Přestože jejich název zní tajemně a dokonce snad i tak trochu poeticky, jde o velmi praktické zařízení, díky kterému se alespoň v našich domovech můžeme chránit před příliš silným sluníčkem.
Slunolamy nejsou nic víc nic míň než stínící prvek montovaný na fasády budov z důvodu ochrany před prosluněním vnitřních prostor, tepelným ztrátám a zajištění světelné pohody ve vnitřních prostorách. Tolik přesná definice. Jak však fungují v praxi?
Slunolamy jsou charakteristické především svou pevnou konstrukcí osazenou na fasádu většinou před okna. Vyrábějí se především ze speciálně povrchově upraveného hliníku a dřeva. Najdete však i varianty ze skla, které pochopitelně musí mít vlastnosti potřebné pro zmíněný účel.
Skleněné panely dodávají firmy v různých barevných provedeních a povrchových úpravách. Mohou se do nich zakomponovat i solární plošky, které poskytují další energetické výhody. Většina typů slunolamů má fixně určenou polohu lamel. Existují konstrukce slunolamů, které natáčejí jednotlivé lamely v závislosti na dopadu slunce, čili se přizpůsobují dopadům paprsků.
Natáčení lamel se dá ovládat elektronicky, jsou i takové, které automaticky reagují a přizpůsobují se slunečním paprskům. Nastavování závisí na části dne, datu, orientaci domu, sklonu prosklení, úhlu dopadu světla a jeho intenzity. V závislosti na materiálu jsou lamely různě tvarované. Můžete si vybrat ploché, čočkovité či ve tvaru písmene C. Šířka se pohybuje od 100 do 400mm. Celá konstrukce musí být dostatečně odolná proti vnějším vlivům.
Měli bychom je dát před okno? Nebo raději nad okno? To je otázka, kterou si položíte, pokud zjistíte, že konstrukce slunolamů se může lišit i způsobem upevnění před okno nebo nad něj. Konstrukci můžete připevnit na fasádu horizontálně nebo vertikálně. Na rodinné domy se však více používají systémy určené před okna, tedy jako svislá konstrukce.
Slunolamy prokazatelně a výrazně snižují provozní a instalační náklady na klimatizaci a ventilaci budov. Z toho vyplývá, že výrazně přispívají k celkové úspoře energie na ochlazování díky ochraně před přehřátím a zajišťují zlepšení pracovních podmínek a životního prostoru eliminováním použití umělého osvětlení ředěným denním osvětlením.
Chrání budovu před sluncem a prosluněním a umožňují vytvářet vyrovnané světelné podmínky ve vnitřních prostorách. Nejnovější technologie umožňují integraci modulů a využití solární energie. U moderní architektury administrativních budov se také mohou stát formálním prvkem určujícím výraz fasády.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu