Obývací pokoj v podkroví

V rodinném domě je denní a společenská část situovaná tak, aby mohla být propojena s terénem nebo alespoň s terasou, balkonem, či lodžií. Klidná, soukromá nebo noční část bytu může být v podkroví. Obývací pokoj s kuchyní a jídelnou bývají součástí společenské zóny. Pokud je celý byt se samostatným vstupem součástí jednopodlažního rodinného domu se šikmou střechou, i obývací pokoj obvykle má zešikmený podhled.

obývací pokoj, zařízení podkroví, bydlení

V rodinném domě nebo i při stupňovitém, případně vícepodlažním řešení bytu

v bytovém či rodinném domě může mít obývací pokoj zešikmený podhled a větší obestavěný prostor. Při takovém řešení lze navrhnout i volný průhled z galerie pod střechou do prostoru obývacího pokoje nebo jídelny. Šířka obývacího pokoje by neměla být menší než 3300 mm při minimální podlahové ploše místnosti s rovným podhledem 16 až 18 m 2. Plocha 16 m 2 je vyhovující pouze za předpokladu, že byt má samostatnou jídelnu s plochou alespoň 6 m 2.Optimální plocha obývacího pokoje s rovným podhledem je 20 m 2. Hloubka obývacího pokoje s jednostranným osvětlením by neměla být větší než 6000 mm. Pokud má obývací pokoj plochu místnosti 18 m 2 při rovném podhledu, je třeba ji v podkroví při šikmém podhledu zvětšit alespoň na 22,5 m 2.

Luxusní podoby obývacího pokoje

Největší výhodou prostoru s velkou výškou je jeho objem. Záleží na rozhodnutí uživatele, zda nechá tento objem celistvý, nebo ho využije k získání další úrovně pod šikmou střechou, kterou může přiřadit k prostoru bytu situovaného pod ní. Jeho výška je 3 až 5 m, někdy i více, díky čemuž se při navrhování těchto prostor může uplatnit velká fantazie. Využívají se zde velkoplošná zasklení a galerie, které vytvářejí na vzniklých úrovních nové plochy.
Hodnotu prostor s velkou výškou zvyšuje dostatek světla díky zasklené ploše, která bývá neobyčejně přitažlivá a prostorem pod střechou dodává charakter uměleckého ateliéru. Velkou zasklenou plochu lze vytvořit seskupením více střešních oken nebo zasklením hřebene. Nevýhodou tohoto řešení v případě jižní orientace je přílišné přehřívání prostoru pod zasklením, pokud není chráněno předsazenými lamelami, žaluziemi nebo speciálními determálními skly. Navrhování zastínění třeba věnovat maximální pozornost, aby se nestalo, že nevýhody převládnou nad výhodami.

Půdorys obývacího pokoje nemusí být pro nízkou podchodnou výšku na okraji dispozice využitelný maximálně

Dá se sem však umístit sedačka, křesla a stolek nebo nízký úložný nábytek, umělecké doplňky, vázy či květináče s květinami nebo zůstane plocha volná, což vyvolává pocit vzdušnosti prostoru. Prosvětlení obývacího pokoje, orientace na světové strany Hloubka místnosti by neměla přesáhnout 2,3 - až trojnásobek světlé výšky, aby se obývací pokoj dostatečně proslunil. Pokud je byt orientovaný pouze na jih, zasklené plochy by měly být chráněny předsazenými lamelami, žaluziemi či pergolou, aby z bytu nevznikl skleník. Vhodné je do obývacího pokoje kromě střešního okna situovat rohové okno nebo okno orientované na západ nebo východ, čímž se docílí dostatečné osvětlení pokoje v různých denních obdobích. Velmi příjemné je volit odlišné druhy a rozměry oken a kombinovat střešní okna s vikýři, se zaskleným hřebenem střechy nebo svislými okny ve stěně štítu.

Zónování obývacího pokoje

V současnosti u nás začíná převládat trend velkoplošné společenské části, která v bytě s podkrovím někdy tvoří prostor s výškou přes dvě podlaží. Její součástí bývá obývací pokoj spolu s kuchyní a jídelnou a mohou se opticky oddělit skříňkovým nábytkem, případně výškovým rozdílem podlah.Velkoprostor společenské části vytváří zajímavé architektonické řešení, ale klidný chod domácnosti někdy komplikuje vzájemné rušení těchto provozů. Prostor obývacího pokoje však může být dělený na funkční zóny i bez výškového rozdílu podlah nebo stropů. Kromě části společenské a stravovací lze v rámci obývacího pokoje vyčlenit část kulturní a vzdělávací s pracovním koutem nebo s čítárnou a knihovnou.
Menší prostory pomohou opticky zvětšit světlé odstíny stěn, podlah, závěsů a nábytku.Dostatečně osvětleny prostorné místnosti mohou mít i výraznější, sytější nebo kontrastnější barevnost.

Odkládací prostory ve výši

Velké výšky prostorů se dají zařídit pomocí speciálních nábytkových prvků. Při navrhování knihovny proto netřeba dodržet tradiční výšku, ale knihovna může sahat až po zešikmenou střešní rovinu. Žebřík zavěšený ke knihovně na kolejnici, ze kterého se dá dosáhnout na každou knihu, zvýší praktičnost a půvab vašeho interiéru.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Nemůžete sehnat kalendář podle svých představ? Sestavte si vlastní fotokalendář

Rok 2022 sice není ještě zdaleka u konce, ale s blížící se dobou letních dovolených není vůbec od věci, začínat...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Jak funguje chytrá domácnost v podání Somfy? Jako symfonie vyladění techniky!

Sen o domácnosti ovládané pomocí chytrého telefonu se může stát skutečností lusknutím prstu. Stačí zvolit...
více…

Verde Eco Sgrassatore Attivo – odmašťovací prostředek 0,75l

Při uchovávání, přípravě, servírování a konzumaci jídel se málokdy vyhneme zamaštění povrchů. Mastnota je v...
více…

Verde Eco Piatti 1l – detergent pro ruční mytí nádobí

Produkty, které neničí pokožku na rukách a následně ani životní prostředí jsou ideálními detergenty k ručnímu...
více…

Verde Eco Vetri e Spolvero – čistič skel 0,75l

Čistící prostředky na okna a skleněné předměty patří mezi hojně nakupovanou úklidovou drogerii. Vždyť právě...
více…

Verde Eco WC 0,75l – detergent pro očistu toalety (kachna)

Vyčistit toaletu lze běžnými postupy, ale také ekologickou cestou, bez použití drastické chemie, která ničí nejen...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

Verde Eco Bagno 0,75l – detergent pro očistu koupelen

Ekologické produkty se stále častěji stávají cílem nákupů, a to nejen u rodin a firem, kteří přísně dodržují...
více…