Jak udělat ideální podkroví pro děti?

Dětem se velmi líbí podkrovní prostory pod střechami domů. Toto prostředí je přiměřené jejich vzrůstu, je to jakýsi domek na míru. Děti se cítí opravdu doma pod ochranou střechy, kterou si s velkou fantazií detekují. Pod střešními sklony mají pocit, že jsou ve stanu, rády zde žijí a hrají si.

Když se rodina nastěhuje do bytu, který má několik úrovní, prostory ve vyšších úrovních většinou připadají dětem. Přízemí je - kromě výjimečných a atypických případů - vyhrazeno různým formám společenského života. Často se sem umísťuje kuchyně, jídelna, obývací pokoj, místnost s televizorem či hudební studio. Je to společenský prostor, kde se přijímají návštěvy a bývá rušno, když rodina společně stoluje nebo tráví večer ve společnosti přátel.

 

Pro děti a rodiče je vhodné a užitečné, aby se jejich soukromé místnosti nacházely dále od největšího zdroje hluku v domě, ačkoli prostory pro mladší děti je lépe situovat blíže prostorám společného pobytu rodiny, aby byly pod dohledem. Dnes si však již rodiče nemusí dělat starosti s kontrolou dětí, protože do bytu mohou nainstalovat snímače pohybu, aby zjistili, zda děti spí. Starším dětem se dokonce určitý odstup od rodičů líbí, dává jim pocit většího soukromí v jejich malém království. Pokud tvoří bydlení dokonce tři úrovně, prostory rodičů je výhodné vložit mezi úroveň vyhrazenou na společenský život a úroveň určenou dětem.

Když v podkroví žijí děti, jeho nevýhody se změní na vítané přednosti. Výška pod šikmým přestane být problémem a pro nejmenší jsou tyto prostory velmi přitažlivé. Nízké skříňky jsou přizpůsobené věku malých obyvatel, zatímco postel a pracovní stůl se vejdou pod střešní zkosení s malou světlou výškou. Doporučená podlahová plocha dětského pokoje s rovným stropem je pro jedno dítě minimálně 8 m2. U šikmých podhledů nad částí půdorysu je vhodné zvětšit podlahovou plochu nejméně na 10 m2. Původní podlahová plocha dětského pokoje pro dvě děti s rozlohou 12 m2 by se měla při šikmém podhledu zvětšit na 15 m2.

Vázací trámy dřevěné konstrukce krovu se mohou využít k vytvoření originálních, prostorných postelí, které se umístí ve zvýšené poloze nad podlahou, tedy nad trámy, nebo pro vytvoření úložného prostoru pro hračky. Pokud se střešní okno nachází velmi vysoko, je z něj vidět pouze oblohu; tuto nevýhodu může odstranit střešní okno umístěné nejvýše 1200 mm nad podlahou nebo velké okno osazené ve štítu domu nebo vikýře.

 

Herna

Ve velkém domě je obvykle podkroví určené pro dětské hry. Mělo by zde být několik skříněk na odkládání hraček - účelné jsou otevřené police a skříně s dvířky, ale důležité je, aby zbylo co nejvíce volného prostoru. Fantazii se meze nekladou: pokud je světlá výška dostatečně velká, na věznice nebo krokev lze zavěsit houpačka zda kroucený žebřík. Tehdy je vhodná měkká a odizolovaná podlaha nebo i gymnastické žiněnky.

 

Oddělené spaní a pracovní kout

Když je v podkroví ložnice, z prostoru na hraní se vyčlení místo na postel a pracovní stůl. Zařízení se přizpůsobí výši dané dispozicí prostoru, ale i věku dětí, které budou v podkroví bydlet. Malé děti si rychle zvyknou na nízký sklon střechy. Prostory s malou výškou se jim líbí, cítí se v nich příjemně a vytvoří si zde pohádkovou říši podle svých představ. Dospívající děti uvítají ateliérový styl, který lze vytvořit, pokud je v podkroví dostatečná část na vybudování medziposchodí.

Na ležení a sezení stačí menší výška, proto postel i psací stůl bez ohledu na věk obyvatele podkroví lze umístit pod šikmým s podobnými parametry jako v ložnici nebo pracovně pro rodiče. Nelze zapomínat, že syn či dcera již jako dvanáctiletí mohou měřit i 1,7 m.

 

Trocha řádu ...

V dětském pokoji je velmi důležité při navrhování nábytku s úložnými prostory praktické hledisko. Zkosení nebo velké výšky se využívají podle konfigurace prostoru, přičemž zkosení více vyhovují běžnému životu dětí. Policový nábytek je důležitou součástí všech dětských pokojů. Děti mají spoustu zájmů, ale malou motivaci uklízet. Nemají přirozený smysl pro řád, proto bychom jim měli úklid usnadnit a navrhovat jednoduché řešení a praktický nábytek, s kterým se snadno manipuluje. Neměli bychom používat neklouzavé zásuvky, nábytková kolečka, které se nekroutí, a zadírající se dveře by jsme měli opravit. Nelze zapomenout na koutek na odkládání knih, hraček a oblečení. Problémy s úložnými prostory vyřeší jednoduchý šatník na dětské oblečení, umístěný pod šikmým v místě nedostatečné podchodové výšky.

 

Prostory pod šikmým

Při kombinaci nadezdívky s výškou 0 až 1100 mm a sklonu střešních rovin menšího než 45o se plocha vymezená touto hranicí ještě nezapočítává do podlahové plochy bytu, ale lze ji rozmanitě využít: dá se sem umístit zabudovaný nebo volně stojící skříňkový nábytek, zabudovat výsuvná postel, případně může snížený prostor zůstat volný.

Naopak při výšce nadezdívky nad 1300 mm a sklonu střechy větším než 45o vzniká příliš velký obstavěný prostor. Pokud máme v takovém prostoru dětskou ložnici, můžeme zde postavit mezistropy, jakousi galerii se zábradlím a s podchodnou výškou menší, než je minimální doporučená výška 2500 mm, ale musí mít nejméně 2100 mm. Tento prostor lze využít pro děti jako hernu nebo pracovní koutek.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…

Proč jsou escape roomy tak populární?

Popularita escape roomů od jejich vzniku v roce 2007 strmě stoupá. To, co dříve začalo jako několikaminutové...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Kam na školní výlet? Úniková místnost!

Muzea, výstavy, divadelní představení… To všechno už děti ze školních aktivit dobře znají. Co takhle přijít...
více…