. Je však třeba počítat s tím, že vybudování těchto záhonů vyžaduje vyšší počáteční investice, které se však rychle vrátí v podobě zmíněných výhod. Vyvýšené záhony by měly vycházet do hloubky asi 50 cm.

Nejideálnější je budovat okraje záhonu z tvrdého a dostatečně impregnovaného dřeva (modřínu, smrku, jedle)

Nemělo by se zapomenout vyložit vnitřek fólií, která se běžně používá při budování jezírek. Na spodek tohoto záhonu uložte hrubší zahradní odpad (dřevnaté větvičky, odpad po řezu dřevin a živých plotů), na něj navrstvíme čerstvý zahradní odpad, pak listovku (nebo doutnající listí), polovyzrálý až vyzrálý kompost a zcela navrch dejte speciální substrát na pěstování zeleniny (případně zahradnický substrát). V prvním roce můžete na takový záhon vysadit plodovou zeleninu, která je náročnější na živiny (rajčata, lilky, okurky, patisony). V druhém roce si sem můžete vysadit už i salát, špenát, červenou řepu, kořenovou (mrkev, petržel) či košťáloviny.Obsah vyvýšeného záhonu však může po určitém čase slehnout, proto je důležité pravidelně jej doplňovat kompostem a zahradnickou zeminou. Třeba počítat i s tím, že tento záhon bude zpočátku vyžadovat častější zavlažování, a to zejména v letních měsících. Tehdy totiž substrát rychleji proschne. Po čase to však už tak velký problém nebude. Do vyvýšeného záhonu si můžete nainstalovat i kapkovou závlahu a nebudete mít starosti se zaléváním. Kromě vyvýšených záhonů můžete v zahradě vybudovat i kopečkové záhony, které by měly mít navrchu rýhu na zálivkovou vodu. 

Jak zatraktivnit zeleninovou zahradu

Precizním  osazením druhů a kultivarů zelenin, které jsou zajímavé svou barevností, celkovým vzhledem, strukturou listů a stonků, netradičními květy a plody, případně skupinovým efektem.Nebojte se zeleninových novinek a nových druhů. Zeleninu pěstujte ve smíšených výsadbách spolu s vybranými kvetoucími letničkami a bylinkami na nepravidelných záhonech. Pokud se rozhodnete pro pravidelné záhony ohraničte je kvetoucími letničkami, bylinkami, případně nízkým živým plůtkem ze zimostrázu.

Kombinujte rychle a pomalu rostoucí druhy rostlin

Na prázdná místa po sklizni opět vysaďte bylinky nebo kvetoucí letničky. Během výsadby (i výsevu) nezapomeňte, že nízké druhy zeleniny by měly být na záhoně vpředu nebo na okrajích a vysoké druhy zeleniny by měly sázet do středu nebo dozadu. Zeleninové záhony můžete doplnit terakotovými květináči s kvetoucí pažitkou plodícím lilkem nebo paprikami. Vytvoříte tak zajímavou kompozici. Do zeleninového záhonu můžete umístit i opěrnou konstrukci ze dřeva, kovu nebo bambusu, určenou na popínavé zeleniny nebo letničky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Barvení vajec patří k Velikonocům, ale byt se dá velikonočně vyzdobit i jinak

Nebaví vás barvení vajíček? Obzvláště, když vajíčka jsou drahá a malí koledníci stejně raději sáhnou po těch...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…

Pěstování salátů na balkoně nebo za oknem

Nemusíte vlastnit zahradu, abyste si mohli pochutnat na křehkém salátu, který vadne na pultech obchodů přímo kosmickou...
více…

Chuť na jídlo zkrotí polévka, jablko, špenát nebo avokádo

Potřebujete zkrotit svou touhu po jídle? Nejznámějším jídlem, díky kterému oklamete žaludek a rychleji ho nasytíte,...
více…

Pokojové květiny, nenáročné na pěstování v domácnosti

Jsou nedílnou součástí našich domovů. Zpestřují nám interiér bytu či domu. Vynikají svou krásou, potěší oko...
více…

Střešní zahrada splňuje ekologické, estetické i ekonomické nároky

Střešní zahrada se u nás ještě stále považuje za drahý a komplikovaný módní výstřelek, který přináší...
více…

Střechy a zeleň - vegetační střechy

Zeleně v našich městech nikdy nebylo mnoho, v dnešní době jí ubývá dokonce i v okolí rodinných domů. Pozemky v...
více…

Rady na téma střešní zahrady

Předtím, než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat....
více…

Pestrý květinový karneval na balkoně

Bohatě kvetoucí letničky dodávají oknům každoročně novou, přívětivější tvář. Velkolepá přehlídka barev a...
více…

Zelená střecha - nevyčíslitelná ekologická hodnota

Samozřejmostí střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými srážkami....
více…