Nepodceňujte dobře provedenou elektroinstalaci

Používání elektrospotřebičů je pro nás stejnou samozřejmostí jako dýchání. Televizor, počítač, rádio, lednička a mnoho dalších pomocníků patří k povinné výbavě moderních příbytků. Nezamýšlíme se nad tím, jak fungují. Očekáváme od nich, že budou sloužit dlouho a spolehlivě. Důležitost kvalitní elektroinstalace si mnozí uvědomí až tehdy, když vznikne nějaký problém nebo při rekonstrukci bytu či stavbě domu. 

Nejčastější problém, nedostatek zásuvek 

Starší byty nebyly dimenzované na množství spotřebičů, které dnes používáme. Zásuvek je málo, jejich nedostatek se kompenzuje používáním prodlužek. Výsledkem je změť kabelů na podlaze, které se nám pletou pod nohy a nevypadají esteticky. Dalším problémem je vypadávání jističů či pojistek, hoření instalace. Výbornou příležitostí k nápravě této situace je rekonstrukce, při níž můžete nové elektrické kabely ukrýt v sádrokartonových podhledech nebo v soklových a přechodových lištách podlahy. 

 

Soklová lišta zakryje spáry i kabely 

Konečná úprava podlahy se bez soklových a přechodových profilů a ukončovacích prvků neobejde. Lišty se vyrábějí z různých materiálů, MDF, HDF, PVC. Plastové lišty jsou estetické, účelné, snadno se udržují, jsou odolné vůči ohni a oděru, dokážou se přizpůsobit i nerovnostem stěn. Jejich montáž je rychlá a snadná, jsou snímatelné, takže není problém je demontovat a přemístit. Neupevňují se přímo k podlaze, ale ke stěně, aby se nenarušila podstata "plovoucí" podlahy. 

Moderní soklové lišty mají kanál na vedení kabelů elektroinstalace, antény nebo telefonu. Každý profil je určen pro jiný počet a tloušťku rozvodů. Speciální lišty s průřezem 80/28 dokážou ukrýt i rozvody topení. Na úchytkách lišt, které se na stěnu mohou uchytit pomocí šroubu nebo přilepit se nacházejí háčky na uložení kabelů. 

Soklové lišty se používají jako doplňkové a zároveň estetické trasy na kabely pro napojení elektrospotřebičů při renovaci bez nutnosti sekání do zdiva. Toto řešení má nejen estetický a praktický, ale i bezpečnostní význam. Zabraňuje dětem manipulovat s kabely a snižuje riziko úrazu při zakopnutí o kabel. 

 

Přechodové lišty 

Přechodové lišty spojují podlahovou krytinu ve stejné a rozdílné výšce, umožňují její pohodlné a bezpečné překonávání a esteticky překrývají dilatační spáru. Bezbariérovým způsobem nahrazují klasické prahy. 

Přechodové lišty se vyrábějí v různých povrchových úpravách a profilech. Na trhu najdete profily s pohyblivým a pevným ramenem, T profily nebo speciální lišty na dřevěné podlahy, které reagují na případné změny v důsledku zvýšené vlhkosti. Při výběru vhodného typu přechodové lišty je určující druh krytiny a výška dvou dotykových podlah.

Lišty se liší i podle způsobu montáže, materiálu, rozměrů, tvaru. Přechodové lišty mají různé šířky, na překrytí dilatačních spár se používají lišty se šířkou 70, 80mm. Na výrobu přechodových lišt se používá zejména hliník, ale i nerezový plech, masivní mosaz, PVC. 

Přechodové lišty určené pro vedení elektroinstalace se skládají ze dvou částí. Tělo lišty, které ukrývá kabely, se připevní ve spáře a na něj se nasune dekorační kryt.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na návrh elektroinstalace?

Pro správnou funkci jednotlivých části bytu - a to platí i pro elektroinstalaci - musíme mít především dobrý...
více…

Kontrola elektroinstalace

Elektroinstalaci bereme jako samozřejmost, jako něco, co je tu napořád. Ale není tomu tak. Materiály elektroinstalace...
více…

Jak na rekonstrukci elektroinstalace?

Při rekonstrukci staršího bytu se nevyhnete otázce, co s elektroinstalací. Mezi nejčastější problémy starších...
více…

Jak na rekonstrukci elektroinstalace v koupelně?

V koupelně je třeba více než jinde dodržovat zásady bezpečnosti při používání elektrických přístrojů. Proto...
více…