Jak udělat a zařídit koupelnu v podkroví?

Představa koupání pod kapkami deště bubnujícími na střešní okno patří mezi nejromantičtější sny o bydlení. A proč ne. Mnohým se může splnit - ti, kteří nadstaví nebo zadaptují podkroví, získají tuto romantickou variantu bytu i se šancí na kouzelnou koupelnu. Romantika však není všechno. Koupelna v podkroví se od té úplně běžné obvykle liší nejen výhledem na hvězdnou oblohu.

Jako skoro všechno i podkrovní koupelny mají nejen své výhody, ale i nevýhody. K výhodám patří už zmiňovaná možnost větrání a osvětlení vlastním oknem. Samozřejmě jen v tom případě, pokud je koupelna na obvodu dispozice podkrovních bytu. S umístěním při obvodové stěně však spojuje i poloha v nejnižší části podkroví - u nadezdívky.

Protože výška prostoru bývá v podkroví proměnlivá, v podkrovní koupelně je potřeba brát v úvahu nejen půdorysné rozměry zařízení a optimální plochu potřebnou pro pohodlnou manipulaci u umyvadla či ve sprše, ale i požadavek na dostatečnou výšku prostoru. Zejména při rekonstrukcích může být problémem i zvýšené zatížení stropu pod podkrovím (vana plná vody není maličkost) a zvýšená vlhkost.

V koupelně rovnoběžné s obvodovou stěnou (s nadezdívkou) by výška nadezdívky měla být alespoň 130 cm. Nejméně problémů bude se zařízením, které se vám podaří umístit u stěny kolmé na nadezdívku (i v tomto případě musí být například umyvadlo dostatečně vzdálené od obvodové stěny, aby u něho mohl člověk stát) nebo naproti nadezdívce. Ne vždy však dispozice a rozměry koupelny dovolí úplně se vyhnout nejnižším místům podkroví.

Praktické je umístit sem například pračku (nejlépe plněnou zpředu), která bývá vysoká kolem 80 cm, koš na prádlo či skříňky. I zde však myslete na výšku podkroví, abyste si hlavu neodřeli vždy, když se k pračce příliš přiblížíte. Stejně jako výše nadezdívky je důležitý i sklon střešních rovin (čím menší sklon, tím pozvolněji stoupá výška podkrovních prostor). Z pohledu umístění nábytku či zařízení u stěny se jako nejvhodnější jeví sklon 45 ° a více.

Norma stanovuje výšku obytného prostoru v podkroví na 260 cm (v některých případech 250), ve snížených místech (například v místě trámu) musí být podchodná výška minimálně 210 cm. Norma vychází z ergonomických podmínek průměrně vysokého dospělého muže, což je 180 cm, a jeho nároků na prostor.

V podkroví se sklonem střešních rovin 45 ° a výškou nadezdívky 110 cm může takovýto muž vzpřímeně stát ve vzdálenosti asi 70 cm od obvodové stěny; pokud má nadezdívka 130 cm, tato vzdálenost se zmenší přibližně na 50 cm. Vzdálenost se logicky dále zkracuje s rostoucí výškou nadezdívky a větším sklonem střechy. Stejně se v této souvislosti rozšiřují i možnosti na umístění zařízení v blízkosti obvodové stěny podkroví. Pokud je tedy nadezdívka nižší než 130 cm, bude problematické umístit v její blízkosti jakékoliv zaříz. Při výšce 130 cm a více je situace podstatně příznivější, zejména pokud je sklon střechy 45 ° a více.

 

Nároky na výšku prostoru při mytí rukou

Ačkoliv se může zdát, že umístění umyvadla ve snížené části podkroví nezpůsobí vzhledem k jeho výši žádné problémy (horní plocha bývá asi 85 cm nad podlahou), opak je pravda. Právě tato volba může vnést do podkrovní koupelny nejvíce otlučených čel. U umyvadla totiž musí stát člověk (asi 50 cm od stěny), který má navíc tendenci předklonit se například při umývání rukou. Pokud už tedy musí být umyvadlo ve snížené části podkroví, nejlépe uděláte, pokud ho zavěsíte na stěnu kolmou na nadezdívku v dostatečné vzdálenosti od obvodu podkroví nebo na nadezdívku vysokou nejméně 160 cm.

Dalším problémem spojeným s umyvadlem u nadezdívky je zrcadlo. V tomto případě se věc nevyřeší ani 160 cm vysokou nadezdívkou (ledaže by žádný z členů rodiny nebyl vyšší než 160 cm). Někdy se dá situace zvládnout pomocí zrcadla na teleskopickém rameni nebo zrcadlem vedle umyvadla. V obou případech však jde o kompromisy, s nimiž by měla být předem seznámena zejména něžnější část uživatelů podkrovní koupelny.

Nejméně problematické je dát do koutku pod šikminu záchod. Vzpřímeně budete stát (tedy alespoň pánové) asi 55 až 65 cm od stěny, na což postačí už výška nadezdívky 110 až 130 cm (při sklonu střechy kolem 45 °). A pokud počítáme s předstěnovými instalacemi a zabudovaným splachovačem, všechno a všichni se pohodlně vměstnají. Pokud by přece jen pánové v podkroví měli více než 180 cm, pomůže vyšší nadezdívka nebo větší sklon střechy; kousek místa navíc se dá získat i vhodně umístěným střešním oknem (nejen romantické důvody jsou v podkroví na místě).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Výběr vodovodní baterie aneb zaměřte se i na detaily vašeho interiéru

Vytváření ideálního a hřejivého prostoru domácnosti se považuje za celoživotní potřebu každého z nás. Dnešní...
více…

Zařizujeme koupelnu v rustikálním stylu

Rustikální neboli venkovský styl je návratem k přírodě. Co takhle zařídit si v tomto stylu koupelnu? Pokud patříte...
více…

Rekonstrukce podkroví - stavební povolení

Rekonstrukce podkroví znamená vestavba nové bytové jednotky bez změny vzhledu budovy. Vyžaduje ale důkladné zateplení,...
více…

Rekonstrukce podkroví - romantické bydlení s výborným výhledem

Plánujete obydlit podkroví? Tyto prostory lákají k bydlení svou originalitou. I když zařizování není tak snadné jako...
více…

Snížení nákladů na bydlení

I vy každý rok platíte stále vyšší poplatky za své bydlení? Máte pocit, že ve vašem domě je neustále chladno,...
více…

Půdní vestavba - podkroví

Při bydlení v podkroví je mimořádně důležitý správný návrh a zhotovení celé konstrukce střechy, zejména...
více…

Rekonstrukce koupelny - stavební povolení

Nespoléhejte se na loajalitu sousedů. To v dnešním světě nefunguje. Všude číhá alespoň jeden nepřející, který...
více…

Nové trendy v obkládání koupelny

Obecné trendy v oblasti interiérového designu úzce souvisí i s trendem obkladů stěn v koupelně. Výrazným rysem...
více…

Kdy se vyplatí investovat do podkroví

Rozhodli jste se investovat do vlastního bydlení, ale nové bytovky vás nelákají, pozemky v širším centru jsou...
více…

Bydlení v podkroví - od nápadu po realizaci

Kdo  přemýšlí o podkroví, ten přemýšlí o střeše. A když myslí na střechu, tak i o jejím tvaru a konstrukci....
více…