Práce s úhlovou bruskou

Úhlové brusky jsou velmi mnohostranné nástroje použitelné na řadu různých úkolů. Skládají se z rychle rotujícího kotouče a z těla brusky, ve kterém je umístěn elektrický motor.

Tělo brusky je tvarováno tak, aby šlo pohodlně uchopit, a má otvor, do kterého lze zašroubovat držadlo. Velmi rychlá rotace kotouče umožňuje řezat nebo brousit různé materiály v závislosti na použitém kotouči. Brusky je možné použít i na jiné úkoly než jen na řezání.

Typy kotoučů a jejich použití

Existují různé typy kotoučů k úhlovým bruskám. Většina kotoučů na řezání kamene, betonu a cihel je z jednoho kusu tvrzené oceli, který má po okraji zasazené maličké technické diamanty. Kotouče na řezání a broušení kovu se vyrábějí z lisovaných abrazivních vláken, někdy z abrazivního kamene. Dále existují kotouče na řezání dřeva, v jejichž okraji je zapuštěn ozubený ostrý řetěz, čímž se podobají motorové pile. Kotouče mohou být také z drátěných kartáčů nebo hadrových hlav, které se používají na čištění a leštění. S těmito různými doplňky je možné provádět různé práce.

Opracovávání dlažebního kamene

Častou prací, na kterou se používá úhlová bruska s kotoučem na řezání kamene, je řezání a tvarování dlažebního kamene, který pak budete pokládat na podlahu ať už venku nebo vevnitř. Kovový kotouč osázený diamanty se připevní k brusce a používá na opracovávání dlažebního kamene, aby do sebe jednotlivé kusy hladce zapadly. Bruska je na tuto práci ideální nástroj, protože je lehká, přenosná a při řezání kamene velmi výkonná. Pokud je kámen příliš silný, můžete bruskou vytvořit zářezy, podle kterých ho pak palicí čistě rozdělíte.

Řezání kovových trubek a výztuží

Práce s kovovými trubkami se může vyskytnout při různých příležitostech. Ty sahají od stavby vnější konstrukce závodního auta až po řezání nového výfuku auta. V každém případě je úhlová bruska s tenkým kovovým řezacím kotoučem ideálním nástrojem na přesné a snadné řezání trubek a potrubí. Totéž platí o výztužích pro stavby. Každá betonová konstrukce vyžaduje uvnitř kostru jako výztuž, aby pevně držela. Bruska s kotoučem na řezání kovu je vhodným nástrojem na zkracování kovových výztuží na správnou délku.

Voskování aut

Úhlové brusky se běžně používají na řezání a broušení tvrdých materiálů, lze je však použít také na jemnější práce. Hadrová lešticí hlava na brusce Vám poslouží jako výborný nástroj na leštění voskem. Rychlý pohyb kotouče hladce nanese rovnoměrnou vrstvu vosku na karoserii auta. Jednoduše nalijete trochu vosku a bruskou ho rozetřete a povrch vyleštíte, aby byl hladký a lesklý.

Řezání a vyřezávání nábytku

Připojení ozubeného kotouče na řezání dřeva k brusce Vám umožní ji používat jako nástroj na řezání tenké dřevěné dýhy, jaká se nachází na židlích, stolech a jiném nábytku. Kotouč dřevo rychle a hladce uřízne a s trochou praxe ho můžete používat i na velmi přesné řezy. Kotouč na broušení kamene můžete rovněž použít na rychlé obroušení dřeva. Nedoporučuje se však na tvarování složitých vzorů, protože bruska není dostatečně ovladatelná pro vyřezávání ze dřeva rovnoměrně na všech stranách.

Odstraňování silných vrstev usazené špíny

K úhlové brusce můžete připojit kotouč s drátěným kartáčem jako praktický nástroj na odstraňování silných vrstev usazené špíny a rzi z kovových povrchů, např. z podvozků aut nebo jiné velké venkovní techniky. Kotouč s drátěným kartáčem se rychle pohybuje, takže zvládne snadno i práci, která by byla při manuálním čištění drátěným kartáčem vyčerpávající.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Typy elektrických brusek

Dnešní truhláři a další pracovníci se dřevem používají k uhlazování a tvarování dřeva mnohem častěji...
více…

Typy brusného (smirkového) papíru

Je důležité vybrat správný druh brusného papíru na každou konkrétní práci. Ať už se snažíte vytvořit...
více…

Typy brusek na dřevo

Stavební dělníci a pracovníci se dřevem používají brusný papír na ohlazování a tvarování dřeva,...
více…

Tipy pro práci s pásovou bruskou

Broušení dřeva i jiných povrchů usnadňuje pásová bruska, která Vám poskytne profesionální obroušení a...
více…

Speciální brusky

Speciální brusky dovedou ořezávat, tvarovat nebo leštit povrch. Konturovací (obrysová) bruska je...
více…

Rotační kotoučové brusky

Rotační kotoučové brusky jsou silné nástroje, které používají vyměnitelné brusné disky. Mohou mít různé...
více…

Použití pásové brusky

S pásovou bruskou můžete dělat těžší práce se dřevem nebo při úpravách povrchu dřeva. Zatímco ruční bruska...
více…

Plošné brusky na dřevo

U elektrických brusek na dřevo máte na výběr ze tří možností. Můžete zvolit: pásovou...
více…

Pět výhod plošné brusky

Plošná bruska je nástroj, který můžete snadno držet v jedné ruce a který používá běžný brusný papír....
více…

Pět typů podlahových brusek

Abyste si mohli vybrat správný typ podlahové brusky, přečtěte si následující popis pěti různých typů včetně...
více…