Poškozují žehličky vlasy?

Žehlička na vlasy je oblíbeným a mnohostranným nástrojem na úpravu vlasů a hedvábné rovné prameny asi nikdy nevyjdou z módy. Avšak žehlička může také na Vašich vlasech napáchat spoušť, pokud ji budete používat nesprávně.

Pokud budou Vaše vlasy poškozené horkem, nebudete moct dosáhnout elegantního a uhlazeného vzhledu. Pokud chcete své kadeře dávat v plen horku pravidelně, měli byste znát rizika.

Prvky

Vodíkové vazby mezi bílkovinami ve vnitřní struktuře vlasu způsobí, že se pramen vlasů začne ohýbat a kroutit a vytvářet kudrliny a vlny. Horko z žehličky na vlasy porušuje tyto vazby, rozvinuje kudrliny, zatímco tlak ze sevření v kleštích žehličky pomáhá vlasy vyhladit.

Význam

Dlouhým, častým a nesprávným používáním žehličky můžete vlasy poškodit. Přestože jsou žehličky na vlasy navrženy na měnění chemické struktury uvnitř vlákna vlasu, horko a tlak musí nejprve proniknout vnější kutikulou vlasu, aby se dostalo k vodíkovým vazbám uvnitř. Extrémní teplota k tomu potřebná opotřebovává a zatěžuje vnější kutikulu vlasu a může postupně vést k dlouhodobému poškození a lámání vlasů.

Upozornění

Nejčastějšími symptomy poškození od žehličky jsou neposlušné vlasy a roztřepené konečky. Známky poškození však postupně mohou být viditelné od kořínků ke konečkům, čímž získáte neupravený rozcuchaný zevnějšek, který nepůjde zkrotit ani sebevětším množstvím kosmetických přípravků. Bohužel mnohé ženy ještě zesílí svoje úsilí se žehličkou, aby zhrublé poškozené vlasy uhladily, což vede k dalšímu poškození.  V průběhu času může žehlička způsobit ztenčení a lámavost vlasů.
Vlasy barvené, chemicky upravené nebo často namáhané silnými nebo alkohol obsahujícími prostředky jsou obzvlášť náchylné k poškození od žehličky.

Prevence/řešení

Nemusíte přestat se žehlením vlasů, pokud to děláte správně a věnujete svým vlasům trochu pozornosti navíc.
Keramické žehličky jsou pro Vaše vlasy nejšetrnější. Mnoho žehliček si říká „keramické“, avšak většina z nich má hliníkovou nebo titanovou plochu pouze pokrytou vrstvami keramiky. Neudělejte chybu: žehlička na vlasy s pouze keramickou plochou je nákladná a dokonce značný počet kvalitních profesionálních žehliček jsou pouze z kovu pokrytého keramikou. Jakkoli je lákavé vyzkoušet žehličku na vyšší teplotu, když jí disponuje, neměli byste nikdy začínat od nastavení na nevyšší teplotu.  Místo toho zkuste nižší nastavení a podle potřeby přidávejte, dokud nezjistíte nejnižší vhodnou teplotu pro Váš typ vlasů. Teplota nad 150 °C může zcela zničit jemné, suché a chemicky ošetřené vlasy. Hrubší a zdravější vlasy obvykle snesou nápor do 205 °C, ale za ty už nechoďte.
Chraňte své vlasy před poškozením horkem použitím kosmetiky navržené za tímto účelem. Naneste ji rovnoměrně od kořínků ke konečkům a nechejte zcela uschnout předtím, než začnete vlasy žehlit. Zdraví Vašich vlasů také podpoříte, když je jednou týdně ošetříte hloubkovým kondicionérem, díky čemuž pak budou lépe snášet horko žehličky.
Nikdy nežehlete vlhké vlasy. Vlhké vlasy jsou křehčí než suché.

Úvahy

I když si koupíte tu nejlepší žehličku na vlasy, jakou lze koupit, a i když jste neúnavně svědomití v nanášení ochranných prostředků proti horku, nevyhnutelnou realitou vždycky bude, že žehlení je pro Vaše vlasy namáhavé. Je vhodné mezi žehlením nechat Vašim vlasům nějaký čas na zotavení. Když necháte vlasy přirozeně uschnout a necháte žehličku na pokoji alespoň 4 nebo 5 dní v měsíci, získáte tím elegantní lesklé kadeře, když je budete nejvíc potřebovat.

Náš tip:

Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat správnou žehličku na vlasy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Typy žehliček na vlasy

Žehličky na vlasy vyrovnávají vlasy. Vyrábějí se v řadě velikostí, tvarů a šířek a mají různý...
více…

Titanové a keramické žehličky na vlasy

Titanové i keramické žehličky na vlasy využívají ionty k tomu, aby vyprodukovaly rovnoměrné teplo a minimalizovaly...
více…

Jak vybrat správnou kulmu

Na vytvoření bohatého účesu s množstvím kudrlinek slouží kulma nebo kulmofén, správně řečeno foukací kulma....
více…

Z čeho se vyrábějí kulmy

Když čtete reklamy na kulmy, dozvíte se o „titanové technologii“, „diamantovém standardu“ a „turmalínové...
více…

Jak funguje spirálová kulma

Spirálové kudrliny jsou atraktivní ať už jsou vyčesané nahoru nebo splývají kolem obličeje. Na červeném koberci...
více…

Historie kulmy

Účesy se mění každý rok a mnoho účesů je spojeno s určitým desetiletím. Pro dosažení těchto účesů musely...
více…

Jak vybrat správnou žehličku na vlasy

Člověk je od přírody tvor stále s něčím nespokojený. S počasím, s prací, s politikou a nejčastěji se svým...
více…

Jak správně používat žehličku na vlasy

Žehlička na vlasy je nástroj, který pomocí horka zcela vyrovnává vlnité nebo kudrnaté vlasy. Čas k tomu potřebný...
více…

Jak pomocí ploché žehličky dosáhnout dokonale rovných vlasů

Plochá žehlička na vlasy Vám umožní mít zcela rovné vlasy bez ohledu na to, jaký druh vlasů máte. I ten, kdo má...
více…

Jak dostat zápach z kulmy

Ke vzniku zápachu Vaší kulmy může přispět řada věcí. Obvyklými viníky jsou špína a mastnota z vlasů plus...
více…