že orchideje nelze pěstovat v běžné zemině pro pokojové rostliny, je potřeba si pořídit speciální vzdušný a kyprý substrát. Pokud byste si ho chtěli namíchat svépomocí, měl by obsahovat rašeliník, drcenou borovou kůru, molitan nastříhaný na dvoucentimetrové kousky a drobný roztroušený polystyren. Využít můžete i nalámané tenčí bukové větvičky či dřevěné uhlí. Do směsi nakonec přidejte dvě hrsti vláknité rašeliny (takový substrát by měl mít pH 4,5 až 5,5, z čehož vyplývá, že orchidejím vyhovuje spíše kyselejší půda).
Elegantní akcent dodají kvetoucím orchidejím ty správné vegetační nádoby. A jaké by měly být?Jejich barva by měla vždy ladit s barvou květů, ale neměla by odvádět pozornost od rostliny. Doporučuje se použít klasický jednobarevný keramický květináč, čímž nic nezkazíte. Do popředí se dostávají i pozinkované nádoby, případně fólií vystlané proutěné košíky nebo průhledné květináče.
Odpověď zní: Ano. Tento způsob pěstování však vyhovuje jen těm druhům, které nevyžadují období klidu a mohou být celý rok v teplé místnosti (například lišajovec či střevičník). Orchideje citlivě reagují na přemokření kořenů, proto vodu do hydroponického květináče doplňujte jen do poloviny výšky, když ukazatel na vodoznaku klesne na minimum.
Orchideje jsou náročné v každém směru. Vyžadují mnohem vyšší vzdušnou vlhkost než jiné pokojové rostliny. Měla by se pohybovat v rozmezí od 60 do 80%. Jako spolehlivý zvlhčovač poslouží obyčejná miska s keramzitem, pemzou, perlitem nebo drobným říčním štěrkem a naplněná vodu (aby výplň nebyla úplně ponořena). Tyto exotické krásky mají rády i postřikování měkkou, odstátou vodou. Listy a vyčnívající kořeny postřikujte každé ráno.
Pokud orchideje pěstujete na okenním parapetu, chraňte je zejména v létě před spalujícím sluncem žaluziemi nebo závěsy.Co se týče zálivky, tyto rostliny nepotřebují mnoho vody, nezapomeňte však, že substrát by měl před zaléváním proschnout, čili neměl by být permanentně přemokřený. V zimě stačí, pokud budete rostliny zavlažovat jednou za týden; pokud jsou umístěny v chladnější místnosti, stačí jednou za dva týdny (to platí například pro cymbídie). Používejte destilovanou nebo převařenou ochlazenou vodu, její teplota by se měla rovnat teplotě dané místnosti. Protože kořeny orchidejí nesnesou přemokření, přebytečnou vodu z misky pod květináčem okamžitě odstraňte. Stejně jako u jiných pokojových rostlin, i zde je důležité přihnojování. Používejte speciálnější hnojivo, které jednou nebo dvakrát za měsíc přidáte do zálivkové vody. Orchideje můžete přihnojovat i přímo na listy.
Nejlépe na okenním parapetu situovaným na severovýchodní, případně jižní stranu (orchideje musí být v tomto případě dále od okna). Důležité je, abyste měli dobře utěsněná okna, protože v zimě by chladný vzduch mohl negativně působit na kořeny. Kvetoucí trs těchto tropických rostlin vynikne i na skříňkách, například v obývacím pokoji nebo na komodě v ložnici, případně ve vstupní hale. Cymbidium bude krásně kvést i ve světlé koupelně.
orchidej zazáří zejména v místnostech zařízených v orientálním nebo jihoamerickém stylu. Stejně dobře se však uplatní i v klasickém či moderním bytě, zvláště pokud jsou situovány na dobře viditelném místě (před zrcadlem nebo uměleckým dílem). V moderním interiéru můžete vytvářet malé skupinky z několika exemplářů jednoho druhu. Samozřejmě, i orchideje v létě přivítají pobyt na čerstvém vzduchu v zahradě, na terase nebo balkoně (to však neplatí pro lišajovec, proto ho nechte raději doma "za pecí"). Důležité je, aby rostliny byly na stinném místě a chráněny před deštěm a větrem. Střídání denních a nočních teplot má výborný vliv na zakládání květů.
cymbidie (Cymbidium)
lišajovec (Phalaenopsis)
miltonia (Miltonia)
střevíčník (Paphiopedilum) Oncidium (Oncidium)
katleja (Cattleya)
dendrobium (Dendrobium)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu