Revize a prohlídka okapů

Odborníci doporučují prohlídku okapů a žlabů provádět alespoň dvakrát ročně, před a po zimě. Do celkové podzimní revize střechy a okapů je dobré zahrnout i kontrolu sněhových zábran, pokud jsou na střeše nainstalovány.

bydlení, údržba domu, okapy, žlaby

Na podzim okapy zanáší padající listí

a po zimě v nich zas zůstává mnoho nečistot, které ze střechy spláchl tající sníh. Aby okapy plnily svou funkci, je třeba všechny nečistoty odstranit.Jinak se může snadno stát, že okap se nečistotami ucpe a voda si ze střechy začne hledat jinou cestu. Snad každému je jasné, že nekontrolovaný tok vody po fasádě - to není jen obyčejná chyba krásy. Ohrožuje a zkracuje životnost domu. Navíc, v usazeninách se udržuje vlhkost, která podporuje rezivění a pomáhá tak devastaci okapového systému.

Narovnat a vyspádovat

Při opravě žlabu, který se ohnul pod masou sněhu a při dešti z něj přes okraj vytéká voda, ho nejdříve uvolníme z plechových úchytů na hácích po celé délce, kterou budeme opravovat.Mezi dvěma neohnutými háky, napneme provázek, a získáme tak potřebnou rovinu okapu. Pak se pokusíme vrátit nosné háky do původního stavu. Na profil háku nasuneme ohýbací páku nebo trubku a mírným tlakem hák dle potřeby ohneme Tak postupně opravíme všechny poškozené háky. Podobným způsobem postupujeme i pokud dešťový žlab nemá dostatečný sklon (2 až 3 cm na 10 m délky), voda neodtéká a postupně se v něm shromažďují nečistoty. Žlab uvolníme z plechových úchytů na hácích po celé délce a ohýbat začneme od odtokové roury.

Prověřit a nalakovat

Šroubovákem nebo větším hřebíkem prověříme, zda na očištěných žlabech není část koroze plechu. Pokud najdeme bodovou korozi, která prostupuje téměř celou tloušťkou, nebo se plech na určitých místech tak snadno ohýbá, že hrozí jeho zlomení, jsou všechny pokusy o další opravu zbytečné. Celou poškozenou část okapu musíme vyměnit. Pokud je plech žlabu ještě dostatečně pevný, vyčistíme ho drátěným kartáčem a natřeme odrezovačem, základní barvou a nakonec některým z krycích vnějších laků. Pro zjednodušení práce můžeme použít i jednorázové antikorozní nátěry, kterých je na trhu dostatek. Jsou však cenově náročnější. Rovněž je nutné zkontrolovat těsnost spojů mezi okapovými díly. V případě, že povolil některý z pájených spojů, protéká voda spárou a dělá škody. Nejjednodušším a spolehlivým řešením je vyplnit spáru silikonovým tmelem. Důkladně ho natlačíme do štěrbiny, zejména z vnitřní strany žlabu.

Vyměnit a neváhat

Pokud jsou již okapy v takovém stavu, že se nedají opravit pouze nátěrem, doporučuje se výměna celého systému. U ní je nejlepší sáhnout po okapech, které nerezaví a nevyžadují pravidelné lakování - například po těch z umělé hmoty nebo z pozinkované oceli. Systémy odvodnění střech dostávají v době moderních materiálů a rostoucích požadavků na estetiku a užitné vlastnosti nový rozměr. Výběr se už dávno nekončí při pouhém pozinkovaném plechu. Jeho omezená životnost dnes už nikoho neláká a na nezbytné pravidelné natírání nemá nikdo chuť, čas a možná ani peníze. Chceme mít okapový systém krásný, barevný, stále jako nový a ještě si přejeme, aby sloužil minimálně i našim dětem.Bezúdržbové barevné okapové systémy jsou na našem trhu v nabídce již několik let, a přesto o jejich vlastnostech a použití mnoho lidí stále neví. Instalace je přitom velmi rychlá a jednoduchá, v systémech se využívá princip spojování nebo lepení, díky kterým odpadá pracné letování.

Plasty k nerozeznání

Používání kvalitních plastových okapů je moderní a poměrně výhodné. Jsou dostupné v široké škále velikostí, v mnoha barvách, včetně barvy mědi, vyznačují se dlouhou životností a ty kvalitní i barevnou stálostí. Při jejich použití oceníte i bezproblémovou montáž. Je tak jednoduchá, že ji zvládne každý, kdo má předpoklady pro práci v potřebné výšce, protože vlastně jde o stavebnici.Plastové okapy netrpí korozí, a proto nevyžadují ochranné nátěry. Nejde při tom jen o cenu barev, ředidel a štětců, ale zejména o pracnost a to, jaké je nepříjemné natírání nad hlavou a, navíc, na žebříku. Kvalitu použitých materiálů v případě značkových výrobců zajišťuje modifikování základního materiálu PVC pomocí změkčovadel, stabilizátorů a ultrafialových filtrů.Materiál spolehlivě snáší i střídavé extrémní klimatické výkyvy, na které jsme u nás zvyklí. Většina výrobců plastových okapů vytvořila komplexní systém doplňků, který pokrývá většinu požadavků běžného uživatele a umožňuje zakomponovat okapní systém do celkového vzhledu domu.

Nezničitelná ocel

Další variantou jsou okapy vyrobeny z ocelového plechu s povrchovou úpravou, které nepodléhají korozi, a tedy nevyžadují natírání. Dodávají s v široké paletě barev. Životnost materiálů, povrchových úprav i systému jako celku je prověřena dlouholetým používáním v náročných klimatických podmínkách. Pevnost materiálů a přesnost jednotlivých komponentů systémů je podstatná především v oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkými výkyvy teplot. Výrobci pamatují i ​​na doplňky na zpevnění podokapových žlabů. Hůře na tom sice nejsou ani titanzinek, měď a hliníkový plech, u nichž se časem vytvoří na povrchu patina a materiál chrání, ale ne vždy příjemným efektem je změna barvy a velmi často také nestejnoměrná oxidace, způsobující, že povrch je různobarevný a skvrnitý. V případě výběru vhodného okapového systému je důležité uvědomit si, na jaký typ budovy je určen. Například nejčastějším materiálem okapů na památkách je stále měď, ta je však finančně nákladná a samozřejmě láká zloděje. Variabilním řešením může být právě odvodňovací systém z pozinkované oceli s povrchovou úpravou v barvě mědi. Z dálky je i pro odborníka od měděných okapů k nerozeznání.

Rozmrazování okapů

Odvod srážek ze střech může v horských a podhorských oblastech způsobovat v zimě problémy. Okapové žlaby a svody zamrzají a vytvářejí se na nich rampouchy. Důsledkem toho bývají padající špičaté harpuny, strženy okapy, popraskané svody. Rampouch může kolemjdoucím způsobit i těžkou újmu na zdraví. Výdaje na opravy okapů, zatečení omítek a náhrada za způsobené škody jsou mnohdy vyšší, jako např.. náklady na rozmrazovací okapní systémy. Ty se instalují především tam, kde se hromadí voda z tajícího sněhu a ledu. Většinou jde o dešťové žlaby, svody, různé úžlabí, okraje střech. Na rozehřívání se používají elektrické odporové kabely, tvořící s montážními prvky, napájením a regulací rozmrazovací systém. Volba typů, provedení a výkon jednotlivých prvků systému vychází především z rozměrů, sklonu a orientace střechy, typu střešní krytiny, způsobu odvodnění střechy a samozřejmě z klimatických podmínek, kterým jsou vystaveny. Ale to už nechme odborníkům.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Nemůžete sehnat kalendář podle svých představ? Sestavte si vlastní fotokalendář

Rok 2022 sice není ještě zdaleka u konce, ale s blížící se dobou letních dovolených není vůbec od věci, začínat...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Jak funguje chytrá domácnost v podání Somfy? Jako symfonie vyladění techniky!

Sen o domácnosti ovládané pomocí chytrého telefonu se může stát skutečností lusknutím prstu. Stačí zvolit...
více…

Verde Eco Sgrassatore Attivo – odmašťovací prostředek 0,75l

Při uchovávání, přípravě, servírování a konzumaci jídel se málokdy vyhneme zamaštění povrchů. Mastnota je v...
více…

Verde Eco Piatti 1l – detergent pro ruční mytí nádobí

Produkty, které neničí pokožku na rukách a následně ani životní prostředí jsou ideálními detergenty k ručnímu...
více…

Verde Eco Vetri e Spolvero – čistič skel 0,75l

Čistící prostředky na okna a skleněné předměty patří mezi hojně nakupovanou úklidovou drogerii. Vždyť právě...
více…

Verde Eco WC 0,75l – detergent pro očistu toalety (kachna)

Vyčistit toaletu lze běžnými postupy, ale také ekologickou cestou, bez použití drastické chemie, která ničí nejen...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

Verde Eco Bagno 0,75l – detergent pro očistu koupelen

Ekologické produkty se stále častěji stávají cílem nákupů, a to nejen u rodin a firem, kteří přísně dodržují...
více…