Projektovou dokumentaci však musí schválit odborný pracovník (revizní technik - kominík), který musí komín, kouřovod a způsob napojení spotřebiče schválit. Při návrhu komínu si je vždy třeba uvědomit, že je jednodušší upravit či změnit konstrukci komínu ještě ve fázi projektové dokumentace než na již realizovaném stavebním objektu.
Důslednost při návrhu by nám měla pomoci dodržet i náklady na komín, které jsou maximálně 1 až 2% z celkových nákladů na stavební objekt, což při zajištění pohodlí, nezávislosti a bezpečnosti uživatelů stavby je vzhledem k životnosti komínu malá částka. Protože komín je konstrukce vystavovaná extrémním podmínkám, může v jeho nadstřešní části nastat havarijní stav. Vznik puklin a bourání komínu není v případě starých zděných komínů ničím neobvyklým, což může způsobit nejen to, že vyčnívá nad střechu, ale i to, že musí odolávat vodní páře a kyselinám, které vznikají při spalování tuhých, kapalných či plynných látek.
Starému zděnému komínu neprospívá ani změna topného paliva, ani vyšší věk. Rekonstrukce komínu je v takových případech nezbytná a doporučuje se svěřit ji do rukou odborníků, kteří zajistí nejen bourací, ale i zdicí práce bez narušení prvků střešní konstrukce. Protože narušení statiky střešní konstrukce může v konečném důsledku znamenat i narušení statiky celého stavebního objektu. A tomu je nejlépe předejít.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu