Jaké jsou doplňky a příslušenství ke střešní krytině?

Jelikož střešní krytina nejsou pouze samotné tašky, šindele nebo desky, informujte se, co výrobce nabízí jako kompletní střešní systém, jaké doplňky a příslušenství ke konkrétní krytině patří, aby střecha dokázala dokonale plnit svou funkci. Abyste nemuseli v krátké době řešit problémy s těsností, dbejte i na bezchybné a důsledné řešení všech detailů. Mějte vysoké nároky - ať už z hlediska funkčnosti, tepelnětechnických vlastností nebo estetiky. Složitý systém střešní krytiny musí odolat všemu, co padá z nebe.

Co bylo ještě nedávno zanedbatelná maličkost, která se řešila improvizací přímo na stavbě, dnes patří mezi základní prvky komplexního střešního systému. Kvalitní výrobci již nabízejí kompletní střešní systémy, které mají technicky a konstrukčně vyřešený každý detail. Určitě nebudete potřebovat na jednu střechu všechny doplňky, které nabízejí, důležitější je dát si poradit, co je pro vaši konkrétní střechu opravdu nutné.

 

Už nestačí pouze poodchýlit břidlici, abyste provlékli anténu nebo satelitní kabel. I v tomto případě musí být zaručena vodonepropustnost. Pod střechu se nesmí dostat ani kapka, proto se i tento nástavec vždy dodává jako celý komplet, který se skládá ze samotného nástavce na odvětrání, v tomto případě keramického, flexi hadice se stahovací páskou, manžetou a oboustranně lepicí páskou, respektive s těsnicím tmelem. To zajišťuje nejenom jednoduchou montáž, ale i dobrou funkčnost.

Hromosvodová taška a hromosvodový hřebenáč dnes patří mezi nejbezpečnější prvky ukotvení a vedení hromosvodu na střeše.

Lemování štítových stěn a komínů, hřebenáče, ventilační výústku, tvarovky na prostup antény, kompletní okapový systém, žebříky, lávky, sněhové zábrany a další - všechny tyto doplňky patří do uceleného střešního systému a často nahrazují tradiční klempířské prvky. Sedí jako ulité, díky čemuž se zjednodušují dokončovací práce na střeše. Na druhé straně je však třeba říci, že tento komfort není úplně zadarmo ...

Odvětrání kanalizace se musí dostat přes střechu. Kromě toho, že je nezbytné, aby bezchybně plnilo svou funkci (v koupelně nesmíte ucítil ani vánek se zápachem kanalizace nebo septiku), může být i elegantním doplňkem střešní krytiny.

V horských oblastech jsou z bezpečnostního hlediska důležité zejména sněhové zábrany.

Klempířské prvky patří většinou do základního střešního systému konkrétní střešní krytiny. Není třeba je podceňovat, umí udělat problémy. Průřez žlabu ani odpadního potrubí není náhodný, vypočítává se z odvodňování plochy střechy.

Netěsná místa na střeše jsou často způsobeny spojením dvou rozdílných materiálů. Tyto slabiny na střeše eliminuje střešní systém kompletně vyrobený z hliníkových dílců s barevnou povrchovou úpravou nevyžadující údržbu, střešní krytinou, lemováním, oplechováním komínů, odvětrání hřebenáčů, prostupů střechou, střešními žlaby a svody, vše ze stejného materiálu.

Na šikmou střechu je potřeba občas vylézt. Možná potřebujete pouze pootočit anténu nebo vám tam vyleze Váš kocour. Pro pohyb po ploše střechy slouží množství doplňků, které zvýší její bezpečnost. Navíc ochrání i samotnou krytinu, která může snadno prasknout.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Střešní krytina - druhy, vlastnosti, cena

Co vše je třeba zvážit před nákupem střešní krytiny? Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, je třeba...
více…

Konstrukce šikmé střechy a její ochrana před vhkostí

Každý tvar střechy má své klady i zápory. A ne jinak je tomu i u šikmé střechy. Mezi nejzávažnější patří...
více…

Střecha - základní typy, konstrukce a materiály

Střecha zajišťuje ochranu stavby, a proto je třeba si její výběr řádně promyslet. Kromě požadavků na bezpečí,...
více…

Střecha pro nízkoenergetický dům

Střecha pro pasivní či nízkoenergetický dům by měla splňovat určitá kritéria. Již při výběru je třeba...
více…

Kvalitní střešní plášť

Existuje množství činitelů, které na střešní plášť působí nepřetržitě nebo střídavě během roku. Mezi ně...
více…

Střešní izolace - konopí, ovčí vlna

Konopí, ovčí vlna, celulóza, korek; tento výběr nevypadá jako výsledek vědeckého pokroku kosmického věku ani...
více…

Oprava střešní krytiny na chalupě

Poruchy střešních konstrukcí se obvykle vyskytují v lokálním rozsahu. Pokud se však včas neodstraní, umožní...
více…

Plechová střešní krytina opět v kurzu

Jedním z nejpodstatnějších hledisek při výběru krytiny je vstupní materiál, ze kterého se jednotlivé střešní...
více…

Střechy a nové druhy konstrukcí

Střechy rodinných a bytových domů se dnes navrhují převážně jako sedlové, jejich nosná konstrukce je většinou...
více…

Střecha - estetika, funkčnost a životnost

Střecha dotváří celkový dojem nejen samotné stavby, ale má vliv i na širší okolí. Měla by proto být v...
více…