Jak na koupelnu v rodiném domě?

Koupelna se stala nezbytnou součástí každého domu až v průběhu dvacátého století. V rámci dispozice patří mezi prostory, které prošly opravdu fascinujícími změnami a vývojem. A kdyby jen to. Dnes se běžnou součástí rodinného domu stává nejen jedna koupelna - tento prostor se začíná "rozmnožovat", takže se s ním v rodinném domě můžete setkat téměř na každém kroku.

Umístění koupelny v domě podmiňují základní provozní vztahy. Počet koupelen a jejich velikost závisí i na počtu členů rodiny a jejich věku. Člověk, který žije sám, má jistě jiné nároky než rodina s malými dětmi či dvougenerační rodina. Dnes se do rodinných domů navrhuje několik koupelen. Ideální je, pokud má každá ložnice vlastní. Pokud je to z prostorových důvodů možné, pro čtyřčlennou rodinu jsou navrženy dvě koupelny. Jedna větší, komfortnější, a druhá menší, často jen se sprchovým koutem. Tehdy bývá koupelna přístupná z komunikačního prostoru - chodby nebo haly. Někdy lze zpřístupnit koupelnu přes šatník. Takové řešení je velmi praktické, vždyť po provedení denní hygieny se obyčejně i převléká.

 

Hned u vstupu

Obvyklým řešením při umisťování koupelen je vytvoření tzv.. pohotovostního WC s malým umyvadlem (případně sprchovým koutem) hned při vstupu do domu. Takové řešení ocení především rodiny s malými dětmi, které se často vracejí domů špinavé. I po příchodu ze zahrady nebo dílny lze hrubou očistu udělat v koupelně umístěné hned za vchodovými dveřmi. Prostor této koupelny může být opravdu minimální, přesto se za něj nemusíte stydět. Většina výrobců sanitární techniky nabízí designově přepracované série zařizovacích prvků i do těchto nejmenších hygienických koutků. Stačí si jen vybrat.

V rodinných domech s východem do zahrady nebo garáže se může umístit do spojovací chodby nebo malé předsíně alespoň umyvadlo nebo výlevka s vodovodním kohoutkem.

Výška nadezdívky při sklonu střechy 45 ° Možnost umístit v koupelně při obvodu podkroví 

110 až 130 cm záchod, vanu kolmo na obvodovou stěnu 

130 cm záchod, vanu kolmo na obvodovou stěnu 

160 cm záchod, vanu i umyvadlo, dostatečně prostorný sprchový kout 

nad 160 cm cokoliv včetně sprchového koutu

 

Koupání pod střechou

Koupelna v podkroví má své výhody, ale i nevýhody. K výhodám patří možnost větrání a osvětlení vlastním oknem - v případě, že je koupelna na obvodu dispozice. S umístěním u obvodové zdi se však spojuje i poloha v nejnižší části podkroví - u nadezdívky. Protože výška prostoru bývá v podkroví proměnlivá, v podkrovní koupelně je třeba brát v úvahu nejen půdorysné rozměry zařizovacích předmětů a optimální plochu potřebnou k pohodlné manipulaci u umyvadla či ve sprše, ale i požadavek na dostatečnou výšku prostoru. Zejména při rekonstrukcích může být problémem zvýšené zatížení stropu pod podkrovím (vana plná vody není maličkost) a zvýšená vlhkost.

V koupelně rovnoběžné s obvodovou stěnou (s nadezdívkou) by výška nadezdívky měla být alespoň 130 cm. Nejméně problémů bude se zařizovacími předměty, které se vám podaří umístit při stěně kolmé na nadezdívku (i v tomto případě musí být například umyvadlo dostatečně vzdálené od obvodové stěny, aby u něj mohl člověk stát) nebo naproti nadezdívce. Ne vždy však dispozice a rozměry koupelny dovolí úplně se vyhnout nejnižším místům podkroví. Praktické je umístit k nadezdívce například pračku, která se plní zepředu a má výšku přibližně 80 cm, koš na prádlo či skříňky. I zde však myslete na výšku podkroví, abyste si hlavu neodřeli vždy, když se k pračce příliš přiblížíte. Stejně (jako výška nadezdívky) je důležitý i sklon střešních rovin - čím menší sklon, tím pozvolnější stoupá výška podkrovního prostoru. Z pohledu umístění nábytku či zařizovacích předmětů u stěny se jako nejvhodnější jeví sklon 45 ° a více.

 

Koupelna pro děti

Pokud jste se rozhodli vést své děti k samostatnosti a nezávislosti nejen při hygieně, určitě budete uvažovat o zařízení, které vyhovuje všem dětem v různých věkových kategoriích. Tento problém vám může vyřešit samostatná koupelna určena pouze pro ně.

Nejvíce používaným předmětem v koupelně je umyvadlo, které většinou nevyhovuje svým výškovým umístěním. Pokud jste se neztotožnili s mechanicky výškově nastavitelným - to jde snadno a rychle kdykoli nastavit na potřebnou výšku - rozhlédněte se alespoň po vhodném schůdku či mobilní podestě. Vyrovnají výškový rozdíl a případně poslouží i jako úložný prostor.

Snadnější přechod z nočníku na záchod umožní vašemu dítěti záchodová mísa vhodné velikosti a výšky. Někteří výrobci nabízejí menší záchody nejen pro školky, ale i do domácností. Tyto záchody vycházejí z ergonometrie dětí a přitom umožňují stejné napojení na kanalizaci jako u "dospělých" záchodků. Mají tvarovaný podstavec pod nohy a ergonomickou záchodovou desku se zvýšeným okrajem, která se dá snadno demontovat. Některé typy lze dostat i se zpomalovačem zavírání záchodové desky - ten záchod pomalu zavře, a tak nedojde k přicvaknutí malých prstíků. Dobrou pomůckou při vytváření hygienických návyků u chlapců je urinál (pisoár).

Velká vana je pro nejmenší často nepřiměřená, ale pokud ji doplníte o plastovou podložku, ulehčíte život nejen sobě. Aby se snížilo riziko úrazů, mnoho rodičů upřednostňuje sprchové kouty. Zajímavým řešením je vana s vytvarovaným sedadlem a doplněná o schůdek s protiskluzovou úpravou. Společným znakem těchto zařizovacích předmětů je protiskluzová úprava dna, která je určitě hygieničtější než různé podložky a protiskluzové nálepky.

Pokud však nemáte k dispozici samostatnou koupelnu, umožněte dětem, aby se i v té společné vyhráli do sytosti. K vaně nebo sprchovému koutu si opatřete barevný závěs nebo jednoduchou zástěnu, která zachytí většinu stříkající vody. Nezapomeňte na termostatické baterie, které mají pojistku proti opaření (nepropustí vodu teplejší než 38 ° C) a také průtočnou pojistku (zabrání, aby se koupelna rychle nedostala pod vodu). I nejmenší děti ocení masážní sprchové hlavice s jemným proudem uchycené na nastavitelném držáku, který je snadno přístupný a zároveň pevný. Zajistí, aby nedošlo k nežádoucímu uvolnění hlavice.

Děti mají rádi živé a veselé barvy. V koupelně, kterou používají, byste určitě měli najít pro tyto barvy nebo zábavné postavičky místo. V nabídce výrobců obkladů a dlažeb najdete vtipné a hezké obklady, které oživí celou koupelnu. Pokud nechcete investovat hodně peněz do obkladů, kupte nebo vyrobte nálepky na stávající obklad. Při výběru dlažby nezapomeňte na protiskluznost, to znamená malé rozměry dlažby s různým tvarováním, neglazovanou dlažbu nebo přírodní kámen. I při výběru koupelnového koberce dbejte na protiskluzovou úpravu. Nejen pro malé parádnice treba sklopné zrcátko s lehce přístupnou rukojetí na ovládání.

Mezi důležité maličkosti patří rozmanité doplňky, jako jsou věšák na ručník, držák na zubní kartáček a polička toho nejdůležitějšího člena rodiny. Svým vzezřením a umístěním ihned padnou do oka. Věšáky a držáky mají být ve výši dětí, bez ostrých hran a rohů, z plastu a pevně uchycené do stěny nebo koupelnového nábytku.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus