Sauna aneb teplo, které léčí

Sauna se stala pro mnohé z nás součástí života. Její pozitivní vliv na zdraví znali již naši předkové. My se v současnosti opět vracíme k tomu, co prověřil čas. Do stavby sauny se můžete pustit buď sami, nebo můžete využít nabídky specializovaných firem, které vám dodají hotovou saunovou kabinu nebo samostatný saunový domek, který už jen umístíte na to správné místo v zahradě.

bydlení, zdravý životní styl, domácí sauna

Jednotlivé typy saun se liší

způsobem fungování, svým účelem, stavebním typem, velikostí, zaměřením a způsobem využívání a vyhřívání. Sauny by měly tvořit nejméně tři prostory - místnost na pocení, umývárna (která může sloužit i na ochlazování) a oddychová zóna. Velikost místnosti na pocení (saunovacího prostoru) závisí na počtu saunujících, ale i na množství a umístění laviček na sezení či ležení a samozřejmě i na způsobu vyhřívání. Kapacita místnosti na pocení by měla umožnit pohodlné a bezpečné saunování sedícím i ležícím lidem. Jedna osoba potřebuje prostor velký přibližně dva krychlové metry a jeden metr na lavičce. Obložení stěn a stropu je dřevěné, musí být suché, neimpregnované a nenalakované. Na vnitřní obklad je nejvhodnější severský smrk, topol nebo neuzlovitý jedlovec kanadský. Lavice a lehátka se vyrábějí většinou z topolu nebo z africké vrby Abachi. Na podlahu je vhodná dlažba s protiskluzovou úpravou. Osvětlení místnosti na pocení by mělo být tlumené a nelze zapomenout na instalaci nouzového světla nad vchodem do sauny. Abychom předešli tepelným ztrátám, je třeba místnost kvalitně tepelně zaizolovat, zejména strop a stěny.

Zařízení sauny

Vnitřní zařízení by mělo být odolné proti provozní teplotě, která dosahuje až 130 ° C. Důležité je nezapomenout na odvětrávání a zvolit vhodný systém, který zajistí výměnu vzduchu. V samostatně stojících vnějších saunách se upřednostňuje větrání větracími průduchy. Ve spodní části potní místnosti blízko kamen je nasávací otvor, přes který přichází čerstvý vzduch. Po jeho ohřátí proudí k nejvzdálenějšímu a nejvyšší umístěnému otvoru na protější stěně, kudy se teplý vzduch odvádí ven. Okna slouží k přirozenému větrání ve sprchové části, kterou je třeba po skončení saunování dokonale vyvětrat. Pokud na sauně nelze umístit okno, musíme zajistit odvětrávání pomocí umělé ventilace. Co je však důležité, okna by neměly mít žádné kovové součásti nebo jen v minimální míře.

Saunová kamna

Nedílnou součástí sauny jsou saunová kamna. Jejich velikost a umístění závisí na způsobu vyhřívání. Pokud si pořídíte kamna na pevné palivo, počítejte s tím, že budou vyžadovat více místa než elektrická kamna. Kromě toho je třeba počítat i s manipulačním prostorem pro jejich obsluhu. Kamna na dřevo, plyn nebo olej potřebují sopouchy a komín na odvádění spalin.Sopouchy jsou většinou cihlové nebo postavené z průmyslově vyráběných bloků. Jejich průměr by měl být minimálně 100 mm.Regulátor odtahu vzduchu se umísťuje na sopouch do výšky 1 600 až 1 800 mm od podlahy.Kamna by měly mít dostatečnou kapacitu, abychom v sauně dosáhli požadovanou teplotu (u stropu se pohybuje kolem 100 ° C). Pokud jsou kamna slabé, požadovanou teplotu nedocílíme.Sauna by se měla dostatečně vyhřát v průběhu jedné hodiny. Kromě kamen jsou důležité i saunové kameny, které vyzařují teplo a přispívají k pohodě. Mají rozličnou minerální strukturu. Nejideálnější jsou tmavé kameny, které obsahují těžké minerály (patří sem například olivín, chromit či gabro). Vhodnou alternativou přírodních kamenů jsou i keramické desky.

Co nevíte o saunových kamenech

Větší kameny umisťujte vždy dospod, na ně pokládejte menší. Při zalévání používejte teplou vodu. Tepelné ztráty budou minimální. Kameny vyměňujte přibližně po 200 až 300 hodinách provozu. Používejte pouze čisté a umyté kameny bez prasklin a jiného mechanického poškození.

Dveře

Při výběru vhodných dveří volíme šířku 600 mm. Z potní místnosti se otevírají směrem ven. Mohou být dřevěné a jejich součástí by mělo být malé okénko, které umožňuje nejen letmou kontrolu saunujících, ale zároveň slouží k osvětlení sauny. Trendem posledních let jsou dveře zasklené po celé své výšce.

Sprchy

Zastavme se na chvíli u prostoru, který je určen ke sprchování.Jeho stěny by měly být odolné proti vodě a snadno omyvatelné. Celá konstrukce musí být dostatečně odolná proti vlhkosti. Stěna a strop nad omyvatelnou částí musí být omítnuté vápnem s přípravkem proti plísni. Podlahu je třeba vyspádovat k podlahovým vpustím. Sprchy by měly být nastaveny tak, aby snesly minimální teplotu 45 ° C. Umývárna může zároveň sloužit i na ochlazování nebo, pokud nám to prostor dovolí, můžeme na ochlazování vyčlenit samostatnou místnost. Pokud máme k dispozici celoročně provozovaný bazén, můžeme ho využít i na ochlazení po saunování.

Jako ve Finsku

Ideální je, pokud můžeme saunu postavit v zahradě v samostatném domku a zároveň vedle ní umístit bazén nebo přírodní jezírko. Vybudovat si ji můžete svépomocí nebo koupit hotový domek.

Infra je in

Zajímavým produktem moderní doby jsou takzvané infrakabiny. Zařízení, které používá infračervené záření, slouží především k vyhřívání svalstva a kloubů, k ošetření pleti nebo rehabilitaci.Tento systém uvítají především ti, kteří se z jakýchkoli důvodů neradi pohybují ve vlhkém a horkém prostředí. Ceny infrakabin jsou v rozmezí od 50 - do 100 tisíc korun. Součástí kalkulace je i montáž, doplňky, vnitřní a venkovní palubkové obklad, infrazářiče, podlahový rošt a světlo.

Hygiena nadevše

Aby nám sauna dlouho a dobře sloužila, musíme věnovat dostatečnou pozornost i její čištění a údržbě. Samozřejmostí je pravidelný úklid, což v praxi znamená kontrolovat lavice, kamna a kameny (ty je třeba po několika provozních hodinách vyměnit). Zapomínat bychom neměli ani na čištění komínu a průduchů. Saunu je třeba dezinfikovat. Nejprve zameteme, případně vyluxujeme potní místnost a odpočinkovou zónu, a pak vše důkladně umyjeme dezinfekčním roztokem. Stejně precizně omyjeme i ostatní sanitární zařízení. Doporučuje se jednou za rok saunu vymalovat a udělat základní úpravu všech nátěrů.

Náš tip

Když se rozhodnete pro koupi saunové kabiny od odborné firmy, bezpečné na její montáž elektrický přívod - obvykle 380 V. Pokud se potřebujete zorientovat ve světě saun, zkuste surfovat na internetu.

Odborník radí

Úspěšná instalace saunové kabiny vyžaduje:
- mít v místě sauny rovně položenou keramickou dlažbu, ideální je bez bočního soklu;
- možnost připojit vytápět na elektrickou síť, v případě použití jiného druhu vyhřívání alespoň možnost připojit světlo.
- dlažba v sauně by měla být vodorovná, bez výškového rozdílu a spádu, měla by být snadno omyvatelná, odolná proti teplotním rozdílům, ideální je mrazuvzdorná keramika; dlažba pod saunou by měla přesahovat její okraj minimálně tři centimetry (pokud není po celé místnosti), nepřípustné je umístění kanalizační vpusti (kuličky)

Přívod elektrické energie zajistí kabel vyhovující normám ČSN

Maximální průřez přívodního kabelu je třeba dodržet s ohledem na připojovací svorky saunového regulátoru. Při interiérové ​​saunové kabině (umístěné do prostoru nebo vestavěné) třeba přivést kabel do prostoru sauny ve výšce přibližně 210 cm, přičemž je třeba ponechat rezervu asi tři metry tak, aby bylo možno napojit kabel silové části regulátoru, který je v dodávce sauny. Ochranu před dotykovým napětím je třeba zajistit proudovým chráničem 0,03 A.

Nasávací a odvětrávací otvory zajišťují správnou cirkulaci vzduchu

a prohřátí sauny. Nasávací otvor se vždy umisťuje pod otopným o průměru přibližně 60 až 100 mm a ve výšce 150 mm nad podlahou.Odvětrávací otvor je 150 až 200 mm pod stropem. Vhodné je, pokud se umístí na protilehlou stranu od otopné. Oba otvory nesmí ústit do venkovního prostoru, protože hrozí riziko zarosení sauny vlivem teplotních rozdílů. Otvor na dveře by měl mít rozměry 72 × 205 cm.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Nemůžete sehnat kalendář podle svých představ? Sestavte si vlastní fotokalendář

Rok 2022 sice není ještě zdaleka u konce, ale s blížící se dobou letních dovolených není vůbec od věci, začínat...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Jak funguje chytrá domácnost v podání Somfy? Jako symfonie vyladění techniky!

Sen o domácnosti ovládané pomocí chytrého telefonu se může stát skutečností lusknutím prstu. Stačí zvolit...
více…

Verde Eco Sgrassatore Attivo – odmašťovací prostředek 0,75l

Při uchovávání, přípravě, servírování a konzumaci jídel se málokdy vyhneme zamaštění povrchů. Mastnota je v...
více…

Verde Eco Piatti 1l – detergent pro ruční mytí nádobí

Produkty, které neničí pokožku na rukách a následně ani životní prostředí jsou ideálními detergenty k ručnímu...
více…

Verde Eco Vetri e Spolvero – čistič skel 0,75l

Čistící prostředky na okna a skleněné předměty patří mezi hojně nakupovanou úklidovou drogerii. Vždyť právě...
více…

Verde Eco WC 0,75l – detergent pro očistu toalety (kachna)

Vyčistit toaletu lze běžnými postupy, ale také ekologickou cestou, bez použití drastické chemie, která ničí nejen...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

Verde Eco Bagno 0,75l – detergent pro očistu koupelen

Ekologické produkty se stále častěji stávají cílem nákupů, a to nejen u rodin a firem, kteří přísně dodržují...
více…