Kam dát pračku?

Jistě se občas díváte "vyblýskané" stránky časopisů, nejen těch módních, ale i těch, které se věnují bydlení a zařizování. Ukazují nejmodernější trendy, styly... Kompozičně naaranžované fotografie bez chybičky krásy s nábytkem až s puristický čistým designem. Ale jakoby se z nich vytratil život, každodenní realita, předměty, které zútulňují, vyjadřují naši osobnost, vkus, estetické vnímání, a konečně, kde jsou spotřebiče, které dělají život lehčím a pohodlnějším. Přesto nás to láká, právě to chceme mít, takto to musí vypadat... Představy bývají sice pěkné, ale skutečnost je zcela jiná, pokud bydlíme v dispozičně malém prostoru. Jak se zařídit? Jak se naskládat? Kam se spotřebiči? A co s pračkou? Právě na pračku jsme se zaměřili, protože je v domácnosti nezbytná a často nevíme, kam ji umístit.

Praní

Než začneme uvažovat o umístění pračky, třeba si ujasnit pojem praní, ze kterého nám vyplynou všechny s tím související činnosti. Nechceme vytvářet nové teorie, ale prostě nám to pomůže, abychom věděli, s jakým manipulačním prostorem a prostorem pro umístění pračky a možná i sušičky je třeba počítat. Praní je tedy činnost, která neznamená mít pouze pračku v koutě a vše je vyřešeno. Je však třeba zvážit, co s praním souvisí a jaké prostorové nároky, odkládací plochy a návaznost dalších spotřebičů si tyto činnosti vyžadují.

Uveďme si postupně: odkládání špinavého prádla, příprava a třídění prádla před praním, samotné praní, odkládání a třídění prádla po praní, sušení, odkládání suchého prádla, úprava oděvu a žehlení, odkládání a třídění zpracovaného oděvu apod. Z technické stránky je to i provozně náročná činnost, co se týče vody, odpadů, elektroinstalace, vysoké vlhkosti a možnosti větrání.

 

Výběr pračky s ohledem na prostor a jeho rozměry

Při výběru pračky se nezajímám jen o její technické parametry a cenové relace, ale řídíme se i tím, jaký prostor pro její umístění máme právě k dispozici. Pračka na rozdíl od jiných spotřebičů je ideální na umístění do různých výklenků a úzkých prostor. Její místo v koupelně či v prádelně nemusí být již striktním pravidlem, i když funkce praní a mokrost provozu by vyžadovaly samostatnou místnost určenou pro tento účel. Dnes si můžeme vybrat ze dvou základních kategorií praček - s plněním zepředu nebo shora. Většina praček plněných zepředu má standardní rozměry 85/60/60 cm (v / š / h), ale na trhu jsou dostupné již i užší rady s hloubkou 45 nebo 40 a méně cm, které se uplatňují zejména při umisťování do kuchyňských sestav pod pracovní desku s hloubkou 60cm. Kategorie praček plněných shora má rozměry 85/40/60 cm. Zajímavé jsou i rozměrové odchylky, jak jsme již uvedli, nejen s menší hloubkou, ale i s výškou nižší než 85 cm u praček plněných zepředu. Ty umístíme už opravdu všude. Pokud postavíme pračku plněnou shora na určité místo, zjistíme, že většinou zabere stejný prostor jako pračka plněná zepředu. Rozdíl je pouze v orientaci pračky. Hluboká, ale úzká shora plněná pračka je řešením při nedostatku prostoru na šířku. Je ideální do různých úzkých výklenků, malých a úzkých koupelen, kde je velmi obtížné umístit a obsluhovat pračku plněnou zepředu.

 

Možnosti umístění pračky

Ne každý z nás má možnost bydlet v prostorném rodinném domě, který poskytuje mnoho možností pro umístění pračky, ať už v koupelně, prádelně, kuchyni, nebo v prostoru pod schody apod. Panelové byty či nízkorozpočtové rodinné domy s malou půdorysnou plochou však nutí mnohem více přemýšlet o využití každého volného místa. Vyčlenění samostatné místnosti pro praní v půdorysné dispozici bytu tak nepřichází vůbec v úvahu. Obvykle nám zůstanou dvě možnosti - kuchyň nebo koupelna. Rozhodnutí je samozřejmě těžké. Každé přináší své výhody i nevýhody. Řekněme si, za jakých podmínek nebo kdy umístíme pračku do koupelny a kdy do kuchyně.

 

Pračka v koupelně

Umístění pračky v koupelně je logické a funkčně zažité, ale i přesto si můžeme říct o jejím umístění i o umístění sušičky, která na ni funkčně navazuje v tomto prostoru. Tyto dva spotřebiče bývají postavené v koupelně většinou volně, resp. tam, kde to prostor dovolí, lze je umístit do speciálně vyrobeného koupelnového nábytku. Jejich umístění závisí i od polohy odpadu či od možností odvětrání mimo koupelnového prostoru, jako je tomu v případě ventilační sušičky. Proto pokud nechceme být při umístění sušičky závislí i na odvětrávacím potrubí, měli bychom se poohlédnout po kondenzačních sušičkách a tím vyloučit použití ventilačního systému. Přívod vody k pračce lze zajistit i speciálním mezikusem k umyvadlové baterii. Odvod odpadních vod z pračky lze vyřešit pomocí podomítkové zápachové uzávěrky nebo přes zařizovací předmět.

 

Pračka v kuchyni

Pračku do kuchyně umísťujeme tehdy, pokud je koupelna velmi malá a kuchyň poměrně velká, a přitom by nám měl zůstat dostatek úložného prostoru na nádobí, potraviny a stolování. Pračka se musí zvolit zásadně s předním plněním. Je však třeba počítat s hlukem při ždímání a se samostatným ventilem, resp. s přívodem vody. Nezapomínejte, že připojení pračky i sušičky podléhá přísným elektrotechnickým předpisům a musí je instalovat odborník. Pokud nemáte v kuchyni místo na dva přístroje, nabízí se jako řešení pračka se sušičkou, praní a sušení pomocí kondenzace tak zajistí jeden spotřebič.

 

Skládání pračky a sušičky do sestav

Pračky a sušičky se nemusí jen volně postavit nebo zabudovat vedle sebe, ale lze je umístit i nad sebou a vzniknou i sestavy - věže, aby se maximálně využilo místo. Většinou se vyrábějí se stejným designem. Pomocí speciální montážní soupravy je můžeme jednoduše postavit na sebe. Do těchto sestav lze u některých značek dokonce začlenit i praktickou vysouvací odkládací desku. Pro instalaci této sestavy je nutná pouze přípojka na vodu, vývod do odpadu a elektrická zásuvka.

 

Armatury a odtokové roury pračky

Přípojky vestavěných domácích spotřebičů, jako jsou pračky v kuchyni, neměly by být vidět, protože to není estetické, ale zároveň by měli mít dobrý přístup v případě opravy. Přípojky se instalují bez pájení a svařování. Montují se na stávající vývody trubek pomocí závitu. Armatury jsou vybaveny zařízením zabraňujícím zpětný tok a některé i zařízením na provzdušnění trubek. Odtok vody z pračky přes hadici do vany nebo v případě její umístění v kuchyni do kuchyňského dřezu je, jak se říká, z nouze ctnost. Hadice se vyklouzne a ... dále už ani nemusíme mluvit. Pevné hadicové přípojky jsou v kuchyni často připojeny přímo na sifon dřezu, který má dnes přípojku alespoň na hadici jednoho spotřebiče, pokud to není, lze jej snadno vyměnit. Pokud plánujeme v budoucnu další připojení spotřebičů, třeba namontovat sifon hned s dvěma přípojkami, přičemž jedna může být dočasně "slepá", pokud další spotřebič ještě není namontován. Odtokové hadice pod dřezem nevidno, což je výhodné, ale přesto jsou dobře přístupné přes skříňku. Navíc každou závadu takto rychle zjistíme a můžeme ji snadno odstranit. Těsnění na závitech je vždy nutno přezkoušet. Musí být zarovnané a absolutně čisté. Spoje z plastu se pevně zatahují rukou a rukou se rovněž přezkouší, zda ze spojů neuniká voda.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pračka LG – chytrý způsob praní

Pračka korejské značky LG nabízí víc než standardní výběr z několika produktových řad. Zjišťování toho, co...
více…

Pračky s vrchním plněním se lehce obsluhují a vejdou se takřka všude!

Bez automatické pračky by nemohla fungovat žádná rodina ani jednotlivci. Efektivně v ní vyperete prádlo, odstraníte...
více…

Nákup pračky: co všechno si před nákupem rozmyslet?

Automatické pračky dobyly v minulosti svět. S první elektrickou pračkou přišel v roce 1906 Američan Alva J. Fischer...
více…

Pračky s předním plněním se hodí do prostornější koupelny

Pračky s předním plněním mají řadu výhod. Tento typ pračky bude vyhovovat početným rodinám, ale nikdo neříká,...
více…

Trendy koupelny pro rok 2020 - námořnická modř, mosaz a dřevo

Koupelna je místo, které často podléhá trendům. Proto se také na koupelně pozná, kdy v ní naposledy proběhla...
více…

Výběr vodovodní baterie aneb zaměřte se i na detaily vašeho interiéru

Vytváření ideálního a hřejivého prostoru domácnosti se považuje za celoživotní potřebu každého z nás. Dnešní...
více…

Zařizujeme koupelnu v rustikálním stylu

Rustikální neboli venkovský styl je návratem k přírodě. Co takhle zařídit si v tomto stylu koupelnu? Pokud patříte...
více…

Snížení nákladů na bydlení

I vy každý rok platíte stále vyšší poplatky za své bydlení? Máte pocit, že ve vašem domě je neustále chladno,...
více…

Rekonstrukce koupelny - stavební povolení

Nespoléhejte se na loajalitu sousedů. To v dnešním světě nefunguje. Všude číhá alespoň jeden nepřející, který...
více…