Problémy s napařovací žehličkou

Napařovací žehličky přidávají k funkci tradiční žehličky ještě výhodu použití páry. Při správné péči může napařovací žehlička dobře fungovat po celé roky.

Díky široké škále cen a dostupných prvků se napařovací žehlička hodí téměř do jakékoli rodiny. Ať už oblečení šijete nebo připravujte vyprané na nošení, žehlička pro Vás bude cenný nástroj.

Funkce.

Když se žehlička zahřívá, zahřívá se zároveň i voda v zásobníku. Když voda dosáhne správné teploty, z otvorů v žehlicí ploše začne vycházet pára, a v některých případech je podle potřeby použitelný prvek parního rázu.

Výhody.

Většina vlhkosti vytvořené napařovací žehličkou jde na vyhlazování pomačkaných látek bez toho, aby se musely napínat. Výsledkem působení páry bývá čisté plisování. Oblečení není nutné před žehlením napařovací žehličkou kropit. Pára látku zvlhčuje bez toho, aby způsobovala mokré skvrny.

Minerální usazeniny.

Životnost napařovací žehličky často závisí na vodě, kterou do ní používáte. Tvrdá voda obsahuje spoustu minerálů, které se usazují v zásobníku, v trubičkách a v otvorech. Tyto usazeniny začnou časem blokovat výstupy páry a způsobovat, že žehlička bude místo napařování kapat.

Prevence a čištění.

Abyste minimalizovali tvorbu minerálních usazenin, používejte do žehličky filtrovanou nebo destilovanou vodu. Po dokončení žehlení zásobník vyprázdněte, abyste předešli tvorbě sedimentu při dalším vypařování. Osušte žehlicí plochu předtím, než vychladlou žehličku uskladníte.
Když chcete vyčistit už vytvořenou usazeninu, kupte si prostředek na odstraňování vápníku a vodního kamene a řiďte se návodem výrobce.
Jako ekologickou variantu můžete zásobník žehličky naplnit směsí ze stejných dílů světlého octa a destilované vody. Vypouštějte páru do dřezu nebo do jiné bezpečné nádoby, až bude asi polovina pryč. Pak žehličku vypněte a nechejte v ní zbytek tekutiny asi hodinu. Pak žehličku znovu zapněte a nechte tekutinu uniknout v podobě páry. Kyselina v octu rozpustí minerální usazeniny. Naplňte zásobník destilovanou vodou a nechejte celý vypařit, abyste ze žehličky odstranili stopy octa.

Skvrny.

Pokud žehličku přeplníte vodou a položíte, bude z ní voda vytékat otvory na páru. Kapky vody na oblečení způsobí mokré skvrny. Vyhněte se tomu tak, že budete při doplňování sledovat hladinu vody. Zastavte se pod čárou maxima.

Typy.

Napařovací žehlička může nabídnout několik prvků. Starší modely nebo základní nové modely nabízejí páru pouze v určitém teplotním rozsahu. Při nižších teplotách není pára dostupná. Když je zapnutá pára, vychází z otvorů v žehlicí ploše ven. Pokud je dostupná tato volitelná funkce, může pára místo ze spodu vytrysknout i z přední části žehličky.
Novější vylepšené modely nabízejí páru při všech teplotách, umožňují uživateli zvolit si vhodnou teplotu pro určitou látku a přitom mít i páru. Tlačítko parního rázu pak vypustí silný proud páry otvory v žehlicí ploše.

Tip: Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat žehličku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak ze žehličky odstranit připálenou látku

Jak se většina lidí poučila ze špatné zkušenosti, když necháte horkou žehličku na kusu oblečení příliš...
více…

Jak vyčistit povrch žehličky na oblečení

Špinavá žehlička může na vypraném prádle udělat skvrny. Na různé druhy špíny jsou potřeba různé metody...
více…

Jak čistit žehličku

Možná žehličku potřebujete na žehlení svého zmačkaného oblečení každý den. Během času se na spodu žehličku...
více…

Tipy, jak pečovat o napařovací žehličku

Napařovací žehlička je jedním ze spotřebičů, o kterých lidé příliš neuvažují. Myslí si, že bude vždycky...
více…

Řešení problémů u žehliček

Napařovací žehlička má v domácnosti řadu využití. Pára pomáhá vyhladit silně pomačkané oblečení, na které...
více…

Jak zvolit teplotu žehličky podle typu látky

Když budete používat správnou teplotu žehličky na konkrétní látku, pomůže Vám to žehlit co nejefektivněji a...
více…

Jaké výhody má elektrická žehlička?

Když byla v roce 1882 patentována první elektrická žehlička, muselo být autorovi jasné, o kolik jednodušší teď...
více…

Nevýhody napařovacích žehliček

Napařovací žehlička vyhlazuje pomačkání na oblečení a na jiných látkách, např. na záclonách nebo na...
více…

Jak funguje elektrická žehlička

Součásti. Součásti žehličky jsou všeobecně dobře známé a zahrnují tlačítko kropení, ovladač nastavení...
více…

Jak koupit nejlepší žehličku na oblečení

Pokud investujete spoustu peněz do oblečení, dobrá žehlička je nutností. Dnešní žehličky jsou technologicky...
více…