Jak na barový pult doma?

Barový pult představuje pro mnohé synonymum pohodlí, příjemné přestávky, zastavení se ve spěchu. Tak proč si ho nedopřát doma?
Je to něco, co nás doma donutí trochu se zastavit, zpomalit, vypít si zde nejen sklenku alkoholu, ale vychutnat si i šálek kávy nebo čaje ... Bar ale dovolí na druhou stranu i trochu si protáhnout tělo a sledovat odtud televizor, jak ho oceňují ti, kteří se neradi povalují v hlubokých pohovkách.

Kam se bar hodí?

Bar je ideální, "skladný" kus nábytku. Nevyužije se zdánlivě tam, kde je nouze o místo. Ale nemusí to být vůbec pravda. Právě v užším prostoru může suplovat stůl. Stačí koupit pohodlné barové židle s opěradly a s pohodlnými trnožemi na "vystoupení" do barových výšek - a máme místo v bytě ušetřeno.

Ve velkorysém obytném prostoru je naopak místa dost, o to víc se ale musí to správné místo každému kusu nábytku hledat a najít, aby se spojila optimální stránka funkční a estetická. A aby tedy i takový barový pult vynikl a co nejlépe fungoval.

Bar umístěný v prostoru má tu výhodu, že je "použitelný" z obou stran, posadit si zde můžeme jako kolem stolu. Nedáme ho ale například zcela do cesty přes nejfrekventovanější trasu z kuchyně do jídelny a podobně. Obcházet věci brzy unaví a doslova otravuje.

 

Čelem ke stěně nebo k lidem?

Chcete u baru sledovat vše, co se kolem šustne včetně televizoru - nebo v klidu pít, jíst, číst si třeba noviny? Podle toho bar umístíte. Bar v interiéru, kde není prostor a jinak to nejde, bude stát u zdi. Výhoda? Zeď nad ním můžete vyzdobit podle svého gusta - zrcadlem, zarámovanými fotografiemi nebo kresbami. Mohou sem také vedle toho přijít i účelné věci - poličky na poháry, košíky a dózy na různé drobnosti. Bar si můžeme pořídit i rozměrnější, rohový nebo do L. Nad ním se již pak uplatní i samostatné osvětlení a například konstrukce pro zavěšené poháry - stejně jako v profesionálním baru.

 

Materiály

Bar můžete mít dřevěný, kovový, skleněný, sklolaminátový, z umělého nebo pravého kamene, z materiálů, jako je Himacs s jeho výbornými možnostmi barevnými i tvarovými. Ale barový pult může být i kombinovaný skoro ze všech uvedených materiálů. Pult s průsvitnou deskou vynikne nasvícením nebo přímo s iluminovanou stolní deskou, která může i měnit intenzitu a barvu světla.

 

A na co se posadíme?

Zatímco barový pult má tedy vzhled a tvar víceméně daný, střídmý, hranatý, oživují ho a jeho povahu mu přímo často propůjčují barové židle. Musí korespondovat s materiálem a barvou barového pultu, ale co se týče tvarové pestrosti, je nekonečná. A jsou to právě plasty, které dovolují svými vlastnostmi dávat fantazii designérů křídla; praktické a pevné plasty v jejich nekonečných přeměnách, tvarech a barevných variacích. A sedadlo barové židle k tomu přímo vybízí - jsou zde různé otvory a průhledy a vlny opěradel nebo asymetrie, to vše při zachování funkčnosti a bezpečnosti židle. Což v praxi znamená, že hladké plastové sedadlo nebývá úplně rovné, ale vyznačuje se uprostřed prohlubeninou, která zajistí stabilitu při sezení.

Tam, kde je pravděpodobné, že v budoucnu s barem možná budete hýbat, vynechejte fixní, k podlaze připevněné židle. Lépší budou židle klasické, na čtyřech nohách, nebo ještě stabilnější trojnožky. Někdo dá ale přednost židlím mobilním, na kolečkách - při kterých nesmí chybět aretace zabraňující nechtěnému pohybu židle. Není také od věci vybrat si mezi stoličkami výškově nastavitelnými. Jinak můžeme mít židle s kulatým, čtvercovým nebo oválným sedadlem, židle s opěradlem nebo bez něj (ta může být prospěšná při nedostatku místa - sedadlo může mít menší rozměr, na rozdíl od sedadel židlí s opěradlem, které by měly být širší). A pokud plánujeme u domácího baru trávit delší nebo častější chvíle, neuděláme špatně, když si koupíme pohodlnější barové čalouněné křesílka.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…