Rozlišujeme dva typy plastových profilů: se středovým těsněním a bez středového těsnění (s dorazovým těsněním). Profil se středovým těsněním se vyvinul z těsnicího systému dřevěných oken. Systém bez středového těsnění je jeho alternativou. Jednoznačný návod, jak si vybrat správný profil, neexistuje. Je to spíše teoretická a filozofická otázka a každou situaci, pro kterou se okno vybírá, je třeba správně posoudit. Středové těsnění umožňuje dosáhnout lepší stavebně fyzikální vlastnosti okna, ale vzhledem k těsnění umístěném uprostřed rámového profilu se okno mnohem hůře čistí. Proto v celé Evropě v posledních letech je vidět odklon od této koncepce ve prospěch oken s dorazovým těsněním. Díky novým typům dorazových těsnění se podařilo docílit téměř stejné hodnoty zvukově a tepelně izolačních parametrů jako u oken se středovým těsněním, zároveň se rámy oken mimořádně snadno čistí. Rámy oken mohou být dvou, tří i pětikomorové (případně šestikomorové). Tříkomorové profily s dostatečně dimenzovanou ocelovou výztuží se používají jako základní systém pro výrobu oken. Pětikomorové profily oken jsou ekvivalentem dřevěných eurooken. Standardně se plastová okna dodávají v bílé a hnědé barvě, vylisované profily se barví ve hmotě.
V praxi jsou okna vystavena mnoha mechanickým, chemickým a tepelným vlivům. Odolnost proti těmto vlivům je dána jejich tvarováním a technologií při výrobě, kvalitou i vlastnostmi suroviny použité na výrobu profilů. Vlastnosti profilů a použitého PVC na oknech od různých výrobců se mohou mírně lišit. Další zlepšení tepelně izolačních vlastností oken nelze dosáhnout přidáním další komory, ale zvýšením hloubky rámu a křídla nebo vyplněním komory z plastových profilů (dutiny) na vnější straně tepelně izolačním materiálem, např. tvrzenou polyuretanovou pěnou. Do konstrukcí plastových oken jsou začleněny i větrací systémy na principu přirozeného větrání (štěrbiny, klapky, otvory), aby byla zajištěna minimální výměna vzduchu. Tyto větrací systémy nesmí zhoršit zvukově izolační vlastnosti oken.
Všechny materiály včetně PVC se časem mění (opotřebovávají, degradují). Dnešní plastové profily největších a nejkvalitnějších výrobců jsou již natolik stabilizované, že ke změně mechanických a fyzikálních vlastností v průběhu desetiletí téměř nedochází. Plastová okna se čistí dostupnými čistícími prostředky pro domácnost, které jsou neabrazivní, nejlépe vlažnou vodou s přídavkem saponátu nebo technickým benzínem a lihovými přípravky. Okenní profily se nesmí dostat do styku s látkami, které narušují základní materiál (např. aceton, benzen, toluen, trichlorethylen, perchlorethylen, chloroform a jiné). Extrémní sluneční záření způsobuje vysokou povrchovou teplotu a tím i zvýšenou roztažnost plastových profilů. Proto má každý výrobce profilů vyvinuté různé receptury, které se využívají v různých klimatických pásmech. Ani plastová okna nelze po instalaci ponechat zcela bez údržby, je třeba je pravidelně mýt a tak jako u jiných oken promazat kování, zkontrolovat těsnění a případně je každých patnáct let vyměnit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu