Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také neměli úplně zatracovat. Dají se poměrně dobře recyklovat a vytvořit nádherná a originální díla. Navíc plasty často doslova hrají všemi barvami a dodávají interiéru punc svěžesti. Ceněnou vlastností je i jejich dobrá kombinovatelnost s dalšími materiály.

plasty, domov, design

Historie plastů v interiéru

O plastu, který se začal využívat i v interiéru, lze hovořit od roku 1907, kdy ho vynalezl Leo Baekeland. Bakelit se stal hitem doby, skládalo se z něj prakticky všechno a ještě před lety nám doma zvonily bakelitové telefony. Přestože byl pionýrem, nebyl příliš atraktivní ani trvanlivý a s bojem za lepší životní prostředí ztratil dech. V současnosti se však plasty vracejí. Obohacené, zrecyklované i recyklovatelné, s množstvím vymožeností, které oceníme v designu i v každodenním životě. V současnosti dominuje interiéru známé PVC v podobě vinylu, polykarbonátu či polyuretanu. Návrat plastů ohlašují i ​​dílny italských designérů, kteří přinášejí na trh extravagantní umělohmotné kousky, po kterých zapiští srdce nejednoho milovníka pěkného bydlení.

Plasty modernizují prostor

Ikonické židle, stoly jako z budoucnosti, abstraktní tvary určené k sezení, malé umělecká díla a trendy variace. Plasty dokáží dokonale kopírovat představu umělce a designéra, proto přinášejí do bytu ducha umění. Své uplatnění najdou v každé domácnosti, ale do malých prostor přinášejí kromě funkčnosti a estetiky benefit optického nafouknutí prostoru. Plastový nábytek prostředí nejen extravagantně zmodernizuje, ale díky dostatečné míře transparentnosti dodává prostoru lehkost, vzdušnost a hravost. Výhodou plastů je, že se nebrání ani partnerství s jinými materiály. Kombinace s kovem, dřevem a se sklem jsou okouzlující. Plast zároveň podstatně snižuje hmotnost komponentů, proto s nábytkem lze snadněji manipulovat.

Plast v kuchyni

Plast nemusí být pouze dekorační. Do kuchyně patří prkénka, sklenice nerozeznatelné od skla, talíře, vázy i vařečky jako alternativa ke dřevu. Prkénka jsou odolná, lze je sklápět a manipulace s nimi je jednodušší. Asi největší výhodou jsou i malé žlábky po bocích, ze kterých nestéká voda a plastová prkénka netupí ostří nože. Při používání plastů v souvislosti s konzumací však dbejte na označení BPA free. Přestože po roce 2011 se láhve s obsahem této látky nesmějí nejen prodávat, ale ani vyrábět, stále je dost výrobků, které přicházejí s jídlem do styku a mohou škodit.

Domácí recyklace

Plasty jsou inspirací nejen pro designéry. Smlstnout si na nich umí i nadšenci šikovných rukou. Plastové láhve jsou ideálním společníkem při tvorbě pěkných malovaných květináčů, jsou praktické jako trychtýře na zalévání, zužitkovat do pěkné mozaiky se dají i víčka z lahví. Ani květináče z plastu už nezaostávají za keramikou, právě naopak. Ty nejkvalitnější chrání kořenovou soustavu před vysycháním, mrazy či povětrnostními vlivy, což ocení každý kultivátor balkónové zahrádky.

Plast do koupelny

Plast si rozumí i s vodou, proto je přímo stvořený do koupelny. Ve srovnání s designovými vychytávkami z umělé hmoty patří vana a umyvadla z plastu do nejnižší cenové hladiny. Materiálem je většinou akrylát. Mnoho lidí ho zvolí nejen pro cenu, ale i teplejší dotek a lepší možnost opravy poškozených částí. Drobnější poškození se dají zbrousit a opravit pomocí leštící pasty, větší jdou zreparovat pomocí speciálních akrylátových tmelů.

Výhody plastů

Máte pocit, že plast stále není to pravé ořechové? Pár plusů na něm určitě najdete. Je vysoceodolný, na údržbu stačí vlhký hadřík a je uklizeno. Nevyžaduje speciální péči. Díky nízké hustotě je lehký, ale současně pevný. Vydrží i zacházení v dětském pokoji. Umí se přeměnit na designový šperk. Nevadí mu změny teploty, disponuje barevnou i tvarovou stálostí. Je odolný proti chemii i slunci a dá se velmi dobře recyklovat.

Znáte druhy plastů?

  • Polyvinylchlorid - známý pod zkratkou PVC, je nejvyužívanější plast. Od dekorací, podlah až po obalové materiály. Využití nachází i v nábytkářském průmyslu a s nástupem obliby vinylových krytin se stává králem podlahy.
  • Polypropylen - velmi tvrzený s dobrou odolností proti teplotě, ale také proti chemikáliím, oděru a poškození. Proto se výborně hodí na nábytek, designové kousky a dekorace.
  • Polykarbonát - rovněž velmi odolný plast, který je zajímavý i v průhledné nebo barevné verzi. Je skvělý na balkónové stříšky, nábytek či police.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Sedací souprava z kůže vydrží déle, ale látková má také své přednosti

Kožené sedací soupravy, to je klasika po které zatouží nejedna domácnost. Kůže je přírodní, snadno udržovatelný...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Renovace a ochrana dřeva

Pevnost, vysoká nosnost, dobrá opracovatelnost, provzdušnost, to je jen málo z celé řady charakteristik, které ze...
více…

Postel je náš čtyřnohý přítel - 1.část

Dospělý člověk stráví asi třetinu života v posteli, dospívající a děti ještě více. Náš způsob života a...
více…

Dětský pokoj plný variací

Dětský pokoj je mnohem důležitější prostor v bytě, jak by mnozí předpokládali. Pomáhá formovat duševní a...
více…

Není ložnice jako ložnice - postel

Hlavním kusem nábytku v ložnici je postel. Výběr tvarového řešení je individuální záležitostí, nevyhovující...
více…

Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Jak se bydlí s barvami

Úkolem designu 21. století už není jen zvládnout funkčnost či praktičnost, vedle toho musí mít výrobek také...
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…