Plastová okna pro nízkoenergetické domy

Energeticky úsporné domy kladou vysoké nároky na tepelnou izolaci obvodových plášťů, podlah a střech. Správný návrh nízkoenergetického domu by měl maximalizovat solární zisky vhodným umístěním zasklených výplní. Proto jsou tepelně izolační parametry okna v těchto domech mimořádně důležité. Profily vyrobené ze stabilizovaného tvrzeného PVC se díky charakteru tohoto materiálu osvědčily jako velmi dobré tepelné i akustické izolanty.

Výběr vhodné skleněné výplně

Při výběru vhodné skleněné výplně otvorů do nízkoenergetických domů je třeba mít na paměti, že okno je složena konstrukce, jejíž tepelně technické vlastnosti se odvíjejí od vnitřní povrchové teploty otvorové výplně θ si, součinitele prostupu tepla rámu a zasklení U, součinitele spárové provzdušněnosti i LV a celkových rozměrů okna. Proto je třeba upřednostnit výrobce oken, kteří nabízejí nejen vhodnou skladbu skel, ale i kvalitní rámový profil s výbornými tepelně technickými parametry. Sklo je sice plošně největší součást okna (70 až 80%), moderní rámový profil však musí podporovat kvalitní zasklení tak, aby hodnota součinitele prostupu tepla okenní konstrukcí nepřekročila U w ≤ 1,1 W / (m 2. K). Pouze tak může nízkoenergetický dům dosáhnout požadované roční měrnou spotřebu tepla 50 kWh / m2.

Eliminování tepelných ztrát zasklením

Součinitel prostupu tepla okenní konstrukcí významně ovlivňuje zejména tloušťka a složení zasklení. Tepelné ztráty se nejúčinněji eliminují vícenásobnými izolačními zaskleními, jejichž prostor je vyplněn vzácným plynem (argonem, kryptonem, xenonem). Důležitá je i takzvaná selektivní vrstva, tedy pokovování okenních tabulek. Okno propustí sluneční záření do interiéru, kde se přemění na teplo. Teplo však neprojde sklem ven, ale odráží se zpět do místnosti.

Energetický faktor skel ovlivňují nejen solární fólie, ale i zabarvení skel

Kvalitní okno chrání nízkoenergetické domy před nežádoucími úniky energie, zlepšuje tepelnou a zvukovou pohodu v interiéru. Nesmíme však zapomínat, že nízkoenergetický dům je třeba chránit i před přehříváním, a to vhodným výběrem stínící techniky.

Osazení skla do křídla

Vzhledem k úsilí dosáhnout vyšší vnitřní povrchovou teplotu okna je nezbytné používat distanční, takzvaný teplý rámeček.Mimořádně dobré výsledky mají rámečky na materiálové bázi plastů. Účelem osazení teplého rámečku je odstranit kondenzaci zejména ve spodní části okenního křídla způsobené tepelným mostem. Výrazně zlepšit tepelně izolační vlastnosti okenní konstrukce, zejména v souvislosti s povrchovými teplotami, lze eliminováním tepelného mostu na spoji teplého rámečku a skla na nejnižší možnou míru větším zapuštěním skla do profilu. Rám s vyšším profilem má lepší izolační vlastnosti.

Osazení okna do pláště budovy

Stejně důležité jako výběr je však i umístění okenní konstrukce v obvodové stěně. Jen správně osazená okna mohou plnit řádnou izolační funkci. Nízkoenergetický dům je mimořádně náročný na technicky a konstrukčně dokonale zvládnuté detaily stavby. Častým problémem jsou energetické ztráty tepelnými mosty, které vznikají v místech napojení okna na obvodové zdi. Kvalitní vyplnění a utěsnění okenních spár má proto významný vliv na tepelně izolační vlastnosti okenních výplní.
Aby izolace spáry plnila svou funkci, je nezbytné utěsnit ostění parotěsnou fólií z interiéru a difuzní fólií z exteriéru. Ostění třeba dodatečně zateplit izolační vrstvou silnou 30 až 40 mm. Dbát třeba i na používání kvalitní montážní izolační pěny. Progresivní výrobci řeší tepelný most v tomto místě dostatečně vysokými profily, které nenarušují harmonický vzhled fasády.

Dlouhodobě funkční okna

Ceny okenních výplní otvorů konstrukcí pro nízkoenergetické domy se mohou vzhledem k vylepšeným požadavkům posunout nahoru. Na druhé straně však lze i ušetřit. Větrání v nízkoenergetických domech zajišťuje systém řízeného větrání s rekuperací, místnost si tedy vystačí s jedním otevíratelným oknem. Tak lze dosáhnout zajímavých úspory na obvodovém kování okna, kličkách a pantech. Zároveň se zjednodušuje i údržba plastových oken, kterou je dobré provést jednou ročně. Přezkoušejte funkčnost oken, kapkou oleje na šicí stroje promažte všechny pohyblivé části kování. Zkontrolujte odvodňovací kanálky a podle potřeby z nich odstraňte nečistoty. Zkontrolujte funkčnost kování a zkontrolujte úchytné šrouby a kování, v případě potřeby si je dejte odborně nastavit od dodavatele výplní.Plastové rámy nelze natírat ani čistit nasucho. Správná a pravidelná údržba plastových oken bude přinášet dlouhodobé úspory energií v nízkoenergetických domech.

Požadavky na rám plastového okna

Rám sice tvoří relativně malou část okenní konstrukce, jde však o technologicky nejsložitější část okna. Jeho význam v oblasti úspor energií je mimořádný. V současných nízkoenergetických domech se často uplatňuje kvalitní šestikomorový profil okenního rámu se stavební hloubkou minimálně 75 až 90 mm ​​s U f ≤ 1,1 W / (m 2. K) a s celkovou propustností slunečního záření g min= 0,5. Vhodný je okenní profil s menší pohledovou šířkou s vypěněním komor profilu. Vyšší počet komor přináší kromě zlepšení tepelně izolačních vlastností rámu i odolnost proti povrchové kondenzaci vody a tvarovou stálost. Vyšší počet vzduchových dutin kolmých na směr tepelného toku snižuje součinitel prostupu tepla rámovým profilem. Přidávat komory či zvětšovat stavební hloubku rámu však má význam pouze do určité míry. Zvětšování stavební hloubky i počtu komor totiž přináší stále vyšší vstupní náklady, které cenu okna prodražují. Výpočty a simulace prokázaly, že při počtu komor větším než šest se tepelně technické vlastnosti rámu zlepší pouze minimálně. Tepelně technické parametry okna vylepší částečné nebo úplné vyplnění komor izolací.

Osazení středového těsnění

nemá přímý vliv na zlepšení tepelně technických vlastností okna, ovlivňuje spíše vnitřní povrchovou teplotu zasklení. Velikost, tvar a umístění kovových výztuh v rámu je významné zejména z hlediska zachování tvaru plastového profilu.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články