Orchideje - elegance v našich bytech

Podle novozélandské legendy orchideje pocházejí z nebes, kde je bohové pěstovali ve svých hvězdných zahradách, odkud je sypali na stromy a na louky, aby tak oznamovali svůj příchod. V současnosti tyto květiny nejsou výsadou jen tropických zemí nebo botanických zahrad, ale můžeme mezi nimi najít několik nenáročných druhů, které dokáží rozkvést i v našich bytech.

bydlení, zeleň a rostliny, pěstování orchidejí

Úvodem je třeba říci,

že orchideje nelze pěstovat v běžné zemině pro pokojové rostliny,  je potřeba si pořídit speciální vzdušný a kyprý substrát. Pokud byste si ho chtěli namíchat svépomocí, měl by obsahovat rašeliník, drcenou borovou kůru, molitan nastříhaný na dvoucentimetrové kousky a drobný roztroušený polystyren. Využít můžete i nalámané tenčí bukové větvičky či dřevěné uhlí. Do směsi nakonec přidejte dvě hrsti vláknité rašeliny (takový substrát by měl mít pH 4,5 až 5,5, z čehož vyplývá, že orchidejím vyhovuje spíše kyselejší půda).

V jakém květináči porostou

Elegantní akcent dodají kvetoucím orchidejím ty správné vegetační nádoby. A jaké by měly být?Jejich barva by měla vždy ladit s barvou květů, ale neměla by odvádět pozornost od rostliny. Doporučuje se použít klasický jednobarevný keramický květináč, čímž nic nezkazíte. Do popředí se dostávají i pozinkované nádoby, případně fólií vystlané proutěné košíky nebo průhledné květináče.

Je vhodná hydroponie?

Odpověď zní: Ano. Tento způsob pěstování však vyhovuje jen těm druhům, které nevyžadují období klidu a mohou být celý rok v teplé místnosti (například lišajovec či střevičník). Orchideje citlivě reagují na přemokření kořenů, proto vodu do hydroponického květináče doplňujte jen do poloviny výšky, když ukazatel na vodoznaku klesne na minimum.

Jak zvýšit vzdušnou vlhkost

Orchideje jsou náročné v každém směru. Vyžadují mnohem vyšší vzdušnou vlhkost než jiné pokojové rostliny. Měla by se pohybovat v rozmezí od 60 do 80%. Jako spolehlivý zvlhčovač poslouží obyčejná miska s keramzitem, pemzou, perlitem nebo drobným říčním štěrkem a naplněná vodu (aby výplň nebyla úplně ponořena). Tyto exotické krásky mají rády i postřikování měkkou, odstátou vodou. Listy a vyčnívající kořeny postřikujte každé ráno.

Nároky na světlo a vodu

Pokud orchideje pěstujete na okenním parapetu, chraňte je zejména v létě před spalujícím sluncem žaluziemi nebo závěsy.Co se týče zálivky, tyto rostliny nepotřebují mnoho vody, nezapomeňte však, že substrát by měl před zaléváním proschnout, čili neměl by být permanentně přemokřený. V zimě stačí, pokud budete rostliny zavlažovat jednou za týden; pokud jsou umístěny v chladnější místnosti, stačí jednou za dva týdny (to platí například pro cymbídie). Používejte destilovanou nebo převařenou ochlazenou vodu, její teplota by se měla rovnat teplotě dané místnosti. Protože kořeny orchidejí nesnesou přemokření, přebytečnou vodu z misky pod květináčem okamžitě odstraňte. Stejně jako u jiných pokojových rostlin, i zde je důležité přihnojování. Používejte speciálnější hnojivo, které jednou nebo dvakrát za měsíc přidáte do zálivkové vody. Orchideje můžete přihnojovat i přímo na listy.

Kde vyniknou

Nejlépe na okenním parapetu situovaným na severovýchodní, případně jižní stranu (orchideje musí být v tomto případě dále od okna). Důležité je, abyste měli dobře utěsněná okna, protože v zimě by chladný vzduch mohl negativně působit na kořeny. Kvetoucí trs těchto tropických rostlin vynikne i na skříňkách, například v obývacím pokoji nebo na komodě v ložnici, případně ve vstupní hale. Cymbidium bude krásně kvést i ve světlé koupelně.

Co se týče stylu interiéru,

orchidej zazáří zejména v místnostech zařízených v orientálním nebo jihoamerickém stylu. Stejně dobře se však uplatní i v klasickém či moderním bytě, zvláště pokud jsou situovány na dobře viditelném místě (před zrcadlem nebo uměleckým dílem). V moderním interiéru můžete vytvářet malé skupinky z několika exemplářů jednoho druhu. Samozřejmě, i orchideje v létě přivítají pobyt na čerstvém vzduchu v zahradě, na terase nebo balkoně (to však neplatí pro lišajovec, proto ho nechte raději doma "za pecí"). Důležité je, aby rostliny byly na stinném místě a chráněny před deštěm a větrem. Střídání denních a nočních teplot má výborný vliv na zakládání květů.

Orchideje vhodné do bytů

cymbidie (Cymbidium)
lišajovec (Phalaenopsis)
miltonia (Miltonia)
střevíčník (Paphiopedilum) Oncidium (Oncidium)
katleja (Cattleya)
dendrobium (Dendrobium)

Zásady správného nákupu

  • Rostlina by již na první pohled měla působit zdravě a vitálně, neměla by mít spadané a poškozené puky nebo kořeny
  • Pokud je substrát již v prodejně příliš mokrý, raději orchidej nekupujte
  • Už při výběru zohledněte to, zda danému druhu umíte zajistit požadované vegetační podmínky
  • Nekupujte rostliny bez označení
  • Odkvetlé exempláře můžete koupit často za velmi výhodné ceny, a pokud jim věnujete dostatečnou péči, velmi rychle rozkvetou
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Střechy a zeleň - vegetační střechy

Zeleně v našich městech nikdy nebylo mnoho, v dnešní době jí ubývá dokonce i v okolí rodinných domů. Pozemky v...
více…

Rady na téma střešní zahrady

Předtím, než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat....
více…

Pestrý květinový karneval na balkoně

Bohatě kvetoucí letničky dodávají oknům každoročně novou, přívětivější tvář. Velkolepá přehlídka barev a...
více…

Zelená střecha - nevyčíslitelná ekologická hodnota

Samozřejmostí střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými srážkami....
více…

Desatero zelené architektury

Zásady architektury, která nenarušuje prostředí, není třeba brát jako Boží přikázání, normalizaci architektury...
více…

Balkon plný květin nemusí být jen sen

Kdo z vás by nechtěl svůj nudný balkón, podobající se skladu všeho možného, ​​vyměnit za opravdový...
více…

Rostliny, které zútulní kuchyně i koupelny

Můžete mít byt s deseti velkými slunečními místnostmi, vybavenými perfektním nábytkem a skvělými doplňky, ale...
více…

Rostliny s puncem exotiky

Už odedávna se šlechtitelé snaží vypěstovat rostliny s většími a barevnějšími květinami - a i barevnost listů...
více…

Rostliny na baloně, který je orientován na sever

Ani na balkoně orientovaném na sever, pro který je typický nedostatek slunce, se netřeba vzdávat naděje na...
více…

Rostliny jako dominanty

Součástí moderního bydlení jsou často vzdušné, světlé a rozlohou větší místnosti s minimalistickým a...
více…