Pět výhod plošné brusky

Plošná bruska je nástroj, který můžete snadno držet v jedné ruce a který používá běžný brusný papír. Předností plošných brusek je jejich mnohostranné použití.

To znamená, že plošnou brusku můžete použít na broušení a ohlazování řady materiálů, mj. dřeva, kovu a plastu. Použití brusky určuje pouze typ brusného papíru. Vibrační bruska i plošná bruska slouží ke stejnému účelu, dělají to však odlišným způsobem. Vibrační bruska se pohybuje v náhodném eliptickém vzoru, zatímco plošná bruska používá kruhový pohyb. Plošné brusky se používají v mnoha odvětvích, při stavebních pracích i při instalaci sádrokartonových desek. V následujícím článku se dozvíte některé jejich hlavní výhody. 

Snadné použití

Pásová bruska se velmi snadno používá na jakýkoli materiál, jehož povrch potřebujete opracovat.  Když brusku správně používáte, budete s ní moct velmi rychle a s minimálním úsilím vytvářet tvary i uhlazovat povrch. Když začnete s bruskou pracovat, je důležité ji stále držet rovně. Snažte se brusku nenaklánět a tlačte na ni jen mírně. Plošná bruska je agresivní nástroj, což znamená, že se musíte zcela soustředit na práci s ní. Bez pásové brusky vy Vám však každé broušení trvalo mnohem déle.

Odstraňování usazenin

Povrchy některých materiálů jsou velmi náchylné k vytváření usazenin a různých nánosů. Mohou to být např. oleje z okolního prostředí nebo od Vaší předchozí práce. Jiné usazeniny mohou vzniknout z nežádoucích barev nebo z některých leštidel. Plošnou brusku můžete použít i na odstraňování těchto usazenin z povrchů, které opracováváte.

Rychlost

Tradiční broušení znamená použití brusného bloku nebo držadla se svorkami, ke kterému se připevňuje brusný papír. Plošná bruska však práci odvede mnohem rychleji. Broušení „postaru“ by Vám zabralo celé hodiny, zatímco plošná bruska tento čas zkrátí minimálně o polovinu.

Mnohostrannost

Plošná bruska může být buď držená v ruce nebo pevná stojící na podstavci. To znamená, že ji můžete použít také na leštění podlah nebo na jejich obroušení, když je budete chtít znovu natřít. Plošnou brusku můžete rovněž použít na broušení nábytku, dřevěných stěn nebo pracovních desek a různých pultů. Základní velikost plošné brusky je však poměrně malá, takže se vejde do dlaně jedné ruky.

Náklady

Elektrické brusky jsou nástroje, které můžete hojně využít doma i na stavbě. Mnohé z nich však jsou značně nákladné. Plošná bruska k nim však nepatří, je malá a relativně nenákladná. Mnohé nástroje nevydrží tak dlouho, jak se očekává, pro plošnou brusku to ale neplatí, a to i přes její nízkou cenu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Typy brusek na dřevo

Stavební dělníci a pracovníci se dřevem používají brusný papír na ohlazování a tvarování dřeva,...
více…

Tipy pro práci s pásovou bruskou

Broušení dřeva i jiných povrchů usnadňuje pásová bruska, která Vám poskytne profesionální obroušení a...
více…

Speciální brusky

Speciální brusky dovedou ořezávat, tvarovat nebo leštit povrch. Konturovací (obrysová) bruska je...
více…

Řezání dlaždic a obkladů úhlovou bruskou

K řezání dlaždic běžně slouží řezačka na dlaždice nebo řezačka na mokré řezání, výběr záleží...
více…

Rotační kotoučové brusky

Rotační kotoučové brusky jsou silné nástroje, které používají vyměnitelné brusné disky. Mohou mít různé...
více…

Práce s úhlovou bruskou

Úhlové brusky jsou velmi mnohostranné nástroje použitelné na řadu různých úkolů. Skládají se z rychle...
více…

Použití pásové brusky

S pásovou bruskou můžete dělat těžší práce se dřevem nebo při úpravách povrchu dřeva. Zatímco ruční bruska...
více…

Plošné brusky na dřevo

U elektrických brusek na dřevo máte na výběr ze tří možností. Můžete zvolit: pásovou...
více…

Pět typů podlahových brusek

Abyste si mohli vybrat správný typ podlahové brusky, přečtěte si následující popis pěti různých typů včetně...
více…

Nebezpečí u kotoučových brusek

Jako u všech elektrických nástrojů musíte i při práci s kotoučovou bruskou dodržovat určitá bezpečnostní...
více…