Podlahy a jejich údržba na chalupě

Podlahy na chalupách, zejména na těch neudržovaných, jsou dlouhodobě namáhány především neodvětrávanou vlhkostí či aktivitou biologických škůdců (plísněmi, houbami, dřevokazným hmyzem a podobně). Když se k působení tohoto prostředí přidá i opotřebování povrchu podlahy chůzí, zjistíte, že podlaha patří k nejzranitelnějším místům chalupy.

chaty a chalupy, podlahy, podlahy na chalupách

Diagnostikovat poruchu podlahy lze už jen letmým pohledem

Má prošlapaný vzhled, může měnit tvar, barvu, mohou se objevit trhliny, případně se začne odlupovat. Indikátorem je i změna v rovinnosti povrchu. Chaty a chalupy patří ke stavbám, které se nevyužívají celoročně. Vnitřní konstrukce jsou tak dlouhodobě vystaveny působení nepříznivých podmínek, zejména vlhkosti, která se drží v nevětraných prostorách. Dříve či později se rekonstrukce podlahy na chatě stane nezbytností. Aby splnila svůj účel, při renovačních pracích třeba dodržovat technologické postupy a použít kvalitní výrobky stavební chemie.

Podklad je základ

To platí i v případě kvalitní podlahy. Stav starých podlah je často nevyhovující, proto po odstranění původní podlahové krytiny třeba důkladně zhodnotit stav podkladu a až pak se rozhodnout pro další postup. Při prohlídce podkladu se kontroluje jeho vyzrálost, vlhkost, soudržnost, dělicí vrstvy v podobě starých nátěrů, vosků, nečistot, olejů atd.. Nesoudržný, popraskaný, vlhký či nerovný podklad vyžaduje specifické řešení. Součástí revize plochy určené k pokládání podlahových krytin by měla být i kontrola rovinnosti podkladu. Ta ovlivňuje spotřebu lepidla a kvalitu pokládky. Velké odchylky v rovinnosti podkladu způsobují vyšší náklady v podobě dodatečné aplikace vyrovnávací vrstvy. Při analýze podkladu se můžete obrátit na odborníky. Někteří prodejci stavební chemie nabízejí bezplatné poradenství a diagnostiku. Pokud se podklad nachází v havarijním stavu, je nezbytné vyměnit celou potěrovou směs. Nejčastěji se k tomuto účelu používá cementový potěr, který je vhodný na všechny druhy podlahových krytin.V případě nově položených cementových potěrů třeba počítat s tím, že na každý centimetr tloušťky vychází přibližně jeden týden zrání, přičemž beton musí být starý minimálně 28 dní.Minimální tloušťka potěru by měla být 50 mm. Pokud se aplikuje silnější potěr, je třeba počítat i s delším časem vytvrzování. Další možností je použití potěrů na bázi anhydritu. V takovém případě je nezbytné povrchovou vrstvu potěru přebrousit. Po změření přípustné vlhkosti pomocí vlhkoměru se musí ošetřit penetračním nátěrem. Kromě těchto podkladů se běžně pracuje i s jinými podklady, ať už jde o dřevěné, dřevotřískové, dřevoštěpkové nebo cementotřískové podlahy. Tyto konstrukce nesmějí obsahovat vlhkost, rovněž se nesmí smršťovat ani kroutit.Pokud podklad lze zachránit, nenanáší se potěrová směs, ale zpevňuje se vhodnými výrobky na bázi silikátů, epoxidů nebo polyuretanu. Trhliny a praskliny v podkladu se doporučuje slepit, případně sešít epoxidovým konstrukčním lepidlem nebo polyesterovou pryskyřicí. Trhliny se tak stabilizují a zabrání se jejich překopírování do povrchové úpravy.

Penetrace podkladu

Pokud po analýze zjistíte, že podklad není v havarijním stavu, lze po odstranění původní krytiny ihned pokračovat penetrací podkladu. V takovém případě není nutné zpevňovat či sešívat trhliny a praskliny. Výběr penetračních nátěrů závisí na typu podkladu (nasákavý, nenasákavý). Při savém podkladu penetrace slouží ke snížení a sjednocení jeho nasákavosti před nanášením stěrkové hmoty. Při nenasákavém podkladu zase zlepšuje přilnavost dalších vrstev k podkladu.

Samonivelační stěrka

Nerovný podklad je třeba vyrovnat samonivelační stěrkou. Při jejím výběru je třeba zohlednit budoucí využití daného prostoru. Na chatách a chalupách postačí materiály s běžnými vlastnostmi. Samonivelační stěrku po aplikování a zaschnutí je nezbytné přebrousit (podle potřeby a druhu nášlapné krytiny).

Lepení krytin

Výběr vhodného lepidla závisí na druhu krytiny, která bude tvořit finální vrstvu podlahy. Důležité je, aby všechny výrobky stavební chemie, tvořící podstatnou část podlahové konstrukce, byly mimořádně odolné a snášely vysoké bodové zatížení. Pokud plánujete realizaci podlahového vytápění, je také třeba výběr stavební chemii přizpůsobit technickým a konstrukčním podmínkám.

Pro lepení podlahových krytin v závislosti na jejich druhu jsou vhodné:

• disperzní lepidla,
• syntetické lepidla,
• lepidla na bázi reakčních pryskyřic,
• lepidla na bázi syntetického kaučuku.
Dřevěné parkety lze lepit disperzními rozpouštědlovými lepidly. Vzhledem k trvalé elastičnost se však doporučuje lepení polyuretanovými lepidly. Na koberce a PVC se často používají akrylové disperzní lepidla.

Dbejte o zdravé podlahy

Rekonstrukcí podlahy výrazně zkvalitníte své víkendové a prázdninové bydlení. Kvalita prostředí, do kterého si přicházíte odpočinout, roste zejména tehdy, když se rozhodnete upřednostnit ekologicky přijatelné výrobky. Výrobci se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí orientují svůj výzkum na zvyšování ekologické přijatelnosti svých výrobků. Množství výrobků stavební chemie, které se zabuduje během rekonstrukce do podlahy, je významné. Proto se doporučuje používat ekologicky přijatelné systémy výrobků s certifikátem EMICODE EC1. Výrobky s tímto označením se vyznačují nízkým obsahem emisí, nevykazují žádné emise škodlivých látek nebo jiných těkavých organických látek. Nová podlaha v chalupě a na chatě tak bude přinášet nejen užitek, ale i dobrý pocit, že přispíváte ke zlepšení životního prostředí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak instalovat dřevěnou podlahu na nerovném povrchu?

Dřevěná krytina a dřevěné podlahové desky obvykle bývají masivní podlahovou krytinou, ale pokud je instalujete na...
více…

Jak obnovit staré dřevěné podlahy bez broušení?

Dřevěné podlahy mohou vydržet po celé generace, ale jejich povrch ne. Kompletně obnovit podlahu obvykle znamená...
více…

Jak odstranit kočičí zápach z dřevěné podlahy?

Pokud Vaše kočka zapomene nebo ignoruje kočičí záchod a použije místo toho podlahu, může to zanechat pronikavý...
více…

Jak čistit dřevěné plovoucí podlahy

Dřevěné plovoucí podlahy jsou složené z desek ošetřených lesklým povrchem odolným vůči skvrnám a vyžadují...
více…

Dřevěná podlaha - jak ji čistit?

Najděte si svůj čistící prostředek Každý má svůj oblíbený prostředek na čištění dřevěné...
více…

Kolekce Allure

Za pozornost stojí výjimečná kolekce podlahových krytin Allure. Pečlivě zpracované provedení, velké technické...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Nová kolekce třívrstvých dřevěných podlah - the family

Ten, kdo má rád dřevo, jistě si rád zařídí svou domácnost v selském, provensálském nebo skandinávském stylu. A k...
více…

Argonit AS4 – denní podlahový čistič, 1l

Saponáty na mytí podlah patří mezi hojně nakupované. Udržet podlahu v čistotě, to je často denní rutina, protože...
více…

Argonit AS12 – čistič a rozpouštěč tuků, 1l

Při čištění hodně znečištěných povrchů je třeba často provést i odmaštění, protože špína má velmi často...
více…