Květiny v květináčích

Pokojové rostliny okrasné květem jsou zajímavé především tvarem květů, jejich barevností, ale i vůní. V sortimentu pokojových rostlin lze nalézt poměrně velké množství kvetoucích druhů, ale nemělo by se zapomínat, že tyto rostliny se od sebe často liší nejen svou velikostí, celkovým habitem, ale i pěstitelskými nároky. Kvetoucí rostlina v interiéru poutá na sebe pozornost, proto je velmi důležité vybrat její správné místo, aby nejen vynikla, ale byla i dobře přístupná.

Sytě barevné květy pokojových rostlin přitahují pozornost

a dokáží oživit pochmurné a tmavší prostory v bytě. Vnášejí sem světlo, dynamiku a veselou náladu. Neměly by však působit rušivě ani příliš vtíravě. Naopak druhy s nenápadně zbarvenými květy zase mohou jemně dekorovat pestřejší a barevnější zařízené místnosti. Květy jasných barev určitě rozjasní i tmavší místnosti, a pokud se využijí jako solitéry, ještě i zajímavě vyniknou. Pokud barevné květy pokojových rostlin doplňuje i příjemná vůně, zážitek z takové rostliny je mnohem intenzivnější. Kombinace více vůní však působí na člověka spíše odpudivě. Intenzita vůně se může nepříznivě zvýraznit v menší a teplejší místnosti. Celkový dojem z kvetoucí rostliny podtrhne i materiálově a barevně sladěná vegetační nádoba. V zásadě platí: stejnou barva, jakou má květ, měla by se objevit i na květináči.Pokud se však nemůžete rozhodnout pro konkrétní barvu, nic nezkazíte, pokud kvetoucí rostlinu umístěte do bílého (glazovaného) keramického květináče. Pokojové rostliny okrasné květem lze rozdělit do několika skupin. Jsou to dlouhodobě kvetoucí a sezónní druhy a kvetoucí rychlené cibuloviny. Sezónní druhy se po odkvětu obvykle již dále nepěstují, protože by v bytových podmínkách jen těžko znovu vykvetly. Kvetoucí zeleň můžeme rozdělit do několika kategorií i podle toho, kdy kvete, a podle toho si tak vytvořit "časovou" skladbu rostlin - takže v bytě bude stále něco kvést. Mnoho pokojových rostlin kvete v zimě (zejména v období Vánoc a začátkem roku), některé na jaře a také v létě.

Neúnavné africké fialky

I když jen málo pokojových rostlin dokáže kvést bez přestávky, najdou se i takové. Určitě jsou snem každého milovníka pokojové zeleně, i když ne každý ví, jak na ně ... Některé druhy dokonce dokáží najednou vytvořit tolik květů, že celá rostlina připomíná malou a bohatou kytici. Pokud budete pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, podpoříte tvorbu dalších květů.Mezi nejvíce oblíbené a dlouhodobě kvetoucí druhy patří Saintpaulie, nazývané také africké fialky (Saintpaulia ionatha).Ty se hodí do klasických, venkovských nebo i do moderně zařízeného bytu. Mají jednoduché nebo i plné květy. Lze je umístit jednotlivě, na okenním parapetu, nebo vysadit spolu v malé skupině v misce nebo v košíku a umístit na komodě nebo konferenčním stolku. Vzhledem k růstu afrických fialek bude lepší, pokud je umístíme tak, abychom se na ně dívali shora.Na to, aby skutečně kvetly celoročně, bezpodmínečně potřebují světlé až polostinné stabilní místo, stabilní pokojovou teplotu, pravidelnou zálivku (po proschnutí půdy v květináči) do misky a přihnojení jednou za dva týdny hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny. Mezi bohatě kvetoucí pokojové rostliny patří i begónie (Begonia elatior), které se hodí spíše do teplých místností a na parapet. Begónie však nemají rády přímé slunce, to jim způsobuje popálení listů, a vyžadují i ​​vyšší půdní i vzdušnou vlhkost.

