Jak na kuchyni bezpečnou pro děti?

Kuchyně je jedním z nejrizikovějších míst v bytě. A nejzranitelnější skupinou jsou děti, zejména ty nejmenší, batolata a v předškolním věku.

Malému dítěti v kuchyni bohužel hrozí ta nejširší škála úrazů: popálení, opaření, proříznutí, otrava, poleptání, pády, úraz elektrickým proudem, spolknutí předmětu, tedy udušení ...

Zvědavá batolata velmi šikovně otevírají dvířka kuchyňské linky a rostou tak rychle, že brzy dosáhnou na stůl, sporák, do vyšších zásuvek s noži. Proto průběžně zjišťujeme, kam všude už děťátko dosáhne, a co je tedy v dosahu jeho zvídavých ručiček, a tomu se přizpůsobíme.

Vše okamžitě přesuneme o úroveň výš. Uklidíme věci ostré, špičaté, jedovaté, rozbitné, horké a jemné, různé zátky, ale i párátka, které děti mohou spolknout.

Stanovíme si bezpečnostní režim: Všechny předměty skleněné, porcelánové, nože a další nebezpečné předměty nenecháváme válet se na stole nebo lince, ale hned je uklízíme.

Máme na mysli i pasivní bezpečnost - podíváme se co nejdříve do obchodů a přineseme domů tolik ochranných a zabezpečovacích prvků, kolik jich jen najdeme. Ohrádky, zarážky, měkké násuvné rohy, protiskluzové podložky a podobně.

Pokud zařizujeme kuchyň nanovo, volíme vhodnou protiskluzovou úpravu podlahy.

 

Nebezpečné ubrusy

Přečnívající špičky ubrusů lákají těch nejmenších k zachycení, zatažení - a neštěstí je tu. Mohou na sebe snadno strhnout přinejmenším šálek s vřelou kávou.

Velké ubrusy proto uklidíme raději do skříně a koupíme anglické prostírání. Na rohy stolů i rohy nižších skříněk nasadíme ochranné měkké kulaté rohy, které chrání dětskou hlavu při pádu.

 

Nedobytné zásuvky

Malé děti přitahují i šuplíčky a zásuvky, plné různých tajuplných předmětů. Kdekoliv však mohou najít i nebezpečné věci lákající k ochutnání (ostré koření) i k vyzkoušení (ostré předměty). Do zásuvek proto koupíme blokovací páčky, díky kterým se malé dítě do šuplíku nedostane. Pro jistotu ale ostré a jiné nebezpečné předměty dáme raději nahoru do spíže, do horních skříněk - definitivně dětem z dosahu!

 

Pracovní plochy udržujeme uklizené

Nebezpečným místem jsou zejména okraje pracovních desek, kde by nikdy neměly stát poháry, ani hrnce nebo šálky s vřelými tekutinami, nebo ležet nože. Batolata, která na pracovní plochu skoro ještě ani nevidí, jsou vždy rychlejší, šikovnější, než si myslíme, a dosáhnou skoro všude, kam si vymyslí. Nehledě na to, že o něco starší děti, které si s oblibou v nestřežené chvilce přinesou svou stoličku, aby se vyšplhaly, kam potřebují. Proto pokud předěláváme kuchyň - rozšíříme hloubku dolních skříněk na 70 až 80 centimetrů a zároveň zvýšíme pracovní plochu na doporučených 90 - 95 cm podle výšky naší postavy. Na pracovní desce pak všechno klademe raději ke stěně.

 

Nebezpečí kolem vaření

Batoleti zde hrozí dvojí nebezpečí - popálení o ploténku a převrhnutí hrnce s horkou tekutinou. To druhé především na plynovém sporáku se staršími nestabilními mřížkami kolem hořáků. Moderní varné centrum je zase pro svou sníženou výšku pro malé děti přístupnější a tedy nebezpečnější než starší vyšší sporák. Vaříme v každém případě na zadních destičkách, ke sporáku také co nejdříve přikoupíte bezpečnostní kovovou (drátěnou) ohrádku.

 

Mikroten mějme pod kontrolou

V kuchyňských zásuvkách nebo v různých zásobnících každý z nás skladuje množství mikrotenových tašek různých velikostí. Dodržujeme proto důsledně varování uvedené na každé z nich: "skladujte mimo dosah dětí, nebezpečí udušení!"

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak připravit kuchyň na příchod dítěte?

Když se rodina rozroste o dalšího člena, musí se mu přizpůsobit i domácnost. Především kuchyně, v níž by určitě...
více…

Classic Wild Orchid

Firma P+L Systems nabízí řadu zajímavých a originálních vůní. Pro milovníky dřevitých vůní je připravena doslova...
více…

Classic Summer Fresh

Svěží letní vůně v interiéru i v chladných zimních měsících? A proč ne! Stačí si jen správně vybrat. Letní...
více…

Dávkovač vůní P+L Systems Micro LCD

Dávkovač vůně může mít nápadný designový tvar, ale také jeho působení v některých interiérech vyžaduje...
více…

Dávkovač vůně P+L Systems ZA102 LCD

Programovatelné dávkovače vůni osvěží vzduch a zároveň pohltí nežádoucí pachy, a to vše dle našeho zadání....
více…

Vůně do auta Otto Fresh, které pohlcují pachy a zahání únavu za volantem

Vůně nás provází na každém kroku a nelibě neseme, když musíme trávit čas v prostoru, který zapáchá. Proto již...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

Bezpečná domácnost pro naše nejmenší

Jakmile spustíme malé dítě na chvíli z dohledu, může se stát neštěstí. Proto je vhodné připravit předem...
více…

Hračky, které zabaví děti na dlouhé hodiny

Hračky a děti patří odjakživa k sobě. Ať už jsou to panenky, autíčka, plyšáci, různé stavebnice, domečky,...
více…

Zábava pro velké kluky aneb RC letadla

Který kluk nesnil o tom, že se stane pilotem. Ať už to byl kolíček na prádlo, papírová vlaštovka či cokoli jiného,...
více…