Rolety a další stínící technika

Kdyby byla při výběru stínící techniky naší jedinou požadavkem ochrana před nežádoucími pohledy a částečné zastínění, pak by bylo možné spokojit se s interiérovým stíněním. V souvislosti se změnami klimatických podmínek a rostoucími cenami energie se však na stínící techniku ​​kladou podstatně vyšší nároky.

Stínící technika může mít různé funkce

Chrání nás před hlukem z vnějšího prostředí či před násilným vniknutím do domu okny, šetří náklady na vytápění a může ovlivnit i estetický vzhled domu. Důležitou funkcí je také účinná ochrana před nežádoucí insolací v letním období, tj. přehříváním interiéru, jakož i úspora nákladů spojených s klimatizací. Při vybavení domu exteriérovou stínící technikou tato roční úspora představuje až 30% nákladů spojených s klimatizací. Kromě toho přináší stažená exteriérová žaluzie, zavřená okenice a spuštěna roleta i jisté zlepšení tepelně izolačních vlastností okna.Není velké, ale přece jen omezí "vytápění exteriéru". Přes den si žaluzie otevřete a dům necháte vyhřát příjemným sluníčkem. Předokenní rolety lze ovládat centrálně s automatickým provozem i během vaší nepřítomnosti. Dům je tak chráněn především před nezvanými hosty.

Interiérové ​​nebo exteriérové ​​stínění?

Jednoduché interiérové ​​stínění je finančně dostupné, ale jen dokud není vyrobeno z imitace dřeva či exkluzivních roletek. Tehdy to už tak jednoznačné není. Pokud máte dům orientovaný na slunečnou stranu, dříve či později začnete uvažovat o koupi klimatizace, a pak je třeba připočítat i náklady na její pořízení, rozvod elektřiny, vzduchu a s tím související stavební úpravy. Tehdy zjistíte, že pořizovací náklady na exteriérové ​​stínění jsou na srovnatelné úrovni s náklady na interiérové ​​stínění. Jelikož stínící technika by měla splňovat naše požadavky, je dobré investovat do stavební předúpravy na osazení exteriérového stínění. Náročnost na předúpravu může být různá v závislosti na vybraném typu a požadavků na omezení tepelných mostů. Vyšší pořizovací náklady na vybavení exteriérové ​​stínící techniky vám však vynahradí zajištění tepelné pohody během celého roku.

Základní typy konstrukce a materiálů předokenních rolet

• podomítkové - mohou být přímo v překladu nebo nad oknem
• s viditelnou (přiznanou) schránkou - na dodatečnou montáž na rám okna a do špalety
• duralové - lamely z hliníkové slitiny s možností zateplení, velký výběr barevných variant
• plastové - lamely z barevného plastu, případně s imitací dřeva
• dřevěné - nejčastěji z borovice či exotických dřevin, případně bambusu

Ovládání

  •  mechanické (šňůrami, popruhy, klikou) nebo elektrické
  •  dálkové ovládání, možnost integrace nezávislé sítě proti hmyzu

Možnosti exteriérového stínění

  • Slunolamy - pevné sluneční clony - zajišťují trvalý stín, přičemž nebrání výhledu z okna.Nechrání však před deštěm a nepříznivým počasím. Nejčastěji se vyrábějí z hliníku a dřeva, přičemž jednotlivé lamely jsou uchyceny na nosné konstrukci napevno nebo se dají pootočit v závislosti na úhlu dopadu slunečních paprsků.
  • Markýzy a pergoly - jsou praktické na zastínění balkónů, lodžií a teras a chrání nejen před sluncem, ale i před deštěm. Vyrábějí se ze speciálních tkanin a impregnovaných stálobarevných textilií a mohou zajímavě dotvořit estetický vzhled domu.
  • Okenice - kromě zastínění interiéru chrání dům i před nežádoucími návštěvníky. Pokud jsou plné, splňují i tepelně izolační funkci, v moderní architektuře se však objevují i posuvné a výklopné varianty. Jednoduše se ovládají a dá se jimi regulovat světelná intenzita.

Vnější roletové systémy

poskytují ochranu proti slunci a chrání i před hlukem a nežádoucími pohledy. Nejčastěji se využívají lamelové rolety z hliníku, dřeva či plastu, oblibě se však těší i exteriérové ​​textilní rolety, takzvané fasádní markýzy. Výhodou rolet je úspora energie a ochrana samotných oken, nevýhodou je to, že pokud stíníme, zároveň prostor zatemňuje a zbavíme výhledu. Venkovní žaluzie - odrážejí sluneční paprsky, a tak zabraňují přehřívání, přitom však umožňují dostatečně osvětlit prostor, protože jejich lamely lze naklápět. Některé z nich dosahují vysoký stupeň zastínění.
 

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články