Stropní chlazení - tichá a neviditelná klimatizace

Klimatizace se pomalu stává přirozenou součástí příbytků a zdá se, že se bez ní kvůli letním vedrům neobejdeme ani v našich zeměpisných šířkách. Dům či byt s klimatizací poznáte snadno podle neestetické kondenzační jednotky nainstalované na fasádě. A druhá je v interiéru… Naštěstí existuje alternativní řešení, kterým je stropní chlazení. 

Systém stropního chlazení 

Stropní chlazení pracuje na sálavém principu. Plocha stropu se ochlazuje pomocí vody na teplotu asi 18 - 19 °C a přirozeným způsobem odebírá teplo z místnosti, protože teplý vzduch stoupá vzhůru. Zdrojem chladu je chladič kapaliny tzv. chiller nebo reverzibilní tepelné čerpadlo. 

Na chlazení je možné použít i spodní vodu, která má celoroční teplotu kolem 10 °C. Voda ze studny se čerpá přímo do stropu přes výměník. Kvalitu vody upravují nainstalované filtry, proto je nepravděpodobné, aby se trubky ucpaly. Orosování stropu brání termostaty, které vyhodnocují signál ze snímačů vlhkosti a regulují teplotu vody, případně ji uzavřou při změně vlhkosti vzduchu vlivem počasí nebo určitých činností v domácnosti. 

 

Jaké jsou hlavní výhody stropního chlazení? 

Je vhodné pro alergiky - nevysušuje vzduch, nedochází při něm k průvanu a víření prachu, roztočů. Nenarušuje vzhled místnosti, je estetické a nehlučné. Oproti klasické klimatizaci je efektivnější, provoz je levnější, přestože prvotní investice je vyšší. Vyžaduje minimální údržbu a výrobci udávají životnost 40 - 50 let. 

 

Kde je vhodné? 

Stropní chlazení je vhodné do ložnice, obýváku, dětského pokoje, pracovny. Může být instalováno také v kuchyni, během vaření je však třeba zajistit dostatečné větrání digestoří nebo ventilátorem, aby nedocházelo ke srážení vlhkosti. Právě z toho důvodu se vůbec nehodí do místností s vysokou vlhkostí, jako jsou například koupelny a interiérové ​​bazény. 

V zimních měsících můžete stropní chlazení využívat i na vytápění. Jeho výkon je však omezen, proto se doporučuje jako doplňkový systém k jinému celoplošnému vytápění. Plnohodnotně může sloužit pouze v nízko energetických stavbách. Kvůli pocitu tepelné pohody by teplota stropu neměla být vyšší než teplota lidského těla, tj. 37 °C. 

 

Způsoby instalace 

Systém chlazení je možné instalovat již během výstavby, do hotového domu a bytu i při rekonstrukci. Při výstavbě domu se teplovodní trubkové rozvody zabudují přímo do stropu. Při tomto způsobu je potřebný statický posudek, nevýhodou může být mírně snížený výkon a vyšší setrvačnost. 

Další způsob je pod omítkové chlazení, které je vhodné do monolitických betonových i montovaných keramických stropů. Používá se v případech, kdy je hrubá stavba hotová nebo při rekonstrukci. Do předem připraveného fixačního systému se instaluje trubkový rošt, který se následně překryje omítkou. 

Nejjednodušší způsob představuje "suchá" instalace sádrokartonového podhledu s integrovanými trubkami nebo montáž kazet, které jsou určeny především do kanceláří. Malou nevýhodou tohoto způsobu může být snížení výšky místnosti, na druhé straně je systém lépe dostupný v případě potřeby opravy. Pokud uvažujete o zabudování klimatizace, je vhodné obrátit se na odborníky, kteří vám poradí, jaký typ chlazení je do vašeho domu či bytu nejvhodnější.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus