Slunný balkon obrácený na jih, jihozápad a západ, představuje stanoviště, na kterém se bude dařit pouze rostlinám milujícím prudké slunce. Nejlépe se zde daří domácím či středomořským suchomilným bylinám a sukulentům. I některé tradiční balkonové květiny a přenosné exotické rostliny - pelargónia(Pelargonium), oleander (Nerium), dvojtvárnik (Dimorphoteca),dvojzub (Bidens), lantana (Lantana), petúnia (Petunia),železník (Verbena) rozkvetou jen tam, kde je dostatek slunce po celý den. Ze sukulentů a tučnolistých se zde uplatní agáve(Agave), aloe (Aloe), eonium (Aeonium), Echeveria(Echeveria), kaktusy, rozchodníky (Sedum). Dařit se zde bude i levanduli (Lavandula), rozmarýnu (Rosmarinus) a kvést bude i minirůže (Rosa minima) v nádobě. Z popínavých bylin můžeme použít povíjnice (Ipomoea tricolor) a thunbergie (Thunbergia alata). Do květinových žlabů se hodí muškáty - pelargonie(Pelargonium x zonale), jednoletá okrasná tráva vousatec(Pennisetum villosum), štírovník (Lotus berthelotii) a vějířovka(Scaevola aemula ) s kaskádovitými výhonky. Do květináče můžeme zasadit okrasnou trávu - ozdobnici čínskou(Miscanthus sinensis) jako solitér. Mnohé trvalky budou iv nádobách růst tak dobře jako na záhoně v zahradě - třapatka(Rudbeckia), krásnoočko (Coreopsis), pupalka (Oenothera), sanvitálie (Sanvitalia).
Stinný balkon oceníme zejména v horkém létě, kdy nám může poskytnout osvěžující stín a mírný chládek. Na stinném balkoně budou kvést fuchsie (Fuchsia), begónie (Begonia) a netýkavky(Impatiens). V polostínu lépe kvete i lobelka (Lobelia), pomněnka (Myosotis), Thymophylla tenuiloba, čerkáč (Lysimachia), bakopa (Bacopa). Z trvalek je vhodná funkia (Hosta), ale i hortenzie (Hydrangea) s velkými květenstvími dekorativními i v suchém stavu. Pestrými listy oživí polostinné místa pochvatec (Coleus) nebo plektrant (Plectranthus). Z popínavých bylin je vhodná kobe (Cobaea scandens),můžeme použít i lichořeřišnici (Tropaeolum) nebo nekvetoucí panašovanými břečťan (Hedera). Na zkrášlení můžeme do žlabů vysadit i jednoleté okrasné zelí (Brassica oleracea) s dvoubarevnou hlávkou. Z trvalek jsou pro stinné polohy vhodné do nádob a použitelné i na balkonech: orlíček (Aquilegia caerulea), čechrava(Astilbe), kakost (Geranium dalmaticum).
Většina aromatických bylinek, které se používají v kuchyni jako tradiční koření, pochází ze suchých (skalnatých) strání, proto je slunný balkon pro ně vhodným stanovištěm. Pěstované bylinky zde provoní (a vydezinfikují) vzduch. Nejvoňavější jsou keříčkovitá bazalka (Ocimum basilicum 'Minimum), citrónově vonící máta (Mentha x piperita' citrate '), bazalkové vonící máta (Mentha x piperita' Citrus Basil '), nízká zakrslá šalvěj (Salvia officinalis' Nana '), středomořský rozmarýn ( Rosmarinus officinalis 'Tarentinus'), paruman spanilý (Chamaemelum nobile) s léčivou vůní, mateřídouška nejvoňavější (Thymus odoratissimus). Všechny bylinky dobře snášejí pravidelný sestřih.
Krásu jarních květin a cibulnatých rostlin si můžeme vychutnat i na balkoně nebo v květináči za oknem. Pokud brzy na podzim vysadíme žardiniéry či mísy jarními cibulnatými rostlinami nebo hlíznatými květinami, můžeme probouzení jara pozorovat bezprostředně den za dnem právě na rozvíjejících se brzy kvetoucích květech. Na balkon jsou vhodné nižší druhy cibulnatých, jako jsou botanické tulipány (Tulipa tarda, T. kaufmaniana), hyacint (Hyacinthus), talovín (Eranthis tubergenii), řebčík, šafrán (Crocus vernus), jarní kosatce (Iris pumila), narcis (Narcissus ), ladoňka (Scilla sibirica, S. hispanica), modřenec (Muscari armeniacum), bledule(Leucojum vernum), sasanka (Anemone coronaria, A. blanda). Doplnit je lze nízkými trvalkami kvetoucími brzy na jaře, jako je prvosenka (Primula acaulis , P. denticulata), jarní pryskyřníky (Ranunculus), bramboříky (Cyclamen). Větší mísy je vhodné na okrajích vysadit nízkými polštářovitými trvalkami (sedmikráska, pomněnka, tařička kosníkovitá, mechovými druhy lomikámen, kopytník, barvínek, tařice, vřesovec, trávnička) jako podsadby.
smíchané s pískem (3krát hlouběji než je výška cibulky). Na dně nádoby musí být drenážní vrstva (keramzit). Nádoba s výsadbou musí přezimovat ve studené garáži, příp. přímo na balkoně, v polystyrénové bedně vysypané listím nebo rašelinou. Začátkem března žardiniéry odkryjeme, aby měli rostlinky dostatečný přísun světla. Přes zimu zakořeněné cibulky začnou na jaře postupně rašit.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu