která může být solitérní (klasické květináče), skupinová (mísy a žardiniéry) nebo pásová (podélné bedničky, květinové žlaby). Květináč poskytuje prostředí pro pěstování rostliny, ale v podstatě vytváří jen obal, i když důležitý. Vnitřní, pro život nezbytné prostředí tvoří biologický substrát - zemina. Zemina musí být v přiměřené kvalitě z hlediska struktury a propustnosti, dostatku živin i vláhy. Tyto vlastnosti si musí udržet dlouhodobě, proto je nezbytné připravit pro rostliny vhodný vegetační profil, který umožní vyžadovanou délku přežití (dle dlouhodobosti výsadeb).
Vegetační profil v pěstitelské nádobě slouží k vytvoření optimálních podmínek pro kořenový systém rostliny. Upevňuje ji v půdě a zároveň jí zprostředkuje dodávání živin. Skládá se ze tří funkčně odlišných vrstev: vegetační - půdní, filtrační a drenážní. Hloubka jednotlivých vrstev a druh použitého materiálu mají přitom rozhodující vliv na optimální vlastnosti i hmotnost celého vegetačního profilu, což je důležité zejména v nádobách umístěných na nadzemních konstrukcích.
Vegetační vrstva je pro rostlinu nejdůležitější, ale musí mít potřebnou tloušťku, která závisí na velikosti zasazeného jedince a jeho dorůstání. Vegetační vrstvu tvoří vhodně namíchaný půdní substrát. Hloubka půdy v nádobě by měla být pro největší květináčové rostliny (dorůstající do výšky 1,5 až 2 m) 40 až 60 cm, pro menší a nižší 25 až 40 cm, v žardiniérách a při plošných výsadbách to může být i méně (10 až 15 cm). Bujný růst a bohatou násadu květů vysazených rostlin však zajistí pouze kvalitní zemina s dostatečnou zásobou pomalurozpustných živin. Moderní substráty obsahují kromě podílu zahradní zeminy i speciální rašelinový kompost a jak provzdušňující složky dřevěné nebo kokosová vlákna, drcené štěpky nebo kůru (borku s velikostí kousků do 2 cm), rýžové plevy nebo perlit,jenž celý obsah zeminy, brání její ulehnutí (slití ) a podporují stabilitu její struktury. Vyšší podíl jílové složky brání vyplavování zásobních živin a zajišťuje postupné uvolňování vláhy a živin ke kořenům. Přimíchána dávka hlavních živin a stopových prvků umožňuje zasazeným rostlinám dobrý start. Přídavek dlouhodobých hnojiv s postupným uvolňováním živin zajistí příznivé vegetační podmínky v dalším období.
Drenážní vrstva má velmi významnou roli, neboť odvádí přebytečnou vodu z dosahu převážné části kořenové soustavy, čímž zabraňuje jejímu promočení. Při vhodném konstrukčním řešení může být i místem, kde část vody zůstane a zpětným vzlínáním doplní vláhou vegetační vrstvu. Hloubka této vrstvy má z celkového vegetačního profilu zabírat dostatečně účinnou část.Při vegetační vrstvě do 40 cm je to 10 cm, při vrstvě do 60 cm je to 15 cm. Drenážní vrstva může být ze štěrku, lehkého keramzitu, písku nebo v případě menšího celkového vegetačního profilu z nasákavé hrubší geotextilie.
Filtrační vrstva je přechodnou mezivrstvou, oddělující vegetační vrstvu a drenážní podklad. Jejím úkolem je chránit drenážní vrstvu před zanášením jemnými koloidními půdními částečkami z horní vegetační vrstvy. Jako filtrační vrstvu je vhodné použít netkanou geotextilii (případně vrstvu hrubšího tříděného říčního písku v tloušťce 1 cm). Filtrační vrstva má vliv na životnost celého vegetačního profilu v nádobě.
Velikost, výšku a stabilitu nádoby třeba přizpůsobit výběru rostlin při krátkodobých výsadbách (např. balkónových), resp. rostliny, zejména větší a dlouhověké - hrnkové, mají nároky, které se musí respektovat při výběru vhodné nádoby pro ně. Rostliny trvale umístěny v nádobě potřebují životní prostor, který se s přibývajícím časem a jejich růstem zvětšuje, takže při prosazování třeba menší květináč vyměnit za větší. Větší rostliny nebývají v běžných květináčích příliš stabilní, proto je vhodné připravit jim prostředí ve stabilních pěstitelských vanách, se kterými se na daném místě (např. zimní zahrada, střešní zahrada) předem počítá.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu