Pokojové květiny, nenáročné na pěstování v domácnosti

Jsou nedílnou součástí našich domovů. Zpestřují nám interiér bytu či domu. Vynikají svou krásou, potěší oko - květiny. Každá rostlina pěstována v interiéru potřebuje pro svou existenci množství základních životních faktorů. Mezi nejdůležitější růstové faktory patří: světlo, teplota, vlhkost prostředí, substrát. Každé rostlině vyhovuje něco jiného. Vyplývá to z podmínek, v nichž bylo jejich původní stanoviště. Zde je pár tipů pokojových květin pěstovaných v našich domácnostech.

bydlení, zeleň v bytě, pokojové květiny

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná,

oblíbená rostlinka, která má nádherné pestrobarevné kvítky. Byla objevena ve východní Africe. Jméno dostala po baronu Walterovi von Saint Paul St. Clair, který ji objevil. Abychom nádheru těchto rostlin docílili, musíme jim vytvořit vhodné podmínky. Vyhovuje jim světlé místo bez přímého slunečního záření. Na okenní parapetní desce dopadá na fialky světlo pouze z jedné strany, proto je občas pootočíme, aby rostlinky rostly rovnoměrně. Vyhovuje jim teplota 20 - 24 ° C. Často je poškodí nadbytek vody. Zaléváme je do misky pod květináčem. Dáváme pozor, abychom nepolili listy, vytvořily by se na nich skvrny. Rozmnožují se řízkováním v kterémkoliv ročním období. Řízky vložíme do zeminy, ale mohou se zakořenit i ve vodě.

Orchidej

je krásná, exotická rostlina pocházející z Asie. Není pravda, že na její pěstování potřebujeme v dnešní době pouze skleník. Zvládneme to i doma. Tyto krasavice mají rády světlé místo, ne však okno na jižní straně kvůli ostrému slunci. Zálivka stačí jednou týdně odstátou vodou nebo převařenou vodou. Tip na zalévání: celý květináč ponoříme na pár minut do nádoby s vodou a pak necháme okapat. Tuto kúru je vhodné opakovat 1-2 krát do týdne. Rostlina pro svou existenci potřebuje vzdušný substrát a květináč, který by neměl být velmi velký. Pokud se kořeny vytlačují na povrch květináče, nevadí. Nepotřebují totiž tmu a světlo a vzduch jim jen prospěje. Orchidej má ráda i čerstvý vzduch, pozor však na průvan. Pokud jí zajistíme vhodné podmínky, může nám svou krásou vytvořit krásnou dekoraci interiéru. Oba druhy jsou vhodné i jako malý dárek a spolu vytvářejí dokonalou harmonii.

Pokojové bonsaje

jsou originální, estetické pokojové rostliny. Nevyžadují velký prostor, nejlépe se jim daří na okenních poličkách a parapetech. Na jejich pěstování používáme substrát, který obsahuje směs rašeliny, písku, pařeništní zeminy ve správném poměru pro konkrétní druh. Zaléváme denně, substrát nesmí vyschnout. Bonsaje se musí pravidelně ořezávat, aby získaly žádoucí tvar. Ořezávat můžeme podle potřeby prakticky celoročně pomocí speciálních nůžek. Pokojové bonsaje vyniknou v přiměřených květináčích - bonsaje světlejší barvy ve světlých květináčích, bonsaje tmavší barvy v tmavších květináčích.

Kroton

je neopadavý keř, který má barevné a rozmanitě tvarované listy. Potřebuje vysokou vlhkost vzduchu, každý den by se měl podle možnosti rosit. Je vhodné, aby se často utíraly listy této rostlinky. Má ráda světlé, ale ne slunné místo. Na jaře a v létě se doporučuje ji přihnojovat minerálními hnojivy.

Lopatkovec (Spatiphyllum)

je rostlinka s dlouhými listy, které jsou zašpičatělé. Při dobré péči a vhodně zvoleném stanovišti kvete krásné po celý rok. Květ je bílé barvy, často se váže i do kytic. Je důležité, aby zemina úplně nevyschla, ale zároveň dbát na to, aby voda v misce pod květináčem nestála. Škodí to kořenům.

Kaktusy

jsou nádherné rostliny, které zaujaly již v 15. století Evropany po příchodu do Ameriky. Jsou poměrně nenáročné, vyžadují občasnou zálivku a umístění ně světlejším místě. Jsou typické svými píchajícími trny, ale i krásnými barevnými květy. Vytvářejí působivé sestavy a navzájem se dobře snášejí.

Ficus benjamínek

je rostlinka, která má více druhů. Může být celý zelený až různobarevný. Vyznačuje se tím, že zaostřené lístky rostou na malých svěšený větvičkách. Vyžaduje mírně vlhko, světlo, žádný průvan. Poléváme ho odstátou vodou pokojové teploty. Řezáním se dá tvarovat, čímž docílíme zhoustnutí koruny. Jednou z příčin opadávání lístků je jeho přelití.

Anthurium

pochází z tropické Ameriky, proto jí musíme zajistit světlé místo, ale ne přímé slunce. Vyhovuje jí vlhký vzduch, proto ji rosíme nebo ji postavíme do misky s vlhkým pískem. Listy potíráme vlhkým hadříkem. Nevystavuje se teplotám nižším než 15 ° C. Rostlinka by měla mít své stálé místo. Vyznačuje se nádhernými květy různé barvy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Střechy a zeleň - vegetační střechy

Zeleně v našich městech nikdy nebylo mnoho, v dnešní době jí ubývá dokonce i v okolí rodinných domů. Pozemky v...
více…

Rady na téma střešní zahrady

Předtím, než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat....
více…

Pestrý květinový karneval na balkoně

Bohatě kvetoucí letničky dodávají oknům každoročně novou, přívětivější tvář. Velkolepá přehlídka barev a...
více…

Zelená střecha - nevyčíslitelná ekologická hodnota

Samozřejmostí střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými srážkami....
více…

Desatero zelené architektury

Zásady architektury, která nenarušuje prostředí, není třeba brát jako Boží přikázání, normalizaci architektury...
více…

Balkon plný květin nemusí být jen sen

Kdo z vás by nechtěl svůj nudný balkón, podobající se skladu všeho možného, ​​vyměnit za opravdový...
více…

Orchideje - elegance v našich bytech

Podle novozélandské legendy orchideje pocházejí z nebes, kde je bohové pěstovali ve svých hvězdných zahradách,...
více…

Rostliny, které zútulní kuchyně i koupelny

Můžete mít byt s deseti velkými slunečními místnostmi, vybavenými perfektním nábytkem a skvělými doplňky, ale...
více…

Rostliny s puncem exotiky

Už odedávna se šlechtitelé snaží vypěstovat rostliny s většími a barevnějšími květinami - a i barevnost listů...
více…

Rostliny na baloně, který je orientován na sever

Ani na balkoně orientovaném na sever, pro který je typický nedostatek slunce, se netřeba vzdávat naděje na...
více…