Ochrana domu proti vloupání

Říká se: host do domu, Bůh do domu. To však neplatí při hostech nezvaných. Takových, kteří něco zničí, něco ukradnou, ale nejhorší je, že šlapou po vašich jistotách, připraví vás o klidný spánek a na nějaký čas i o pocit bezpečného domova. Úplně vám rozhází život a znehodnotí vše už jen svým dotykem. To mluvím o těch lepších případech, bez fyzického kontaktu s zlodějem. Je proto v zájmu každého z nás domácnost si zajistit, nejlépe ještě předtím, než nás někdo nezvaný navštíví.

Když se rozhodnete hledat systém zabezpečení pro svou domácnost,

je dobrým prvním krokem prostudovat si požadavky pojišťovacích společností. Mají množství zkušeností s násilným vnikáním do domů a bytů, a tedy i s ochrannými prvky, které jsou v dané situaci vhodné a dostačující. Navíc, kvalitní zabezpečení může nejen ochránit domácnost, ale i zvýhodnit vaši pojistnou smlouvu. Je dobré zkontrolovat si, zda způsob zabezpečení popsán v pojistné smlouvě je totožný se skutečným systémem ochrany domácnosti.V opačném případě by se mohlo stát, že pojišťovna odmítne pojistné plnění pro nedostatečné bezpečnostní prvky.

Ne vždy je problém projít zavřenými dveřmi

Překonat obyčejné vchodové dveře za několik sekund i bez nářadí není žádný problém. Stačí dobře mířené kopnutí, případně úder ramenem a dveře jsou dokořán. Ani dveře s několika bezpečnostními prvky, jako jsou bezpečnostní zámek, přídavné zámky či závory, nemusí být pro dostatečně brutálního a drzého návštěvníka problém. Dostat se přes takové překážky trvá sice déle a je při tom větší rachot, ale koho to zajímá o jedenácté dopoledne v prázdném paneláku. Nejvíce vloupání se totiž neodehrává v noci, jak si mnozí myslí, ale mezi devátou ráno a druhou odpoledne. Většina lidí je v práci a těch pár důchodců si pomyslí, že někdo opět předělává byt. Řešením jsou kvalitní bezpečnostní dveře.

Jak poznat ty opravdu bezpečnostní

První, i když ne tou nejdůležitější informací je cena.Pocit bezpečí vám nikdo nedá jen tak. Za kvalitní bezpečnostní dveře zaplatíte od 20.000 Kč i výše. Dveře, které stojí zhruba polovinu, mívají do opravdu bezpečných daleko. Další, mnohem důležitější známky kvality jsou certifikáty. V první řadě je to certifikát o zařazení do bezpečnostní třídy. Bezpečnostní dveře se zkoušejí v certifikovaných zkušebnách a podle způsobu útoku a času, který je třeba na vniknutí přes ně, se zařazují do šesti bezpečnostních tříd. Do rodinných domů a bytů se doporučují vstupní dveře ve třídě alespoň tři. To, jak jsou dveře schopné odolat ohni a vysokým teplotám a jaké mají akustické a tepelně izolační vlastnosti, vyplyne to z certifikátu shody vlastností stavebních výrobků s technickými specifikacemi nebo s obecně závaznými předpisy. Běžně jsou v nabídce bezpečnostní dveře s požární odolností EW30, EW45 a EW60, což znamená, že jde o dveře které omezují šíření požáru, přičemž číslo za značkou říká, jak dlouho (v minutách) vás dveře ochrání.

Jakou požární odolnost dveří potřebujete

a zda vůbec nějakou, určuje požární projekt dané stavby. Zajímavá je i schopnost bezpečnostních dveří nepropustit hluk, například z panelákové chodby. Můžete si vybrat z nabídky dveří, které zadrží 33 až 42 dB hluku. Další důležitý parametr bezpečnostních dveří je dán jejich polohou - záleží na tom, zda jde o dveře interiérové ​​nebo exteriérové, které musí splňovat i normou stanovené tepelně technické požadavky. Součinitel prostupu tepla by měl být podle platné normy menší nebo roven 1,7 W / (m 2. K). Renomované firmy zabývající se výrobou bezpečnostních dveří mohou ke svým výrobkům nabídnout i certifikát NBÚ o způsobilosti výrobku chránit utajované skutečnosti. V bytě ho zřejmě potřebovat nebudete, ale může být pro vás důkazem kvality výrobku. Velmi důležitá je i licence technické služby, která dodavatele dveří opravňuje k jejich montáži a zároveň garantuje, že všichni zaměstnanci jsou bezúhonní a spolehliví.

Bezpečnostní prvky ze všech stran

Podstatným, i když ne rozhodujícím prvkem bezpečnostních dveří je počet jistících bodů, které se dělí na pasivní a aktivní. Pasivní jistící body jsou pevně navařené na dveřní křídlo a po zavření dveří zapadnou do otvorů v zárubni, čímž brání vysazení ze závěsů, páčení a vytlačení dveří ze zárubně. Aktivní jistící body se z dveřního křídla vysouvají a ovládají se zámkem.Slouží stejnému účelu jako pasivní jistící body. Vybrat si můžete i způsob zamykání. V nabídce je zamykání klíčem nebo elektronické řízení vstupu. Milovníci zvuku cinkajících klíčů, který zvěstuje příchod dalšího člena domácnosti, mohou využít speciální vložky se sofistikovanými vlastnostmi, jako je například systém generálního klíče, který umožňuje použít jeden klíč do více zámků. Odpadá tak hromadění klíčů ve svazku - ať už manželském nebo klíčovém.

Elektronické řízení vstupu znamená,

že namísto klíče máte kód, čipovou kartu nebo biometrický údaj (otisk prstu), který dáte u vchodu nasnímat a elektronický systém po vyhodnocení povolí nebo nepovolí otevření dveří. Dveře se zpravidla zavírají automaticky nebo podle přání zákazníka. Doplňky, které mohou ještě zvýšit bezpečnost, jsou bezpečnostní zárubeň, bezpečnostní kování a vložka, chráněný profil klíče (zaručuje bezpečnost při výrobě kopií), bezpečnostní řetízek a panoramatické kukátko. V kukátku můžete mít nainstalovanou kameru a na monitoru doma sledovat, kdo přichází. Nové bezpečnostní dveře je možné osadit i do původní zárubně, musí však jít o ocelovou zárubeň zalitou betonem. Třída bezpečnosti zárubně, kování a vložky by měla být stejná nebo vyšší, než je třída bezpečnosti dveřního křídla.

Před koupí dveří si pozorně překontrolujte všechny certifikáty

a porovnejte je s výrobními štítky na dveřích. Důležitá je i kontrola způsobu osazení zárubně. Musí být kotvená, ocelová, zalitá betonem. Ověřte si, zda jsou dveře celoocelové. Některé jsou po obvodu dřevěné a v takovém případě se dají snadněji vypáčit jistící body. Ověřte si, jak funguje havarijní servis při zabouchnutí nebo ztrátě klíčů a jak funguje záruční a pozáruční servis. Seriózní prodejci poskytují nonstop servis i během svátků a víkendů a neodkáží vás na konkurenci.

A co dál?

Bezpečnostní dveře jsou solidním prvkem mechanické ochrany a v panelákovém bytě by mohly být i jediným. Pokud jste však šťastnými majiteli rodinného domu, je třeba v ochraňováni pokračovat dál. Podle statistik se nejvíce vloupání uskuteční právě přes sklepní okna a prosklené stěny teras. Dokonce i střešní okna mohou někteří lupiči považovat za místo vhodné pro vstup do domu. Protože bezpečnost domu určuje jeho nejslabší prvek, měly by všechny dostupné výplně otvorů být ve stejné bezpečnostní třídě. Při menších otvorech a tam, kde nebudou působit rušivě, můžete použít mříže. Abyste se však necítili jako ve vězení, je zde možnost využít bezpečnostní okna a prosklené stěny. Tak jako dveře, i okna se zařazují do šesti tříd bezpečnosti. Už okna v třídě odolnosti proti vloupání číslo dvě budou pro zloděje dostatečným problémem. Bezpečnost proti vloupání okny lze dosáhnout použitím speciálního bezpečnostního kování, uzamykatelné kliky a bezpečnostního zasklení. Důležitá je i samotná montáž jednotlivých prvků jako systému a jejich způsob osazení do stavebního otvoru. Dodavatele okenní výplně by proto měla firma, která dodává zabezpečovací prvky, zaškolit a zmocnit provádět i montáž těchto prvků. Míra zabezpečení objektu lze dále zvyšovat snímači uzavření oken a balkónových dveří.Pomocí nich se dá kontrolovat, zda jsou okna zamčené nebo jen zavřené. Novinkou na trhu je možnost větrání velkoplošnými zdvižně posuvnými dveřmi se současným zajištěním prvku až do druhého stupně bezpečnosti. S využitím i takových bezpečnostních prvků budete mít dům mechanicky zajištěn ze všech stran a ty méně odhodlané zloděje odradíte.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články