Ten, kdo chce mít ve svém bytě po celý rok něco barevného a stále kvetoucího, ale "omrzely" ho africké fialky,

měl by si pořídit streptokarp (Streptocarpus).Tato rostlina nabízí sametové fialové, modré, růžové a červené květy, někdy zajímavě dekorované žilkováním. Streptokarp citlivě reaguje na délku dne: pokud jsou dny krátké, kvete méně, a když se začnou prodlužovat, na rostlině se hned objeví množství květních pupenů. Vyžaduje místo s rozptýleným světlem, stabilní pokojovou teplotu (20 ° C), přičemž suchý vzduch v tomto případě není pěstitelskou překážkou. Důležitá je však pravidelná zálivka, protože rostliny jsou citlivé na proschnutí kořenového balu. Neměli bychom zapomínat ani na přihnojování ve dvoutýdenních intervalech. Podobně jako africké fialky, i streptokarp je třeba zalévat do misky, a to měkkou, odstátou vodou. Velmi atraktivní je především Streptocarpus wendlandii, který vytváří jeden mohutný list, přičemž jeho spodní strana je zbarvena dopurpurova a dokonale ladí s barvou květů této rostliny.

Bromélie a orchideje moderně

V posledním období květinářství běžně nabízejí kvetoucí gerbery zasazené v květináčích. Jejich květy jsou červené, růžové, bílé nebo žluté a jsou různě velké. Tyto pěstitelsky nenáročné rostliny vhodně doplňují byt zařízený v klasickém nebo jihoamerickém stylu. Vyžadují však dostatek světla a zálivku, jakmile substrát v květináči vyschne. Mezi dlouho kvetoucí druhy, které jsou vhodné do bytu hekticky žijícího moderního člověka, určitě patří i známé sukulentní kalanchoe(Kalanchoe blossfeldiana), které je v nabídce v širokém spektru barev od bílé, žluté, růžové až po červenou a oranžovou. Tyto rostliny vyžadují dostatek světla (ideální je okenní parapet), nízkou vzdušnou vlhkost a zálivku jednou za tři týdny. Kalanchoe je vhodné i do suchých panelákových bytů a lze jej vysazovat i do pokojových žardiniér spolu s jinými rostlinami. Lze s ním zajímavě experimentovat, sestavovat ho do skupinek, kombinovat s netradičními květináči a pod. Exotický ráz bytu podpoří i poměrně dobře pěstitelé antúrie (Anthurium andreanum) a (Anthurium scherzerianum), ale pouze za předpokladu, že zde budou mít vyšší vzdušnou vlhkost. Pro zajímavé a velmi trvanlivé květy se v bytech pěstují i ​​bromélie a orchideje, přičemž všechny druhy se skvěle uplatní v moderním a dostatečně světlém interiéru. Oblíbenou, i když méně rozšířenou dlouho kvetoucí pokojovou rostlinou je i 30 cm vysoká talířovka (Achimenes), která se pěstuje v mnoha barvách. Ideálním místem pro ni jsou okenní parapety. Pokud budete pravidelně odstraňovat její odkvetlé květy, můžete se z dalších těšit téměř až do pozdního podzimu. V létě tato rostlina vyžaduje intenzivnější zálivku a také přihnojování hnojivem na kvetoucí rostliny jednou za dva týdny.

Zážitek z vůní

I mezi pokojovými rostlinami se najdou takové druhy, které nejen bohatě a pestrobarevně rozkvetou, ale i nádherně voní.Typickým příkladem je ušlechtile působící a exoticky vonící gardénie (Gardenia srpna). Tento stálezelený, jen 1 m vysoký a široký kompaktní keř je na podzim a v létě doslova posetý širokými, plnými květy v odstínech bílé a krémové. Vyžaduje však kyselejší půdu, dostatek světla (ne přímé slunce), speciální hnojivo na vřesovcovité rostliny a vyšší vzdušnou vlhkost. Neméně atraktivní je i popínavý a bujně rostoucí věncovec (Stephanotis floribunda), jehož voskové sytě voňavé a celobílé květy se objevují na rostlině od jara do podzimu. Při jeho pěstování je však třeba se vyhýbat průvanu a přímému slunci. Silně až opojně voní i další popínavá pokojová rostlina - jasmín mnohokvětý (Jasminum polyanthum). Tato lehce tvarovatelná rostlina se stálezelenými listy vytváří nejprve růžové květní pupeny, ze kterých se později vytvářejí bílé jemné květiny. Až z Jemenu se do našich bytů dostalo půvabné eksakum (Exacum affine). Tato kompaktně rostoucí pokojová rostlina vytváří v létě množství drobných bílých, růžových nebo modrých aromatických květů, ale pěkné jsou i její drobné lesklé listy. Pěstuje se však jen jako sezónní rostlina a po odkvětu je lepší ji vyhodit. Měla by mít dostatek světla a střední až vyšší vzdušnou vlhkost. No a samozřejmě mezi pokojové rostliny s voňavými květy patří i kvetoucí rychlené cibuloviny a hlíznaté rostliny (frézie, lilie, hyacinty, narcisy a jiné).

V zajetí listů

Je několik pokojových rostlin, které se kromě atraktivních květů pěstují i ​​pro zajímavé olistění, tedy jde o jakousi zajímavou souhru. Sem patří například již zmíněné anturium, chladnomilné kamélie (Camelia japonica) a bramboříky(Cyclamen persicum), šťavel (Oxalis), bromélie, ale i jiné, méně známé druhy, například exoticky působící medinila (Medinilla magnifica), která dorůstá do výšky a šířky 1 m. Kromě mohutně působících růžových převislých květin ji charakterizují i ​​velké, lesklé a hrubě žilnaté listy. Medinilla se v bytě nejlépe daří na vlhkém a teplém místě. Působivou kombinací tmavozelených vzpřímeně rostoucích listů a jasnooranžových květních listenů se vyznačuje atraktivní kalatea (Calathea crocata). Stejně jako medinila, i ona vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, polostín a jednou za dva týdny přihnojení. Netřeba zapomenout ani na extravagantní a pestrobarevný kalach (Zantedeschia elliottiana), který spolu se žlutými, růžovými nebo oranžovými květy má i zajímavé srdčité a často skvrnité listy. Rovněž vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a polostín. Pro méně zdatné pěstitele je vhodný nenáročný lopatkovec (Spathiphyllum walisii), který je ideální pro ozelenění klasického bytového prostoru. Všechny zmíněné druhy vyniknou spíše v moderním a minimalisticky zařízeném interiéru ve spojení se zajímavou vegetační nádobou.

Na jaře nebo v létě

Kvetoucí rostliny mohou dekorovat interiér téměř celoročně. V zimě jsou to pryšce, nazývané také jako vánoční hvězdy (Euphorbia pulcherrima), bramboříky, azalky (Rhododendron SISMI),cinerárie (Senecio cruentus) a později už i rychlené cibuloviny.Pro jarní období jsou zase typické kvetoucí prvosenky (Primula vulgaris) a (Primula obconica), případně zajímavé bačkůrky(Calceolaria herbeohybrida). Na to, aby bohatě kvetly, všechny zmíněné kvetoucí pokojové rostliny vyžadují spíše chladnější a dostatečně světlé místo v bytě. Letní náladu v bytě pozvednou například ibišky, lidově nazývané i čínské růže (Hibiscus rosa - sinensis), bugenvilea (Bougainvillea), méně známá a pěstitelsky náročná ixora (Ixora) nebo zajímavá eustoma(Eustoma grandiflorum), jejíž květy připomínají široce otevřené zvonky, které se vyjímají nad charakteristickými šedozelenými listy. V závěsných košících v jídelně nebo kuchyni vynikne v létě kvetoucí zvonek (Campanula isophylla). Kvete až do podzimních měsíců a má modré nebo bílé květy. Pro milovníky nostalgie je přímo stvořená nápadná gloxínie (Sinningia), která rovněž kvete během léta. Různobarevné květy této rostliny jsou na okrajích zajímavě zvlněné. Celá rostlina je jen asi 30 cm vysoká a mimořádně efektní je ve spojení s jednobarevnou vegetační nádobou. Samozřejmě, sortiment kvetoucích pokojových rostlin tím stále není vyčerpán. Je mnoho dalších druhů, takže vybrat si může i méně zkušený pěstitel.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články